• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kažkas yra pasakęs, kad istoriją būtina žinoti, kad jos nebekartotume, rašoma kelionių tinklalapyje Makalius.lt. Artėjant šaltuko ir įvairiausių gamtos išdaigų sezonui, stabtelėkime ir prisiminkime, kokios yra oro keleivių teisės, kai planuotas skrydis atšaukiamas, užlaikomas, o kartais visai atsisakoma vežti.

REKLAMA
REKLAMA

Trumpam grįžkime į 2010 metus, kuomet dėl išsiveržusio ugnikalnio ne vienas įstrigo svečioje šalyje. Europos vartotojų centrų tinklas išleido ataskaitą „Oro keleivių teisių ataskaita 2011 – ugnikalnio išsiveržimo padariniai“, kurioje akcentuojami keli ir šiandien svarbūs oro keleivių teisių aspektai.

REKLAMA

2010-aisiais metais Eyjafjallajökull ugnikalnio pelenų sukeltas chaosas išbandė oro keleivių teisių veiksnumą. Netrukus po išsiveržimo nusivylę oro keleiviai kreipėsi į oro vežėjus prašydami išspręsti susiklosčiusią padėtį o teisiniai reikalai susiję su „ypatingomis aplinkybėmis“ tapo pagrindiniu diskusijų objektu.

Per praėjusius metus, oro keleiviai patyrė ne tik su ugnikalniu susijusių sunkumų, bet ir kitų problemų: sugadintas bagažas, mokesčių susigrąžinimas, sunkumai, susiję skrydžio vėlavimu ir atsisakymu vežti...

REKLAMA
REKLAMA

Skaičiai: 31 proc. skundų atvejų buvo pasiektas taikus susitarimas tarp oro vežėjo ir vartotojo, vidutinė sėkmingai išspręsto skundo suma 509 eurai. Palyginus su 2009 metais, 2010-aisiais oro keleivių teisių bylų skaičius išaugo 59 proc.. Visa tai parodo, kokią įtaką turėjo ugnikalnio išsiveržimas.

Oro keleiviams primename pagrindines jų teises atšaukus, atidėjus bei neįvykus planuotam skrydžiui, o taip pat, kai jus tiesiog atsisakoma vežti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skrydžio atidėjimas. Jeigu numatytas skrydis yra atidedamas:

daugiau nei 2 val. – skrendant 1500 km ar mažesniu atstumu;daugiau nei 3 val. – skrendant ilgesniu atstumus nei 1500 km ES viduje ir skrendant kitur, jei skrydžio atstumas yra nuo 1500 km iki 3500 km;daugiau nei 4 val. – visais kitais skrydžių atvejais,

Aviakompanija keleiviui turi nemokamai pasiūlyti maitinimą, gėrimus, ryšio paslaugas, viešbutį ir transportą (kai pagrįstai tikimasi, kad išvykimo laikas bus ne anksčiau kaip kitą dieną po anksčiau skelbto laiko).

REKLAMA

Tačiau jei tenka laukti skrydžio ilgiau nei penkias valandas, turite teisę pasirinktinai per septynias dienas atgauti visą už bilietą jį perkant sumokėtą kainą, už neįvykusios kelionės dalį sumokėtą kainą ir už jau įvykusią kelionės dalį sumokėtą kainą, jei pagal keleivio numatytą planą skrydis nebeteko prasmės.

Pretenzija aviakompanijai turi būti nusiųsta nedelsiant, tačiau konkretus terminas nėra nurodytas, tad galite siųsti grįžę. O štai bagažo sugadinimo atveju pretenziją būtina pateikti ne vėliau kaip per 7 dienas, o bagažo dingimo atveju – ne vėliau kaip per 21 dieną.

REKLAMA

Skrydžio atšaukimas dėl blogų oro sąlygų. Jei skrydis atšauktas dėl nenugalimos jėgos aplinkybių (force majeure) (prastos oro sąlygos taip pat laikomos force majeure aplinkybe), aviakompanija neprivalo mokėti keleiviams kompensacijų dėl skrydžio atšaukimo, tačiau aviakompanija turi pareigą rūpintis keleiviais – suteikti jiems maitinimą, gaiviuosius gėrimus, transportą, viešbutį ir kt.

Atsisakymas vežti. Atsisakiusi jus vežti, skrydį vykdanti aviakompanija turi nedelsdama išmokėti kompensaciją atsižvelgiant į atstumą skrydžio atveju, turi nemokamai pasiūlyti maitinimą, gėrimus, ryšio paslaugas, viešbutį ir transportą (bet tik tuomet, kai pagrįstai tikimasi, kad išvykimo laikas bus ne anksčiau kaip kitą dieną), taip pat kaip galima greičiau nukreipti kitu maršrutu į galutinę paskirties vietą panašiomis kelionės sąlygomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų