Gydytoja psichiatrė Renata Račkauskienė iš Respublikinio priklausomybės ligų centro Šiaulių filialo paaiškina, kad pagirių sunkumą lemia daugybė veiksnių, susijusių su organizmo gebėjimu susitvarkyti su alkoholyje esančiais toksinais, tokiu kaip acetaldehidas, kuris atsiranda, kai alkoholis skyla organizme.
Kas lemia pagirių sunkumą?
Pagirių sunkumas priklauso nuo to, kaip organizmas metabolizuoja alkoholį ir jo skilimo produktus. Pasak R. Račkauskienės, vienų žmonių organizmas acetaldehidą skaido greičiau, kitų – lėčiau, o tai lemia, kiek stipriai jie jaus pagirias:
„Pirmiausia pagirių sunkumą lemia suvartoto alkoholio kiekis, bet ir sveikatos būklė, lytis, amžius ir net genetika gali turėti įtakos.“
Priklausomybių specialistė paaiškina, kad jaunesni, stipresni ir geros sveikatos žmonės dažniau lengviau pakelia alkoholio sukeltą apsinuodijimą. Tačiau net ir sveiki žmonės negali visiškai išvengti pagirių, nes net jei jie teigia, kad jų nesijaučia, tai gali reikšti, kad jų organizmas efektyviau apdoroja ir pašalina alkoholį.
Svarbus veiksnys yra ir genetika – kai kurių žmonių kepenys gali lengviau ar sunkiau metabolizuoti alkoholį ir tai būdinga ne tik atskiriems asmenims, bet ir visoms tautoms.
Kuo alkoholis veikia kepenis ir kitus organus?
Alkoholis organizme virsta acetaldehidu, kuris, pasak gydytojos, yra viena pagrindinių priežasčių, dėl ko patiriame pagirias.
„Acetaldehidas yra labai toksiškas ir būtent jis sukelia blogą savijautą, kai organizmas dar nesusitvarko su jo neutralizavimu. Pagirios atsiranda, kai kepenys nesugeba pakankamai greitai neutralizuoti šio toksino.
Tai tęsiasi tol, kol acetaldehidas yra visiškai pašalintas, o tai užtrunka. Kuo daugiau alkoholis vartojamas, tuo daugiau acetaldehido susidaro ir tuo ilgiau organizmui reikia jį pašalinti“, – aiškina R. Račkauskienė.
Alkoholis taip pat veikia kitus organus. Jis skatina šlapinimąsi, todėl atsiranda dehidratacija, kuri yra viena iš pagrindinių pagirių priežasčių.
„Dehidratacija sukelia galvos skausmus, nuovargį ir kitus nemalonius pojūčius“, – teigia gydytoja. Be to, alkoholis dirgina skrandžio gleivinę ir skatina rūgščių sekreciją, kas gali sukelti pykinimą ir vėmimą.
R. Račkauskienė pastebi, kad ne tik alkoholio kiekis, bet ir rūšis turi įtakos pagirių sunkumui. Nors pagirių sunkumą pirmiausia lemia suvartotas alkoholio kiekis, tačiau gėrimų rūšis taip pat gali turėti įtakos.
Pavyzdžiui, baltas vynas, degtinė ir alus paprastai sukelia mažesnes pagirias, o viskis, brendis, raudonas vynas ir stiprūs gėrimai – sunkesnes. Tai susiję su alkoholyje esančiais giminingais junginiais, kurie susidaro gamybos proceso metu. Dažniausiai juose daugiau būna tamsiųjų gėrimų, kurie ir lemia sunkesnes pagirias.
Kaip pasiruošti prieš alkoholio vartojimą?
Priklausomybės ligų gydytoja pabrėžia, kad alkoholio vartojimas gali tapti sunkiai valdoma priklausomybę sukeliančia problema, todėl specialistai nesiūlo jokių „gerų patarimų“, kaip pasiekti geresnį alkoholio vartojimo efektyvumą. Tačiau, pasak jos, tam tikri įpročiai gali palengvinti pagirių simptomus.
„Jeigu prieš vartojant alkoholį valgysite, organizmas turės daugiau resursų kovoti su alkoholio poveikiu. Be to, po vakarėlio rekomenduojama suvalgyti kažką saldaus, kad atkurtumėte dėl alkoholio sumažėjusį gliukozės kiekį“, – sako gydytoja.
Gydytoja taip pat pažymi, kad vandens vartojimas yra labai svarbus siekiant išvengti dehidratacijos. Vanduo padeda atstatyti skysčių balansą, tačiau, jis nepadės visiškai išvengti pagirių.
Tai tik palengvins jų simptomus, tačiau nepanaikins visų nemalonių pojūčių. Elektrolitai taip pat gali padėti išlaikyti organizmo pusiausvyrą, tačiau jų vartojimas prieš alkoholį taip pat nesuteikia garantijų, kad pagirių bus išvengta.
„Pagirių išvengti nepavyks, tačiau yra būdų, kurie gali palengvinti jų simptomus. Pagrindinis patarimas yra būti kantriam ir leisti organizmui pačiam susitvarkyti su alkoholiu.
Vanduo tikrai padės atkurti skysčių balansą, o vitamino C turintys produktai, pavyzdžiui, citrusiniai vaisiai, gali šiek tiek paspartinti acetaldehido neutralizavimą“, – sako R. Račkauskienė. Ji taip pat rekomenduoja vengti kavos, nes kofeinas tik stiprina dehidrataciją.
Svarbu nepasiduoti bandymams užkirsti kelią pagirioms papildomu alkoholio vartojimu. Tai ne tik nesumažins nemalonių pojūčių, bet tik atitolins juos ir dar labiau pablogins.
Ilgalaikis alkoholio vartojimo poveikis sveikatai
„Alkoholis, vartojamas ilgą laiką, sukelia daug rimtų sveikatos problemų. Jis kenkia kepenims, inkstams, kasai, širdžiai, kraujotakos sistemai, virškinimo traktui ir netgi nervų sistemai“, – pabrėžia R. Račkauskienė.
Ji primena, kad nuolatinis alkoholio vartojimas kelia rimtą riziką susirgti kepenų ligomis, tokiomis kaip alkoholinė cirozė, pankreatitas ar kraujotakos sistemos sutrikimai.
Gydytoja pabrėžia, kad geriausia alkoholio nevartoti visai, tačiau jei jau nusprendžiama gerti, svarbu žinoti savo organizmo ribas.
„Paprastai nulis alkoholio užtikrina, kad pagirios bus išvengtos. Tačiau jei geriate, svarbu suvokti savo ribas ir išgerti tik tiek, kiek organizmas sugeba apdoroti be sunkesnių pasekmių“, – aiškina gydytoja.
Jos patarimas yra – gerti ne daugiau nei vieną alkoholio gėrimą per valandą – tačiau vėlgi, tai yra individualu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!