„Anksti diagnozavus širdies nepakankamumo simptomus, liga gali būti sėkmingai gydoma vaistais, tačiau didelė dalis žmonių laiku nesikreipia į gydytojus arba atsiradusį dusulį bei kitus negalavimus sieja su senėjimu. Tai ir būna viena pagrindinių priežasčių, dėl ko liga nustatoma per vėlai ir sutrumpėja žmogaus gyvenimo trukmė“, – sakė Lietuvos širdies asociacijos Kauno skyriaus pirmininkas, gydytojas Raimondas Kubilius. Jis pridūrė, kad širdies nepakankamumas vargina beveik kas dešimtą vyresnio amžiaus gyventoją Lietuvoje.
Apie širdies nepakankamumo ligą gali įspėti atsiradęs dusulys ramybės būsenoje arba gulint ant nugaros, taip pat didesnis nei įprastai nuovargis, dažnas širdies plakimas, padidėjęs kūno svoris ar pilvo apimtis bei tinstančios kojos. Skubiai kreiptis į gydytojus reikėtų tada, kai dėl dusulio ar kosulio žmogus atsibunda naktį. Tai gali būti pirmasis ligos požymis.
Pasak R. Kubiliaus, sergantieji šia liga turi per parą išgerti ne daugiau nei 1,5 litro vandens bei drastiškai, iki 2-3 gramų, sumažinti per parą suvartojamos druskos kiekį. Specialistas pataria gaminti valgį iš šviežių maisto produktų, nes virtuose, šaldytuose ir konservuotuose produktuose paprastai būna daug druskos, taip pat vengti rūkytos lašišos, konservuotų daržovių, duonos ir sūrio.
Trečius metus iš eilės „Megoje“ vyksiančio renginio metu lankytojai galės išbandyti 6 minučių ėjimo testą. Jį dažniausiai išlaiko per nurodytą trukmę ne mažiau nei 425 metrus nuėję žmonės. Lankytojai taip pat galės išsimatuoti kūno masės indeksą, pilvo apimtį, kuri parodo centrinio tipo nutukimo riziką, ir atlikti kūno sudėties analizę. Jos metu išmatuojama kūno varža, ją žinodami gydytojai mato, kuriose kūno dalyse labiausiai kaupiasi riebalai bei gali pasiūlyti, kaip jų atsikratyti sportuojant.
Lietuvoje nuo širdies nepakankamumo ligos miršta daugiau gyventojų nei nuo storosios žarnos, krūties ar prostatos vėžio. Po šios širdies ligos diagnozavimo per penkerius metus miršta kas antras pacientas. „Siekiantiems išvengti šios ligos, reikėtų žengti 7 svarbius žingsnius: mažinti padidintą arterinį kraujospūdį, kontroliuoti svorį, reguliariai tikrinti cholesterolio kiekį kraujyje, riboti druskos vartojimą, saikingai vartoti alkoholinius gėrimus, mesti rūkyti bei daugiau mankštintis“, – patarė R. Kubilius.