• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinėje karalystėje ir kitose pasaulio šalyse per pastaruosius du dešimtmečius stebima gerklės vėžio atvejų „epidemija“. Ekspertai rado sąsajų tarp šios ligos ir oralinio sekso.

Jungtinėje karalystėje ir kitose pasaulio šalyse per pastaruosius du dešimtmečius stebima gerklės vėžio atvejų „epidemija“. Ekspertai rado sąsajų tarp šios ligos ir oralinio sekso.

REKLAMA

Mokslininkai teigia, kad ženkliai padaugėjo tam tikros rūšies gerklės vėžio, vadinamo burnos ir burninės ryklės dalies vėžiu, atvejų, rašo thesun.co.uk.

Jis pažeidžia užpakalinę gerklės dalį ir tonzilių sritį, dažniausiai jį sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV).

ŽPV perduodamas lytiniu keliu, tačiau dauguma žmonių nė nežino, kad juo serga. Ši virusų grupė taip pat yra pagrindinė gimdos kaklelio vėžio priežastis.

Tačiau Hishamas Mehanna – Birmingamo universiteto Vėžio ir genomikos mokslų instituto profesorius – teigė, kad burnos ir burninės ryklės dalies vėžys Jungtinėje Karalystėje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose diagnozuojamas dažniau nei gimdos kaklelio vėžys.

REKLAMA
REKLAMA

Žurnale „The Conversation“ profesorius Hishamas teigė, kad žmonės, kurie per savo gyvenimą turėjo daugiau seksualinių partnerių ir užsiima oraliniu seksu, turi didesnę riziką susirgti tokio tipo gerklės vėžiu.

REKLAMA

„Tie, kurie per gyvenimą turėjo šešis ar daugiau partnerių, su kuriais užsiimdavo oraliniu seksu, turi aštuonis su puse karto didesnę tikimybę susirgti burnos ir burninės ryklės dalies vėžiu nei tie, kurie nepraktikuoja oralinio sekso“, – aiškino jis.

Daugelis iš mūsų užsikrečia ŽPV, bet sugeba jas pilnai išgydyti, tęsė profesorius:

„Tačiau nedaugelis žmonių negali išsigydyti infekcijos, galbūt dėl tam tikro imuninės sistemos defekto.

REKLAMA
REKLAMA

Tokių pacientų organizme virusas gali nuolat daugintis ir laikui bėgant atsitiktinėse vietose įsiterpti į DNR, kai kuriais atvejais tai gali sukelti ląstelių vėžines ligas.“

Daugelyje šalių jaunos mergaitės skiepijamos nuo ŽPV, kad užkirstų kelią gimdos kaklelio vėžiui – profesorius Hishamas teigė, kad vis daugėja „netiesioginių“ įrodymų, kad skiepai taip pat veiksmingai užkerta kelią ŽPV infekcijoms burnoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimai rodo, kad šalyse, kur daugiau nei 85 proc. mergaičių yra paskiepytos nuo ŽPV, berniukai taip pat gali būti apsaugoti nuo šio viruso dėl kolektyvinio imuniteto.

Tačiau kolektyvinis imunitetas negali apsaugoti individualiu lygmeniu, pažymėjo profesorius – jis pateikė pavyzdį, kad maža tikimybė apsisaugoti tada, kai lytiniais santykiais užsiimama su žmogumi iš šalies, kurioje ŽPV imunizacijos lygis yra žemas.

REKLAMA

Kokie yra burnos ir burninės ryklės dalies vėžio požymiai?

„Cancer Research UK“ duomenimis, maždaug 70 proc. burnos ir burninės ryklės dalies vėžio atvejų Jungtinėje Karalystėje yra susiję su ŽPV ir kasmet diagnozuojama apie 8,5 tūkst. naujų šios ligos atvejų.

Labdaros organizacija pridūrė, kad burnos ir burninės ryklės dalies vėžio sergant ŽPV atvejų padaugėjo 40-50 metų amžiaus nerūkančiųjų tarpe.

REKLAMA

Tačiau pažymima: „Žinoma, kad burnos ir burninės ryklės dalies vėžys, diagnozuotas sergantiems ŽPV, yra lengviau gydomas nei vėžys, nesergant ŽPV.“

Burnos ir burninės ryklės dalies vėžio simptomai yra šie:

  • Negyjančios burnos opos;
  • Skausmas burnoje;
  • Raudonos arba baltos dėmės burnoje arba gerklėje;
  • Pasunkėjęs rijimas;
  • Kalbėjimo sutrikimai;
  • Kakle atsiradęs gumbas;
  • Svorio kritimas;
  • Blogas burnos kvapas.

Daugelis įvairių būklių gali sukelti šiuos simptomus, tačiau svarbu, kad juos pajutus būtumėte apžiūrėtas gydytojo arba odontologo, pažymi „Cancer Research UK“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų