• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dauguma žmonių žino, kas yra paauglystė, vis tik žmogaus raida po paauglystės nesibaigia ir laukia ne vienas sudėtingas etapas: išsikraustymas iš tėvų namų, tapimas suaugusiu, galimai vidurio amžiaus krizė, suvokimas, kad artėja senatvė.

Dauguma žmonių žino, kas yra paauglystė, vis tik žmogaus raida po paauglystės nesibaigia ir laukia ne vienas sudėtingas etapas: išsikraustymas iš tėvų namų, tapimas suaugusiu, galimai vidurio amžiaus krizė, suvokimas, kad artėja senatvė.

REKLAMA

Kaip lengviau išgyventi šiuos pokyčius ir prisitaikyti naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ pasakoja Vilniaus universiteto, Filosofijos fakulteto, psichologijos instituto docentas Antanas Kairys.

Pirmiausia, ką mes apskritai vadiname vidurio amžiaus krize?

„Yra pavyzdys: 40-metis, metė darbą, pakeitė drastiškai savo darbo kryptį, nusipirko raudoną automobilį be stogo, kad pigiau būtų, nes stogas kainuoja, – juokėsi A. Kairys. – Susirado 25 metų draugę ir pradėjo naują gyvenimo etapą. Vidurio amžiaus krizė. Įsivaizduokime 29 m. žmogų, kuris metė darbą, pakeitė drastiškai kryptį, susirado 25 metų draugę, nusipirko raudoną automobilį be stogo. Vidurio amžiaus krizė? Ir nebe. Čia ir yra klausimas, ar iš tikrųjų tie pokyčiai vyksta tik šituo etapu? Ar mes tik labiau į juos atkreipiame dėmesį?“

Jis sako, kad iš evoliucinės psichologijos tyrimų jau žinoma, kad jaunesnės draugės pasirinkimas – joks netikėtumas.

REKLAMA
REKLAMA

„Vyrai universaliai teikia pirmenybę jaunesnėms moterims, kokio amžiaus jie bebūtų, iš esmės, nuo paauglystės skaičiuojant, – sako A. Kairys. – Ypač, jeigu jis turi lėšų, gyvenimo statusą ir t.t., na, o 40-metis, tikėtina, yra savo karjeros ir finansinio pajėgumo pike.“

REKLAMA

Įdomu tai, kad moterys, priešingai, dažniau teikia pirmenybę vyresniems vyrams.

„Moteris dažniausiai renkasi truputį vyresnį vyrą“, – remdamasis evoliucinės psichologijos teorija sakė A. Kairys.

To priežastys iš evoliucinės perspektyvos, skirtingos problemos, kurias sprendė vyrai ir moterys: vyrams buvo reikalinga jaunesnė partnerė dėl vaisingumo, moteriai – šiek tiek vyresnis vyras dėl statuso ir saugumo, kad palikuonims būtų kuo geresnės sąlygos auginti.

REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdamas apie vidurio amžiaus krizę, A. Kairys sako, kad sprendimai ties 40-imt daryti gyvenimo būdo pokyčius nėra neįtikinami, antra vertus, jie vyksta ir taip visais gyvenimo etapais.

„Turbūt mes į juos labiau atkreipiame dėmesį, kai kalbame apie vidurio amžiaus žmogų“, – svarsto A. Kairys.

Pasak jo, kol kas mokslas neturi atsakymo, ar egzistuoja vidurio amžiaus krizė, o apklausos rodo, kad ją patiria 10-20 proc. žmonių, bet normalu, kad bet kuriame amžiaus tarpsnyje tiek žmonių patiria vienokius ar kitokius sunkumus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugiau apie tai, kaip lengviau prisitaikyti prie gyvenimo pasikeitimų bėgant metams kviečiame žiūrėti tv3.lt tinklalaidėje „Sveikatos DNR“. Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar!

„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.

tv3.lt

Psichologas, ar kas ten jis bebūtų, dar gyvena XXa. ar net viduramžiuose. Man visada patiko jaunesni vyrai, o su vienu jų jau gyvenu 20 metų. Jokių krizių, jokių nesąmonių nevyksta ir nevyks, tam reikia laiko, o jis prabanga, kur nėra vietos kažkokioms vidurio amžiaus krizėms!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų