„Geri filmai praplečia, sujudina mūsų realybę, bet mes norime pakviesti žiūrovą žengti dar toliau. Technologijos šiandien kaip niekad mums leidžia praplėsti ribas ir net įgalina mus pačius pajusti tai, ką išgyvena kažkas kitas: patirti realybės trūkius, panirti į haliucinacinę būseną ar pasimatuoti empatijos lygį – visai tai pasiūlysime parodoje „NK-Interactive“. Tokias išplėstinės realybės (XR) programas rengia prestižiniai – Venecijos, Kanų, Tribekos ir kiti – kino festivaliai, o nuo šios savaitės jau antrą kartą galėsime tai patirti ir Vilniuje, Radvilų rūmų muziejuje“, – kviečia festivalio „Nepatogus kinas“ programos sudarytoja ir inovacijų vadovė Judita Ragauskaitė.
„NK-Interactive“ parodoje bus galima pamatyti, išgirsti ir patirti devynis ryškiausius ir plačiai įvertintus virtualiosios, papildytosios ir mišrios realybės kūrinius. Štai Venecijos kino festivalyje apdovanota ir daugelyje svarbiausių kino festivalių pripažinta virtualios realybės patirtis „Emperor“ kvies patyrinėti afazija – visišku arba daliniu kalbos praradimu – sergančio tėvo ir jo dukros mėginimus komunikuoti, kai tai daryti tampa sudėtinga. Žingsnis po žingsnio, užuomina po užuominos, žiūrovas pasiners į šio žmogaus vidinį pasaulį ir mėgins iššifruoti istoriją, kurios jis jau nebegali papasakoti.
Pabūti kitu žmogumi bus galima ir išplėstinės realybės patirtyje „Turbulence: Jamais Vu“ – žiūrovas pasaulį patirs taip, kaip jį suvokia šio kūrinio autorius. Lėtinė liga – vestibiulinė migrena – veikia jo judesio ir pusiausvyros suvokimą, o pirmasis priepuolio ženklas yra derealizacija – viskas, kas buvo pažįstama, staiga atrodo nauja ir svetima. O štai kūrinys „Antipsychotic“ mėgins kruopščiai atspindėti bipolinio sutrikimo spektrą – ši asmeninė istorija leis pažvelgti į žmogaus gyvenimą prieš ir po gydymo, pakvies suprasti, užjausti ir permąstyti, kaip kalbame apie psichikos sveikatą.
Asmeninę istoriją pasakos ir kūrinys „I Took a Lethal Dose of Herbs“, paremtas anonimiškais „Reddit“ įrašais – juose moteris kelerius metus pasakojo apie nepavykusį savadarbį nėštumo nutraukimą ir pogimdyvinę psichozę. Virtuali realybė žiūrovą panardins į jos istoriją, haliucinacijas ir prisiminimus. Parodos lankytojai taip pat galės pasimatuoti savo empatiją – simuliacijoje „Anamnesis“ iš parodos norintis ištrūkti dirbtinis intelektas dalyvių empatijos įgūdžius vertins nuo 1 iki 10.
O ar kada svajojote būti šikšnosparniu? Interaktyvios patirties kūrinys „What is it like (to be)?“ leis iš dalies tai pajusti – žiūrovas taps būtybe, kuri erdvėje orientuojasi skleisdama garsą. Tad jam teks pasikliauti savo balsu mėginant suvokti supančią aplinką ir šitaip išryškinti subtilias detales jį gaubiančioje tamsoje. Kitas magiškas eksperimentinis VR filmas „Strands of Mind“ žiūrovą plukdys paslaptingais žmogaus sielos krantais – patekus į kitą pasaulį, ims ryškėti šviesos, blyksniai, minčių gijos, šmėklos, vandens sūkuriai ir kiti abstraktūs vaizdiniai, susiliejantys į įspūdingą psichodelinę kelionę.
Atsipalaidavimui „NK-Interactive“ parodoje bus galima ir pažaisti – pirmasis lietuviškas mišrios realybės žaidimas „Burbulynas“ buvo sukurtas džiaugsmui, tad lankytojai kviečiami tarpusavyje pasivaržyti, kas susprogdins daugiau skaitmeninių burbulų. Parodoje taip pat bus galima ir pašokti – psichodelinė ir meditacinė „Elele“ virtualios realybės patirtis pakvies dalyvauti šokio spektaklyje. Ši patirtis vėl atgaivins tą vaikišką nuostabą žiūrint į savo rankas – dalyviai atras, kad net paprasčiausi ir kasdieniškiausi judesiai gali būti gražūs.
Festivalis „Nepatogus kinas“ spalio 8–27 d. vyks Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių kino teatruose, kiekvienų namų ekranuose, daugiau nei 400 bibliotekų ir net įkalinimo įstaigose.
Apie „Nepatogų kiną“
„Nepatogus kinas“ – nuo 2007 m. kasmet vykstantis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis. Tai yra nekomercinis renginys, siekiantis kurti erdvę žmogaus teisių, politikos, socialinės atsakomybės, tvarumo temomis, supažindinti visuomenę su pasaulinėmis aktualijomis, skatinti būti sąmoningiems ir kritiškiems. Festivalio metu pristatoma turtinga dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su kino kūrėjais, organizuojamos diskusijos su filmų herojais, žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Vieni pagrindinių festivalio rėmėjų – Lietuvos kino centras, Vilniaus miesto savivaldybė, ES programa „Kūrybiška Europa MEDIA“, Užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo programa „LT AID“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!