Etnologų teigimu, dar pagoniškoje Lietuvoje panašiu metu būdavo baigiami patys svarbiausi vasaros darbai. Pabaigtuvių proga organizuotos vakaronės, derliaus šventės.
Būtent per Onines kepama naujo rugių derliaus duona, gaminami patiekalai iš šviežių bulvių, skanaujama prisirpusių uogų.
Visoje Lietuvoje šventinį sekmadienį bažnyčiose vyksta iškilmingi atlaidai. Šv. Ona atneša visas šiltojo sezono gėrybes, todėl Onos vardas Lietuvoje yra labai įprastas, labai daug parapijų turi šv. Onos vardą. Ne veltui liaudyje išlikusios patarlės ir posakiai pvz. „Ateina Onutė su šviežia duonute”, „Šventa Ona – duonos ponia” ir kt.
Tuo tarpu Lietuvos liaudies buities muziejaus vyr. muziejininkės Rasos Žumbakienės ir Buities, verslų ir amatų sk. vedėjos Janinos Samulionytės parengtoje informacijoje apie Oninių vaišes Suvalkijoje, rašoma: „Svečiams patiekdavo nekasdieninius patiekalus. Šaltiems užkandžiams papjaustydavo naminės rūkytos dešros, kumpio. Vištienos sultinyje išvirdavo naminius makaronus arba ryžius. Sriubą supildavo į vazą ir kiekvienas įsipildavo į lėkštę. Karštiems patiekalams troškindavo gaidžiukus, kepdavo kalakutą „kurkiną“ su slyvomis. Kartais išvirdavo skilandžio. Jeigu neužaugdavo paukščiai, net bekoną pjaudavo. Tada kepdavo kumpį, troškindavo šonkaulius ar „palendricą“ (kiaulienos raumenį prie nugarkaulio). Ištroškintą „palendricą“ apdėdavo bulvėmis ir slyvomis. Keptą ar troškintą mėsą sudėdavo į dideles lėkštes „polomickus“, apdėdavo bulvėmis, slyvomis. Supjaustydavo svogūnų laiškų, salotų, įberdavo druskos ir sumaišydavo su grietine...”
LT100 rekomenduoja švęsti:
- kepkite naminę duoną;
- skanaukite šviežias uogas, vaisius, daržoves;
- dalyvaukite atlaiduose savo miestuose ir miesteliuose.
Akimirkomis dalinkitės www.100kelione.lt