Šiuo metu natūralios medicinos propaguotojai ir jogos treneriai liepia prisiminti jau senai gyvuojantį dalyką – pirtis. Pastarasis reiškinys vyrauja daugelyje kultūrų, tačiau dabar išgyvena tikrą renesansą kadangi jos tapo prieinamos visiems norintiems, o jų nauda vis dažniau įrodo atliekami tyrimai.
Tačiau kokios yra viso šio pamišimo dėl pirčių priežastys? Manoma, jog prakaituoti skatinanti vieta itin naudinga sveikatai.
Mažina raumenų skausmą
Jei po itin intensyvios sporto treniruotės jums 2-3 dienas skauda kūno raumenis, ši žinia skirta kaip tik jums. Moksliniame žurnale „Springerplus“ rašoma, kad tiek garinės, tiek infraraudonųjų spindulių pirtys mažina raumenų skausmą ir padeda greičiau atkurti jų tonusą.
Pasak mokslininkų, infraraudonųjų spindulių pirtys stimuliuoja raumenyse esančius neuronus, dėl ko greičiau atkuriami jų audiniai. Be to, pirtyje pabuvus vos 30 minučių, moteryse padidėja augimo hormono, padedančio kūnui skaidyti riebalus ir auginti raumenis. Gerina kraujo spaudimą
Vis daugiau žmonių diagnozuojamas pakilęs kraujospūdis. Gera žinia ta, kad šį sveikatos sutrikimą galima pagerinti apsilankius pirtyje.
Tyrimai, kurių metu net 100 žmonių lankėsi pirtyje ir iškart po to jiems buvo matuojamas kraujospūdis, padėjo nustatyti, jog šios procedūros iš tiesų mažina kraujospūdį, be to, paaiškėjo, jog kraujospūdis nepadidėja net praėjus 30 minučių, o kai kuriems ir ilgiau. Tai, pasak mokslininkų, yra ženklas, kad pirtys, kalbant apie kraujo spaudimą, suteikia ilgalaikių rezultatų.
Karštis išplečia kraujagysles, dėl ko pagerėja kraujotaka, teigė šeimos gydytoja Caroline Robinson.
Prieš apsilankant pirtyse vertėtų dėl to pasikonsultuoti su savo gydytoju, kadangi to daryti nepatariama itin aukštą kraujospūdį turintiems ir įvairiomis širdies ligomis sergantiems žmonėms.
Stiprinama širdis
Lankantis pirtyje, kaip rašoma viename moksliniame žurnale, padažnėja tiek moterų, tiek vyrų širdies plakimas. Jis prilygsta po važinėjimo dviračiu ar bėgiojimo suintensyvėjusiam širdies darbui. Tai nereiškia, jog reikėtų atsisakyti savo pomėgių ar nustoti sportuoti ir vietoje to lankytis pirtyse. Tačiau kelios karštyje praleistos minutės tik sustiprins jūsų širdį.
Suomijos mokslininkai nustatė, jog pirtys mažina ankstyvos mirties nuo širdies ligų riziką. Kuo dažniau lankomasi pirtyse, kuo ilgiau jose išbūnama, tuo mažesnė riziką patirti infarktą, insultą ar susirgti kitomis rimtomis ir netgi mirtinomis ligomis.
Padeda smegenims
Norite pagerinti atmintį? Nusimeskite drabužius ir drąsiai ženkite į pirtį.
Daugiau nei kartą per savaitę pirtyje besilankantys vyrai turi net 65% mažesnę riziką susirgti demencija ar Alzhaimerio liga. Pasak mokslininkų, tai siejama su pagerėjusia kraujotaka ir didesniu į smegenis atitekančiu kraujo kiekiu.
Jei tikrai norite pasirūpinti savo smegenimis, lankymaisis pirtyse turėtų tapti reguliariu įpročiu.
Malšina skausmą
Net visame pasaulyje garsi atlikėja Lady Gaga savo namuose įsirengė pirtį, mat moteris dažnai kenčia stiprų viso kūno skausmą, o tai, pasak jos, padeda jai pasijusti geriau.
Pirtys padeda sumažinti stiprų ir dažnai atsirandantį galvos skausmą. Jei jūs esate vienas tų, kurį itin dažnai kamuoja migrena, išbandykite pirtį.
Stiprina imunitetą
Pasėdėjus pirtyje gripo susirgimų gal ir neišvengsite, tačiau pastarosios procedūros padeda stiprinti imunitetą. Atlikus tyrimus paaiškėjo, jog sportininkai, kurie pirtyje išbuvo tik 15 minučių, žymiai pagerino kraujyje esančių baltųjų kūnelių gamybą, o pastaroji medžiaga yra pagrindinė imuniteto stiprintoja.
Svarbu pabrėžti, kad stipresnį imunitetą turi pirtyse besilankantys ir tuo pat metu sportu užsiimantys žmonės, todėl pirtys neturėtų tapti vieninteliu prakaitavimo būdu. Nepamirškite ir pajudėti.
Naudinga protinei sveikatai
Pažvelgus į pirtyje sėdintį žmogų, jis atrodo toks atsipalaidavęs, tiesa? Nors jos nepadeda išvengti streso, daugeliui lankytojų pirtis yra pagrindinė vieta, kurioje jie gali atsipalaiduoti.
„Ten šilta, tylu, ramu, netrukdo jokie pašaliniai asmenys“, - pasakojo terapeutė Kathryn Smerling.
Buvo išspausdintas straipsnis, kuriame teigiama, jog kasdienis lankymasis pirtyse pagerino depresija sergančių asmenų atsipalaidavimą. Jei tik pirtyse galite atsikratyti pašalinių minčių, pabūti ramiai ir niekieno netrukdomi, tai padės užmiršti stresą ir turės teigiamą įtaką jūsų protinei sveikatai.
„Nusprendus užeiti į pirtį, iš anksto nesusidarykite jokios nuomonės. Po 15 minučių jūs netapsite nauju žmogumi, o pirmieji teigiami rezultatai bus vos pastebimi, tačiau, laikui bėgant, tai jums suteiks daug naudos“, - sakė K.Smerling.
Padeda tirpdyti kilogramus
Jei atvirai, pirtyse atsikratysite tik jūsų organizme susikaupusio vandens, tačiau ne riebalų.
Pirtys naudingos tik dėl to, jog padeda atsipalaiduoti raumenims ir riebalinėms ląstelėms, leidžia kiek kitaip pažvelgti į savo kūną.
Mažina cholesterolio kiekį organizme
Jei po paskutinio apsilankymo gydytojo kabinete paaiškėjo, jog jūsų cholesterolio kiekis yra padidėjęs, galbūt jį sumažinti jums padės pirtis.
Jei kas antrą dieną lankysitės pirtyje, sumažinsite cholesterolį, rašoma „International Journal of Occupational Medicine and Environmental Health“. Mokslininkų išvadose teigiama, kad pirtys veikia panašiai kaip vidutinio intensyvumo treniruotė.
Svarbu atminti, jog visiškai atsisakyti sporto nerekomenduojama, tačiau bet kokia papildoma pagalba tikrai pravers.