• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nukritę lapai gali būti naudojami kaip mulčias, gali pagerinti vejos būklę, jais netgi galima apšiltinti sodo namelį. Nors negyvi lapai tikrai neatrodo gražiai, ekspertai perspėja, kad jų tikrai „niekada nereikėtų krauti į maišus“.

Nukritę lapai gali būti naudojami kaip mulčias, gali pagerinti vejos būklę, jais netgi galima apšiltinti sodo namelį. Nors negyvi lapai tikrai neatrodo gražiai, ekspertai perspėja, kad jų tikrai „niekada nereikėtų krauti į maišus“.

REKLAMA

Nukritę lapai soduose, terasose ir ant važiuojamosios gatvės dalies atrodo nepatraukliai, tačiau jie gali būti naudingi sode.

Užuot juos krovę į komposto dėžę, sodininkai gali iš jų patys pasigaminti mulčią, lapų pelėsį bei taip apsaugoti šaknines daržoves ir pagerinti vejos būklę.

Nekraukite į maišus

Tinklalapio Beanbags.co.uk sodininkystės ekspertas Graham Barrett pasidalijo būdais, kaip sode galima panaudoti nukritusius lapus, rašo express.co.uk.

Jis paaiškino: „Nelengva tvarkyti nukritusius lapus, tačiau, tinkamai naudojant, jie gali būti puikus pagalbininkas sodininkams.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmas dalykas, kurį reikia atsiminti, tai niekada nelaikyti sugrėbtų lapų maišuose. Pagrindinė to priežastis yra ta, kad jie maiše pradės pūti ir skleis nemalonų kvapą, todėl jų negalėsite mulčiuoti.

REKLAMA

Visada turėtumėte lapus paskleisti ant vejos ar sode, o ne krauti į maišus.

Taip pat verta žinoti, kada tinkamiausias laikas ‒ kai jie sugrėbiami į krūvas ir jiems leidžiami šiek tiek išdžiūti. Tik įsitikinkite, kad jie nėra per šlapi – kitaip komposto krūvoje jie nelabai suirs.

Jei turite orapūtę, tada panaudokite ją savo sode ir nereiks lapų krauti į maišus. Išvengsite daug problemų ‒ nereiks lapų krauti į maišus ir jų nešioti, be to, vienu metu atsikratysite daugiau lapų (ir sumažinsite anglies pėdsaką).

REKLAMA
REKLAMA

Pagerinkite vejos būklę

Ekspertai teigia, pjaunant veją nepašalinus nuo jos lapų, iš tikrųjų galime „pagerinti vejos sveikatą“, o žolė taps „tvirtesnė“. Tam būtina veją pjauti kiekvieną savaitę.

Vejapjovės ašmenys susmulkins lapus ir juos paskirstys vejoje kaip mulčią, kuris padės įveikti tokias vejos problemas kaip samanos.

Vejos pjovimas su nukritusiais lapais taip pat yra naudingas ir augalams. Laikui bėgant, susmulkinti lapai skyla į maistines medžiagas, kurios padidina augalų atsparumą ir padeda sukurti stipresnes šaknų sistemas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sudėkite lapus į kompostinę

Lapus galima krauti į komposto krūvą, o pavasarį patręšti dirvą. Tie, kurie turi daug lapų, gali juos krauti į kompostinę.

Kompostą galima gaminti tik iš lapų arba derinti su nupjauta žole ir virtuvės atliekomis.

Norėdami sukurti komposto krūvą, tiesiog sukraukite lapus sodo kampe ir vis ją papildykite. Sodo atliekos suirs ir jas bus galima naudoti augalams tręšti.

REKLAMA

Leiskite kompostui stovėti visą žiemą, retkarčiais jį apversdami, kad oras galėtų cirkuliuoti. Įpilkite vandens, jei krūva pradeda sausėti. Iki pavasario kompostas bus paruoštas.

Pasigaminkite lapų pelėsį

Lapų pelėsis gali būti naudingas daržovėms ir gėlynams, o pagaminti jį yra lengviau nei  kompostą. Sodininkams reikia sugrėbti lapus į didelę krūvą sodo kampe.

 

Po metų lapai turėtų būti suirę į tamsią, saldaus kvapo, dirvos gerinimo priemonę, kurioje gausu kalcio ir magnio.

REKLAMA

Šis mišinys puikiai tinka vazoninei žemei, taip pat daržovėms ir gėlynams.

Naudokite lapus kaip mulčią

Nukritusių lapų mulčias gali būti naudojamas naujų piktžolių plitimui sustabdyti ir padėti išlaikyti drėgmę esant sausam orui.

Mulčias padeda slopinti piktžoles, nes neleidžia saulės spinduliams patekti į šaknis. Nudžiūvę lapai yra puikus mulčias, nes juos lengva surinkti ir jie tarnauja ilgiau nei kitų rūšių mulčias, pavyzdžiui, laikraščiai ar šienas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmiausia lapus reikia susmulkinti prieš naudojant juos kaip mulčią. Tą galima padaryti naudojant vejapjovę ant sausų, negyvų lapų.

Apšiltinkite sodo namelius

Nors tai skamba neįtikėtinai, bet nudžiūvusius lapus galima naudoti kaip izoliaciją aplink pastoges ar kitas pastato konstrukcijas.

Sukraukite juos konstrukcijos viduje ir uždenkite plastikinių lakštų sluoksniu. Plastikas sulaikys drėgmę ir apsaugos lapus nuo vėjo.

REKLAMA

Rudenį apsaugokite šakniavaisines daržoves

Nukritusiais lapais taip pat galima apsaugoti žemėje laikomus šakniavaisius, tokius kaip morkos, lapiniai kopūstai ir porai.

Uždenkite plotą nukritusiais lapais ir mėgaukitės daržovių derliumi visą rudenį ir žiemą.

Kurkite namų dekorą

Sausi lapai gali būti naudojami kaip unikalus ir gražus dekoratyvinis elementas namuose. Kabančiuose krepšeliuose sudėję sausų lapų puokštes sukursite stulbinamą rudenišką vaizdą. Jei norte sukurti ką nors įmantresnio, pabandykite įdėti džiovintų gėlių į didelį indą, užpildytą maždaug vienodo dydžio rudais, oranžiniais ir geltonais lapais.

Džiovintais lapais papuoškite sieną

Nukritusius lapus galima paslėgti tarp popieriaus lapų taip sukuriant botaninį atspaudą, kuris gali išlikti amžinai.

Norėdami geriausių rezultatų, rinkitės gražius lapus, pavyzdžiui, ąžuolo ir buko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų