• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusių metų „Išsipildymo akcijos 2021” herojės 17-metės Kamilės istorija nepaliko abejingų. Vilniaus rajone gyvenanti mergina turėjo vienintelę svajonę – sulaukti tinkamo kepenų donoro. Dabar Kamilė laiminga, kadangi šią vasarą jos svajonė išsipildė, jai buvo atlikta kepenų transplantacija, todėl dabar, gavusi donoro suteiktą antrą šansą gyventi, mergina pamažu grįžta į įprastą, pilnavertį gyvenimo ritmą.

Praėjusių metų „Išsipildymo akcijos 2021” herojės 17-metės Kamilės istorija nepaliko abejingų. Vilniaus rajone gyvenanti mergina turėjo vienintelę svajonę – sulaukti tinkamo kepenų donoro. Dabar Kamilė laiminga, kadangi šią vasarą jos svajonė išsipildė, jai buvo atlikta kepenų transplantacija, todėl dabar, gavusi donoro suteiktą antrą šansą gyventi, mergina pamažu grįžta į įprastą, pilnavertį gyvenimo ritmą.

REKLAMA

Praėjusią žiemą Kamilė ir jos tėtis Gintas Juodvalkis dalinosi merginos cholangito – tulžies latakų uždegimo, kuris galėjo būti mirtinas – istorija. Vienintelė merginos svajonė tuo metu buvo sulaukti kepenų transplantacijos, kuri jai atvertų duris grįžti į normalų gyvenimą.

Anksčiau Kamilės ligą gydytojai gydė antibiotikais, tačiau esant sunkiai ligos formai ir toksinės kilmės cholangitui, teko daryti tulžies latakų drenažą. Cholangitas į Kamilės gyvenimą pasibeldė 2009 metais, o kiekvienais metais liga vis progresavo, dėl ko vėliau atsirado cholangito sukelta kepenų fibrozė, gelta.

REKLAMA
REKLAMA

Visgi, sudėtingiausieji šeimai buvo paskutiniai dveji metai, kuomet merginos būklė stipriai paūmėjo: atsirado kraujosruvų po oda, strijos, atrofavosi raumenys.

REKLAMA

Pradinėse klasėse mergaitė buvo lankiusi baletą Čiurlionio menų gimnazijoje, tačiau dėl ligos baleto teko atsisakyti. Nuo 14 metų, paūmėjus ligai, Kamilei teko praleisti daugiau laiko įvairiose ligoninėse ir namuose.

Negana to, Kamilė susidūrė su dar vienu likimo smūgiu – prieš kelis metus mirė jos mama, todėl mergaitę ir jos broliuką šiuo metu augina tėtis, kuriam padeda Kamilės močiutė.

Kiek anksčiau profesorius V. Urbonas, gydęs Kamilę, sakė, kad merginos situacija yra be galo sudėtinga – reikalinga skubi kepenų transplantacija. Operacija buvo numatyta Hamburge, o paskirtas donoru buvo mergaitės tėtis, kuris, kaip vėliau paaiškėjo, donoru būti negalėjo.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, anksčiau naujienų portalui tv3.lt Kamilės tėtis Gintas pasakojo, kad tuo metu, kaip tyčia, šeimoje nebuvo nė vieno asmens, kurio kraujo grupė tiktų sergančiai dukrai.

„Kaip tyčia, iš mūsų artimųjų netiko kraujo grupės. Mano brolis sutiko duoti savo kepenis, tačiau neatitiko jo kraujo grupė“, – liūdesio tąkart neslėpė pašnekovas.

Sudėtingas laikotarpis prieš sulaukiant donoro

Nors Lietuvoje vaikams kepenų transplantacijos operacijos neatliekamos, gydytojų konsiliumo metu, įvertinus jos amžių (aut. past. – tuo metu Kamilei buvo 16 m.), nutarta donoro ieškoti ir operuoti Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu donoras būtų atsiradęs anksčiau, situacija būtų buvusi mažiau skausminga. Jo mes laukėme apie 10 mėnesių, nepilnus metus. Donorą rasti buvo sunku, kadangi Kamilė nėra stambi, smulkutė, tad reikėjo, kad donoras atitiktų visus reikalingus parametrus, pats organas nebūtų didelis.

Kadangi mūsų šalis maža, donorų daug neturime, situacija kurį laiką buvo iš tiesų tapusi labai komplikuota. Prieš pat sužinant žinią, kad Kamilė sulaukė donoro, jai pablogėjo labai sveikata, atsirado kepenų nepakankamumas, buvome visai praradę viltį sulaukti stebuklo, tačiau, ačiū Dievui, donoras atsirado“, – dabar su ramybe balse kalba merginos tėtis Gintas.

REKLAMA

Kalbėdamas apie savo dukros būklės pablogėjimą belaukiant donoro, merginos tėtis pasakoja, kad situacija tuo metu tapo laiko klausimu, kadangi per pastaruosius trejus metus pablogėjo skysčių koncentracija ir bendras uždegimas, skysčiai pradėjo kaupti dubens, papilvės srityje:

„Atsirado kepenų nepakankamumas. Mergaitei buvo likęs gyventi mėnuo ar kiek daugiau.“

Tačiau vilčiai nespėjus išblėsti, vasarą Kamilė sulaukė tinkamo donoro ir liepos mėnesio pradžioje jai buvo atlikta kepenų transplantacija, kuri praėjo sklandžiai.

REKLAMA

Be nesklandumų praėjo ir pooperacinis laikotarpis. Prabuvusi mėnesį ligoninėje, Kamilė grįžo į namus.

„Po operacijos mergaitė turėjo priaugti svorio, pradėti vaikščioti ir atgauti emocinę bei fizinę sveikatą. Nors dauguma kitų žmonių dažniausiai į normalų gyvenimą grįžta daug anksčiau, tačiau Kamilės situacija buvo žymiai sudėtingesnė, kadangi paskutiniuoju metu viskas buvo kabėję ant ribos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabar grįžimas į normalų gyvenimą vyksta mažais etapais. Pirmasis mėnuo po operacijos buvo pats svarbiausias, kadangi laukėme žinios ar organizmas neatmes organo. Taip pat ir kiti pirmieji trys mėnesiai yra labai svarbūs, o po pusės metų gydytojai žiūrės ir vėl visus rodiklius.

Galima sakyti, kad Kamilei atsistatyti prireiks metų laiko, turėsime prisižiūrėti, nesusirgti uždegimais ar virusinėmis ligomis, vengti susibūrimų“, – sako jos tėtis.

REKLAMA

Kamilės laiškelis

Šiuo metu Kamilei yra paskirtas namų mokymas. Tačiau dabartinės situacijos negalima sulyginti su tuo, kas buvo prieš kepenų transplantaciją, kadangi paskutiniuosius metus negalėjo mokytis, neturėjo jėgų, jautėsi silpna.

Negana to, merginą buvo užklupęs ir ascitas, uždegiminė lėtinė liga, kuri kaip vėžys, lėtai, tačiau užtikrintai griaužė Kamilės emocinę ir fizinę būklę.

REKLAMA

„Birželio mėnesį Kamilė nebegalėjo normaliai valgyti ir gyventi, todėl atsidūrė vaikų reanimacijoje“, – prisimena pridurdamas Gintas.

Tėtis džiaugiasi, kad dabar pagerėjo ne tik jo dukros fizinė būklė, tačiau atsitiesė ir emocinė sveikata. Paklaustas, ką norėtų perduoti kitiems, stebėjusiems ir prisidėjusiems prie Kamilės gerovės, Gintas sako:

„Ši galimybė yra didžiulis pasiekimas, kurio mes nesitikėjome. Esame be galo dėkingi visiems Santaros klinikų medikams, prisidėjusiems prie mergaitės gydymo ir, žinoma, donoro artimiesiems, kurie sutiko ir išgelbėjo kelių žmonių gyvybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Išsipildymo akcija“ yra labai geras pavyzdys, kuomet žmonės gali būti geresni, empatiškesni, aukoti pinigėlius ir prisidėti darant gerus darbas. Taip pat noriu paraginti žmones nebijoti ir apsispręsti dėl „Donoro kortelės“. Donorystės nereikia bijoti. Džiaugiuosi, kad pastaraisiais metais Lietuvoje žmonės vis labiau dėl to apsisprendžia ir tam pritaria, nėra abejingi. Gerumo juk niekada nebūna per daug.“

REKLAMA

Pasidalinti savo mintimis ir padėkoti visiems nori ir pati 17-metė Kamilė. Ji naujienų portalo tv3.lt skaitytojams parašė laiškelį.

„Šiuo metu mano sveikata ir būsena po transplantacijos yra nesulyginama su tuo, kokia buvo prieš tai. Dabar jaučiuosi lyg būčiau gavusi antrą galimybę gyventi ir mėgautis gyvenimu. Dabar turiu tiek energijos, kiek neturėjau savo visą gyvenimą. Norisi nuveikti tuos dalykus, kuriems ankščiau tiesiog neturėdavau energijos ir sveikatos.

REKLAMA

Dabar lyg atsivėrė visas gyvenimas man prieš akis. Kai sirgau, atrodė, kad esu priklausoma nuo savo sveikatos, liga valdė mano galimybes ir gyvenimą. Aš taupiau savo energiją ir sveikatą, mažiau bendravau, mažiau leidau sau pramogauti, nes žinojau, kad išvaistysiu savo energiją ir sveikatą, bet dabar aš noriu viską nuveikti, nes su dabartine sveikata esu pilna energijos, kurios kartais nežinau, kur dėti.

Dabar aš pagaliau galiu džiaugtis duotu gyvenimu. Esu labai dėkinga savo donorui ir jo artimiesiems, kurie sutiko paaukoti kitiems žmonės, kuriems labai reikėjo pagalbos ir turėjo vilties, kad ateis ta diena, kai jiems suteiks antrą galimybę gyventi ir džiaugtis savo gyvenimu.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar suprantu, kokia yra svarbi donorystė. Tai yra nuostabu, kai tu jau išeidamas iš šio pasaulio dar gali padėti kitiems, kuriems labiausiai reikia pagalbos. Kuomet man sukaks 18 metų, aš irgi išsiimsiu „Donoro kortelę“, nes išeidama noriu palikti savęs dalelę šiame pasaulyje ir padėti tiems žmonės, kuriems reikia antros galimybės gyventi, kaip ir man reikėjo kažkada“, – rašo Kamilė.

„Išsipildymo akcija“ ne tik atkreipė dėmesį į donorystės svarbą, bet ir kitaip siekė palengvinti Kamilės gyvenimą. Mergaitei buvo nupirkti maisto papildai, specialios paskirties kaloringas maistas, būtini vaistai, suteiktos psichologo konsultacijos. 

„Išsipildymo akcija“ bendradarbiauja su aukojimo internetu portalu aukok.lt, telekomunikacijų operatoriumi TCG, operatoriais Bitė, Tele2 ir Telia. Skambinti ar rašyti trumpąsias SMS žinutes ir paaukoti galite šiais numeriais:

1891 – 3 EUR;

1892 – 5 EUR;

1893 – 10 EUR.

Visa paaukota suma keliauja į „Išsipildymo akcijos“ sąskaitą – akcijos partneriai netaiko jokių kitų mokesčių.

Kitus aukojimo būdus rasite čia: https://www.tv3.lt/issipildymo-akcija

„Išsipildymo akcijos“ skaidrumu rūpinasi audito įmonė Grand Thornton Baltic.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų