Pasak floristo Antano Mažono, tinkama gėlių priežiūra namuose prasideda nuo švarios vazos:
„Nuplaukite ją šiltu muiluotu vandeniu, kad pašalintumėte visus ankstesnio naudojimo likučius. Taip pat prieš merkiant puokštę į vazą, nuo kiekvieno gėlės stiebo apačios įstrižu kampu nupjaukite maždaug centimetrą – taip sukuriamas šviežias paviršius vandeniui įsiurbti. Dar pašalinkite visus lapus, kurie bus panardinti į vandenį, kad išvengtumėte bakterijų dauginimosi, dėl to reikėtų ir keisti vandenį bent kas dvi dienas.
Nepamirškite keisdami vandenį aštriu peiliu papjauti stiebus – nekirpkitežirklėmis, nes taip išspaudžiamas vanduo iš kotų. Be to, reikėtų sutvarkyti ir puokštės lapus bei žiedus: jei matote, kad lapai ir kai kurie žiedlapiai padžiūvo, reikėtų juos pašalinti, kad nepaveiktų likusios puokštės. Žinoma, kai kurios gėlės natūraliai išsilaiko namų sąlygomis ilgiau, bet reikėtų turėti mintyje, kad skirtingų rūšių gėlėms kartais reikalinga skirtinga priežiūra, todėl reikėtų pasidomėti konkrečios gėlės priežiūros patarimais, jei norite kuo ilgiau džiaugtis jų žiedais ir aromatu.“
Kaip išsirinkti gėles, kurios ilgiau žydėtų
Prekybos centruose galima nusipirkti spalvingų gėlių puokščių, tad floristas A. Mažonas pataria, kaip jas išsirinkti:
„Jei tai labiau susiskleidusios gėlės, pavyzdžiui, lelijos, rinkitės jas šiek tiek žalesnes – tokios ilgiau išsilaikys, o jei tai rožės – rinkitės ne visai prasisiskleidusias. Tokios gėlės gyvybingesnės ir ilgiau jus džiugins pamerktos. O jei renkatės klasikinius kardelius – žvalgykitės tokių, kurių viršuje yra bent vienas ar du neprasiskleidę pumpurai. Tai rodo, kad žiedai žydės palaipsniui, todėl bus daugiau laiko jais pasidžiaugti.
Bendrai reikėtų ieškoti gėlių storesniais stiebais, nes jos paprastai išlaiko daugiau vandens ir maistinių medžiagų. Taip pat venkite žiedų su išblukusiais ar dėmėtais žiedlapiais.Dar perkant gėles verta pasiteirauti, ar yra gėlių maisto: jame yra maistinių medžiagų ir priedų, kurie gali padėti prailginti gėlių gyvavimą.“
Jei nusprendžiate dovanoti vazoninę gėlę
Vazoninės gėlės ilgaamžiškesnės, be to, tai kur kas tvaresnis pasirinkimas. Tačiau, floristo nuomone, tai truputį rizikinga, rašoma „Rimi“ spaudos pranešime.
„Visada tikimės, kad augalas patiks žmogui, ras vietą jų namuose ir ilgai džiugins, tačiau kambariniai augalai turi tam tikrą specifiką. Jiems labai svarbus apšvietimas, laistymo režimas ir tai, ar žmogus turi laiko rūpintis gėlėmis.
Dėl to rekomenduočiau rinktis mažesnius kambarinius augalus, kuriuos galima tiesiog pasistatyti ant stalo, arba ypatingesnius, pavyzdžiui, kavamedį. Siūlau gerai pagalvoti, ar žmogui, kuriam dovanosite vazoninį augalą, ypač, jei jis didelis, tai nebus papildoma našta ir jis teigiamai įvertins dovaną.“