Teikia atokvėpio paslaugą vaikams
Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namai laikino atokvėpio paslaugą vaikams teikia nuo 2015 metų. Jie yra vieninteliai šios paslaugos teikėjai mieste. „Kiekviena nauja paslauga turi užaugti. Kai pradėjome, atokvėpio paslauga mūsų visuomenei buvo naujiena. Žmonės lyg ir nudžiugo dėl naujos galimybės, deja, jos poreikį išreiškė labai atsargiai, – sako Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namų direktorė Aušra Nikolajevienė. – Domėjausi Norvegijos patirtimi, pastebėjau koks ten didelis šios paslaugos poreikis, galvojau, kad bus panašiai ir pas mus. Taip pat girdėdavau, skaičiau, kad mamos, auginančios vaikus su sunkia negalia, yra pavargusios, neturi galimybės atsikvėpti ir maniau, kad bus labai daug norinčių pailsėti, skirti laiko sau. Tačiau norinčių pasinaudoti atokvėpio galimybe buvo labai mažai. Buvo atvejų, kai pamąstydavau, ar mūsų šeimoms reikia atokvėpio ir galvojau, kad šios pagalbos nepavyks išplėtoti. Dabar situacija kitokia – šiuo metu visos vietos užimtos. Supratau, jog turi praeiti nemažai laiko, kad tėvai patikėtų tuo, kas nuoširdžiai daroma ir paliktų savo vaikus profesionaliai specialistų globai.“
Pasak direktorės, atokvėpio paslauga jos vadovaujamoje įstaigoje gali pasinaudoti tėvai, įtėviai, globėjai ar rūpintojai, auginantys negalią turintį vaiką iki 18 metų. Įstaigoje yra 8 laikino atokvėpio vietos. A. Nikolajevienės teigimu, didžioji dalis besikreipiančiųjų jau tapo nuolatiniais klientais – dėl atokvėpio paslaugos jie kreipiasi ne vieną kartą per metus. Direktorė sako pastebėjusi, kad tokių šeimų gyvenimo kokybė pasikeitė – žmonės pailsi, gali skirti laiko sau. Gerėja šeimos narių tarpusavio santykiai, atsiranda gyvenimo prasmės matymas, laimės jausmas, pozityvus požiūris į negalios situaciją. Šeima nebesijaučia socialiai atstumta. Situacijos labai įvairios – kai kurie tėveliai vaikus palieka per darbo savaitę, kiti planuoja sociokultūrinį gyvenimą, išvykas. Kai kurios mamos nori skirti dėmesio kitiems savo vaikams ar pasigydyti. „Vaikai ypač jaučia emocijas, jei tėveliai pavargę, išsekę, ir jie nebus laimingi, – dalijasi įžvalgomis direktorė. – O ir patys vaikai pas mus pasisemia gerų emocijų.“
Gauna kompleksinę pagalbą
Pasak Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namų socialinės darbuotojos Eglės Granickienės, šeimai atvykus sudaromas individualus socialinės globos planas, aptariama darbotvarkė, vaiko poreikiai. Kad būtų lengvesnė vaiko adaptacija, tėvai paruošia lankstinuką, kuriame nurodo, kokie jo būdo bruožai, ką jis mėgsta ir pan. Vaikas ne tik prižiūrimas, bet ir gauna kitas paslaugas atsižvelgiant į individualius poreikius. Su juo dirba kineziterapeutas, ergoterapeutas, užimtumo specialistai. Slaugytojai, slaugytojo padėjėjai užtikrina medicininius poreikius, pasirūpina vaiko higiena. Vaikai daug laiko praleidžia gryname ore (globos namai įsikūrę pušyne netoli jūros). Įstaigoje gausu įvairios įrangos, įrengtas multisensorinis kambarys, interaktyviosios grindys (tai labai padeda autistiškiems vaikams). Galima užsisakyti ir mokamas paslaugas – masažą, gydomąsias vonias. E. Granickienės teigimu, kai kurie tėveliai džiaugiasi tokia galimybe – nereikia vaiko vežioti, paslaugos suteikiamos vienoje vietoje.
„Dirbame, kad vaikas pasijustų kuo komfortiškiau – pas mus nėra blogiau nei pas močiutę ar auklę“, – sako socialinė darbuotoja. A. Nikolajevienė pabrėžia, kad įstaiga pasirengusi priimti sunkiausią negalią turinčius vaikus – patirtį turintys darbuotojai turi pakankamai žinių, kaip rūpintis ir padėti tokiems vaikams.
Atokvėpio paslauga Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namuose naudojasi Klaipėdos regiono gyventojai, tačiau jos gali būti teikiamos šeimoms iš visos Lietuvos, jei jų savivaldybėje nėra tokios paslaugos arba šeimos nori ja pasinaudoti atvykusios į pajūrį. Vis dėlto pirmiausia turi būti nustatytas šios paslaugos poreikis.
Poreikį nustato savivaldybė
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinių paslaugų skyriaus patarėjos R. Genienės teigimu, norint gauti laikino atokvėpio paslaugą, pirmiausia reikia kreiptis į savo savivaldybės Socialinės paramos skyrių. Jo specialistai gali suteikti visą reikiamą informaciją apie paslaugos skyrimą ir poreikio nustatymą. Kreipiantis dėl paslaugos antrą kartą jau galima bendrauti tiesiogiai su paslaugą teikiančia įstaiga – poreikio nustatymas galioja 2 metus. Ruošiantis reglamentuoti paslaugą buvo pakeisti mokėjimą už socialines paslaugas nustatantys teisės aktai – anksčiau, jei asmuo buvo globojamas teikiant trumpalaikę socialinę globą, jam reikėdavo sumokėti 80 proc. savo pajamų, dabar – iki 50 proc. (proporcingai pagal suteiktos pasaugos laiką), paslauga namuose kainuos iki 20 proc. asmens pajamų.
Tiesa, Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namuose teikiamą paslaugą savivaldybės kompensuoja tik sunkią negalią turintiems vaikams. Vidutinės negalios asmenims ši paslauga mokama – 27,70 Eur už parą. Direktorės manymu, tai minimalus įkainis, turint omeny, kokios paslaugos už šią kainą suteikiamos. Vis dėlto ne visos šeimos ir šią kainą gali mokėti, todėl ir šiems vaikams paslaugos turėtų būti iš dalies apmokamos.
Kuriamos bendruomeninės paslaugos
R. Genienės teigimu, atokvėpio paslauga – nuo 2014 metų įgyvendinamos institucinės globos pertvarkos dalis. Pertvarkos tikslas – sukurti tvarią ir kompleksinę socialinių paslaugų sistemą įgyvendinant bendruomeninių paslaugų plėtrą, kad negalią turintys asmenys nepatektų į institucinę globą. „Viena iš priežasčių, kodėl žmonės patenka į globos įstaigas, – šeimos nariai, kurie juos prižiūri, slaugo, tiesiog pervargsta, perdega, nebegali jais pasirūpinti. Dėl to svarbu užtikrinti, kad nė viena šeima nepatirtų šių krizių“, – teigia R. Genienė. Laikino atokvėpio paslauga siekiama padėti žmones su negalia ir senyvo amžiaus asmenis prižiūrintiems artimiesiems derinti asmeninį bei visuomeninį gyvenimą su artimojo slauga bei priežiūra. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patarėjos teigimu, įgyvendinant Europos socialinio fondo lėšomis finansuojamą projektą buvo išbandytos įvairios paslaugos, o tos, kurios pasirodo efektyvios, pasiteisina, yra reglamentuojamos teisinėje bazėje. Atokvėpio paslaugą 2017–2019 metais išbandė 13 savivaldybių, ja pasinaudojo daugiau nei 200 asmenų.
Prieš metus ši paslauga atsirado Socialinių paslaugų kataloge, o neseniai buvo patvirtintas išsamus Laikino atokvėpio paslaugos vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims teikimo ir organizavimo tvarkos aprašas.
Tikimasi, kad paslauga plėsis
R. Genienė atkreipė dėmesį, kad paslauga gali būti teikiama arba asmens namuose, arba įstaigoje. Šeima gali pasirinkti, ar artimąjį specialistų priežiūrai palikti valandai, parai, o gal – savaitei. Galima rinkti laikino atokvėpio formas pagal savo poreikius – vieną kartą rinktis pagalbą namuose, kitą kartą – dienos globą arba trumpalaikę globą, svarbu, kad bendra paslaugų trukmė vienai šeimai per metus neviršytų 720 valandų.
Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių bendrijos „Viltis“ vadovė Dana Migaliova įsitikinusi – šiuo metu laikino atokvėpio paslaugos prieinamumas dar labai ribotas, paslauga neatitinka to modelio, kurį siūlė neįgaliųjų organizacijos.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patarėja sutinka, kad paslauga dar nėra plačiai prieinama. „Naujovė visada įneša sumaišties, tačiau pamažu tiek savivaldybės, tiek patys paslaugų teikėjai mokosi vieni iš kitų, ir tos paslaugos atsiranda. Mano nuomone, pagrindinė visos institucinės globos pertvarkos problema yra visuomenės požiūris, o mes ir esame tos visuomenės dalis, todėl kiek mes turėsime neigiamų nuostatų, tuo sunkiau tas naujoves pasiimsime. Nemažai laiko turės praeiti, kol ir tėvai pripras prie tų paslaugų, išdrįs gauti atokvėpį“, – sako R. Genienė. Ji ragina tėvus, jiems atstovaujančias organizacijas drąsiai kreiptis į savivaldybes ir teirautis dėl šios paslaugos, kad jos matytų poreikį ir pradėtų ją organizuoti. O ir pačios organizacijos kviečiamos šias paslaugas teikti.
Straipsnio autorė: Aurelija Babinskienė.