Dažniausiai pasireiškianti problema – juosmens skausmas
Daugiausiai į gydymo įstaigas kreipiasi vidutinio, 40 – 45 metų amžiaus, žmonės. Dažnas jų skundžiasi apatinės dalies nugaros skausmu, kiek rečiau – kaklo ir krūtinės dalies skausmais. Neretai, skausmas atsiranda netikėtai, po staigesnio judesio, taip pat, gali varginti naktį – dėl nepatogios kūno padėties miegant ar sustiprėti dieną. Apatinės nugaros skausmo pobūdis kiekvienam yra skirtingas, jis gali pasireikšti raumenų įtampa, skausmu tarp menčių ir viršutinės sėdmenų dalies, plisti į kojas. Ūmus nugaros skausmas net 10% pacientų perauga į lėtinį nugaros skausmą, trunkantį ilgiau nei 12 savaičių. Svarbu atkreipti dėmesį, kad nugaros skausmas gali būti nepastovus, kai paūmėjimą keičia laikinas pagerėjimas.
Nugaros skausmas ir psichologinė problema
Žmogui skausmas tampa ne tik medicinine ir ekonomine problema, pareikalaujančia didelių išlaidų, bet ir daro tiesioginę įtaką jo gyvenimo kokybei, paliečia psichologiškai. Kenčiantis nuo nugaros skausmo asmuo apriboja savo laisvalaikį, keičiasi jo gyvenimo būdas, jaučiama nuolatinė įtampa dėl galimo nedarbingumo. Pacientai skundžiasi, kad dėl varginančio nugaros skausmo nebegali atlikti sunkesnių kasdienių ruošos darbų, atsisako aktyvaus poilsio, nukenčia jų miego kokybė. Tai kelia nuolatinį stresą, o patiriami psichologiniai išgyvenimai, nerviniai susirgimai, depresija dar labiau išprovokuoja nugaros skausmą.
Pagrindiniai rizikos veiksniai
Nepaisant to, kad nugaros skausmo diagnostika nuolat tobulėja, net iki 80% - 90% visų savaime praeinančių atvejų, tiksli skausmo priežastis lieka neįvardinta. Tuomet yra nustatomas nespecifinis nugaros skausmas. Gydytojai išskiria pagrindinius rizikos veiksnius, lemiančius nugaros skausmo atsiradimą: tai yra vyresnis nei 40 metų amžius, moteriška lytis, rūkymas, paveldimumas, viršsvoris, mažas fizinis aktyvumas ir raumenų ištvermė. Nereikėtų pamiršti, kad prie viso to prisideda ir darbinė aplinka: ilgos darbo valandos, nuolatinis sėdėjimas prie kompiuterio ekrano, rankų mechaninis darbas, kasdienė apkrova, darbas stovint. O kartais, skausmui išprovokuoti pakanka staigaus daikto kėlimo, netaisyklingo pasisukimo ar pasilenkimo į priekį, sunkesnio nešulio.
Efektyviausia – kompleksinis gydymas
Kreipdamiesi pagalbos daugelis tikisi atrasti efektyvų gydymo metodą, kuris greitai ir visam laikui pašalins nugaros skausmą, tačiau dažną lydi nusivylimas. Ieškant tinkamo gydymo būdo, pirma, vertėtų išsiaiškinti nugaros skausmą išprovokuojančias priežastis ir jas pašalinti. Ūmiu periodu labai svarbu kontroliuoti savo laikyseną, taisyklingai sėdėti, vengti staigių judesių, dėvėti patogią avalynę.
Svarbiausia užduotis šiuo laikotarpiu yra suvaldyti ir numalšinti skausmą. Vienas pagrindinių gydymo metodų išlieka farmakoterapija – gydymas skausmą malšinančiais, priešuždegiminiais vaistais. Jei skausmas tampa nepakeliamas, galima naudoti šiluminius kompresus ar pleistrus, kurie sumažina raumenų įtampą ir spazmus. Tačiau, didžiausio teigiamo poveikio sulaukiama laikantis specialistų sudarytos programos, kai yra derinami skirtingi gydymo metodai tarpusavyje: kineziterapija, taisyklingo judėjimo mokymas, elektrinė transkutaninė nervų stimuliacija, masažas, vaistiniai preparatai.