Britų psichologų ir psichoterapeutų asociacijos psichologė Sally Brown atskleidžia pagrindinius ženklus, kurie aiškiai parodo emocinį išnaudojimą.
1. Iš tavęs šaiposi.
Tavo kitai pusei labai patinka pasakoti „linksmas“ istorijas tavo sąskaita – kokia tu esi bevilitiška valdant pinigus/vairuojant/organizuojant daiktus arba kaip tu visuomet persistengi ar apsikvailini socialiniuose renginuose.
Jeigu tu imi tam prieštarauti, tave apkaltina humoro jausmo stoka ar per dideliu jautrumu. Tu pradedi mąstyti, ar iš tikro tu nesupranti juokų. Pagalvok – kai tavo partneris pasako vieną iš tokių juokų viešumoje, ar kas nors juokiasi, ar yra nejauki tyla? Jeigu pokštas priverčia kitus nemaloniai pasijusti, tavo partneris tai sako, kad tave pažemintų.
2. Nuolat jautiesi kaltas.
Tave laiko ant pasaitėlio, kuris tik trumpės. Visą laiką jautiesi kaltas ar truputį susigėdęs net nežinodamas, dėl ko. Tampi ypač budrus stebėdamas savo elgesį, kad nesuteiktum partneriui priežasties tavo kritikuoti – toks jausmas primena vaikščiojimą ant plono ledo.
Tačiau kaltinimai vis tiek gali pažirti bet kuriuo metu – tu niekada negali žinoti, kaip jį nuvilsi ar suerzinsi. Išnaudotojas gali tave priversti jaustis kaltu dėl jų pačių blogo elgesio. Pavyzdžiui, jie pasigėrė, nes tu jį „nuliūdinai“ ar „sukėlei stresą“ ir pan.
3. Staiga tau reikia apsaugos.
Jeigu išeini į miestą be partnerio, tai arba turi jam nuolat siųsti nuotraukas, ką veiki, arba jie primygtinai siūlo tave pasiimti. Jie sako, kad tik tavimi rūpinasi, tačiau iš tikro jie nori tave laikyti už trumpo pavadžio.
4. Jie daro didelius žingsnius.
Kai išnaudojantis partneris pamato, kad peržengė linija ir tu abejoji jų santykiais, pasiruošk dideliems dalykams – brangiai vakarienei mieste, netikėtam savaitgaliui užmiestyje, dovanai ar glėbiui gėlių. Problema lieka neišspręsta ir net nepripažinta, o jų dovanos nuperka tavo tylą.
5. Tavimi manipuliuoja.
Tavo partneris neigia sakęs ar daręs kažką, ką tu puikiai prisimeni. Visgi jis tai daro su tokiu užtikrintumu, kad imi abejoti savimi. Toks manipuliavimas skirtas tam, kad tu imtum abejoti savo psichine sveikata.
6. Jie sugadina tavo pakilią nuotaiką.
Grįžti namo pilna įspūdžių ir džiaugsmo – tau pasiūlė puikų verslo pasiūlymą ar projektą, ir tu degi iš laimės. Visgi tai pasakius tavo partneriui, jis iškart tave „apipila šaltu vandeniu“. Ima kalbėti apie tai, kaip tau nepasiseks, arba pradeda nesusijusį ginčą. Tavo nuotaika iškart sugenda. Galiausiai tu nebesidalini su juo geromis naujienomis, nes žinai, kad jis tavęs nepalaikys.
Kiti emocinio išnaudojimo ženklai apima nuolatinius priekaištus apie tavo išvaizdą; empatijos stoką; pojūtį, kad nuolat esi neteisus; jis kontroliuoja tavo finansus; atitraukia tavo nuo draugų ir šeimos; žmonės ima tau sakyti, jog tu pasikeitei; tu lauki vakarų, kai būsi viena; partneris atsitraukia nuo tavęs emociškai be paaiškinamos priežasties.
Jeigu pastebi nors kurį iš šių ženklų, įsitikink, ar tavo partneris neišnaudoja tavęs emociškai.