• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Savaitgalį džiaugėtės atgimstančia gamta, gaudėte vis aukščiau kopiančios saulės spindulius, o po kelių dienų ant lūpų iškilo erzinančios pūslelės? Nenustebkite – pavasaris palankus pūslelinę sukeliantiems Herpes simplex virusui, kurį nešioja absoliuti dauguma gyventojų.  

Savaitgalį džiaugėtės atgimstančia gamta, gaudėte vis aukščiau kopiančios saulės spindulius, o po kelių dienų ant lūpų iškilo erzinančios pūslelės? Nenustebkite – pavasaris palankus pūslelinę sukeliantiems Herpes simplex virusui, kurį nešioja absoliuti dauguma gyventojų.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Herpes simplex virusai dažniausiai pažeidžia burnos, lūpų arba lytinių organų gleivinę ir odą. Iškilusios mažos pūslelės niežti, tvinksi, „degina“. Gana greitai jos pratrūksta ir susiformuoja gelsvi šašai, kurie gyja net apie dvi savaites. Vis tik dabar yra visiems prieinamas gydymo būdas, kuris padeda šią nemalonią ligą nuslopinti gerokai greičiau ir palengvina jos eigą. 

REKLAMA

Kada išlenda varginantis „atostogų draugas“ 

Herpes simplex virusus nešioja apie 90 proc. gyventojų, o 30 proc. jų vargina pūslelinės pasikartojimas. Nors dauguma patiria mažiau nei du ligos epizodus per metus, apie 5–10 proc. pacientų kenčia net daugiau nei 6 paūmėjimus. Deja, šis virusas užsikrėtusio žmogaus organizme įsikuria visam gyvenimui. Tereikia susilpninti imunitetą ir pūslelinė gali pabusti.  

REKLAMA
REKLAMA

„Pūsleline tiek vyrai, tiek moterys serga vienodai. Tačiau, natūralu, jos į veido nepuošiančias kylančias pūsleles reaguoja jautriau. Dažniausiai organizme miegantį virusą pažadina bet kurie imunitetą iškreipiantys ar nuslopinantys veiksniai: stresas, peršalimas, aktyvi saulė, vėjuotas oras ir kt. Pavyzdžiui, moterims pūslelinė lytinių lūpų srityje gali atsirasti mėnesinių metu ar prieš jas, dėl vykstančių hormoninių pokyčių ir kt.“, – pasakoja gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Ji pastebi, kad pavasarį pūslelinei susidaro palankios sąlygos dėl staigesnės oro temperatūrų kaitos: pašviečia saulutė – sušylama, o staiga perpučia šaltas vėjas. Tuomet lengviau pasigauti ir kokią peršalimo infekciją. Tokie veiksniai iškreipia imuninį atsaką, kuris po žiemos dažniausiai būna silpnesnis, ir prasideda pūslelinė. 

REKLAMA

„Ši infekcija taip pat dažnai lydi ir vasaros atostogas. Norima pailsėti, bet per dažnos maudynės jūroje, ilgas deginimasis saulėje, neįprastos kito krašto klimato sąlygos paskatina staiga išlįsti varginantį „atostogų draugą“, – primena gydytoja.

Svarbiausia laiku pradėti gerti vaistus

Norint efektyviai nuslopinti pūslelinę svarbiausia pradėti gydytis ankstyvojoje ligos fazėje, kai virusas dar tik „pabunda“ – pradeda dirginti nervų galūnėles. Būtent tuo metu ir rekomenduojama gerti priešvirusinius vaistus, kurie šiandien vaistinėje parduodami ir be recepto. 

REKLAMA

„Pagrindinis prasidėjusios pūslelinės simptomas – būsimo bėrimo vietoje prieš dieną ar dvi pajuntamas peršėjimas, dilgčiojimas. Tuomet geriausia pradėti gerti priešvirusinius vaistus, nes infekcija dar nebūna išplitusi. Herpes simplex virusas būna aktyvus tik pirmas dvi tris dienas. Tuo metu vaistai efektyviai slopina jo dauginimąsi ir sustabdo ligos progresavimą“, – aiškina gydytoja. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pacientams, kuriems pūslelinė dažnai pasikartoja, priešvirusinius vaistus visuomet verta turėti šalia. Tuomet galima iškart pradėti gydytis vos tik pajutus pirmuosius simptomus. Jeigu žmogus bėrimą „atpažįsta“ tik kokią trečią dieną, vaistus vartoti nebėra didelės prasmės – nebent yra silpnas imunitetas arba žinoma, kad pūslelinė linkusi išplisti. 

REKLAMA

I. Kisielienė taip pat pabrėžia, kad labai svarbu priešvirusinius vaistus gerti pagal rekomendaciją – ne mažiau 5–7 dienas. 

„Vienos tabletės čia nepakaks. Kitu atveju, tik didiname viruso atsparumą vaistams. Tuomet galime sulaukti dienos, kai situacijos nebegalėsime suvaldyti“, – sako ji. 

REKLAMA

Specialistė pastebi, kad geriami vaistai prieš pūslelinę yra saugūs, esant reikalui, jie skiriami net nėščiosioms ir naujagimiams. Be kita ko, neverta baimintis, kad vaistai kaip nors paveiks kepenis, nes iš organizmo jie šalinami ne per šį organą, o inkstus. Aišku, dėl vaistų vartojimo visuomet būtina pasitarti su savo gydytoju.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tepalai tik palengvina simptomus 

Nemažai pūsleline sergančių žmonių vartoja tepamus priešvirusinius vaistus. Pasak gydytojos, jie padeda šiek tiek sumažinti ir sutrumpinti ligos sukeliamus nemalonius simptomus.

„Vis tik dėl tepamų priešvirusinių vaistų vartojimo mokslininkai ir medikai dar diskutuoja: svarstoma, ar tokiu būdu neskatinamas viruso atsparumas. Be to, pastebėta, kad tokie tepalai lūpų pūslelinės simptomus sutrumpina tik vieną ar dvi dienas“, – aiškina I. Kisielienė. 

REKLAMA

Pūslelinės simptomams slopinti galima naudoti ir specialius pleistrus, kurie padeda išvengti infekcijos perdavimo aplinkiniams. Galima naudoti ir kremus su nuskausminamomis medžiagomis. Tokiais atvejais pūslelinę reikia gydyti kaip mažas žaizdeles, svarbu nenukrapštinėti susidariusių šašelių. 

REKLAMA

„Pavėlavus gerti priešvirusinius vaistus minėtos priemonės padeda lengviau iškęsti tas dvi savaites, per kurias pūslelinė paprastai nurimsta“, – sako gydytoja.

Žmonės pūslelinę taip pat bando gydytis tempdami dantų pastą, arbatmedžiu ir kt. Anot gydytojos, tokios priemonės vartojamos simptomams lengvinti, nors jos nėra mediciniškai patvirtintos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų