Šv. Velykų šventimas dažniausiai asocijuojasi su ryškiomis arba pastelinėmis pavasario spalvų gamomis. Šį kartą, vestuvių dekoratorė Roberta Drasutė pataria atsižvelgus į pasaulyje vykstančius įvykius, rinktis stalo dekorui ramesnes spalvas.
„Tačiau, siekiant išreikšti pagarbą Ukrainai, tiktų Velykų stalą dekoruoti ir geltonos bei mėlynos spalvų deriniu“, – priduria moteris.
Spalvos yra bene svarbiausias tinkamo stalo dekoro atributas, tad būtent į jas dekoratorė ir kreipia didžiausią dėmesį. Pasak jos, šiais metais taip pat norisi ir ramių, švelnių ir žemiškų atspalvių – nuo kiaušinio lukšto rusvos iki neįkyrios alyvuogių žalios.
„Suprantu, jog norisi, kad kuo greičiau atkeliautų šiltesnis metų laikas, o su juo kartu ir ryškiaspalviai žiedai. Tačiau, gamtoje šiuo metų jų dar nėra. Turime pažiūrėti per langą, o tik tada galvoti apie stalo dekoro spalvų gamą.
Vieninteliai žiedai, kuriuos teko išvysti šiuo metu, tai krokai, scylės ir žibutės. Todėl ant stalo jau galima būtų įsileisti ir violetinius-mėlynus tonus. Tą darydami, panaudotumėte šių, 2022 metų, „Pantone“ išrinktą „Very Peri“ atspalvį. Jį panaudoję būtumėte netgi labai stilingi“, – nusišypso R. Drasutė.
Dekoro ekspertė taip pat mielai pasidalino ir spalvinės gamos pavyzdžiu, kuris užtikrins stilingą bendro stalo dekoro vaizdą. Roberta siūlo tarpusavyje derinti įprasto kiaušinio spalvas – lukšto rudą, baltymo baltą ir trynio geltoną.
„Su šiuo spalvynu galima labai gražiai pasidekoruoti stalą. Pavyzdžiui, smėlio spalvos staltiesė, geltonos servetėlės ir baltos žvakės“, – siūlo R. Drasutė.
Tvarus medžiagų panaudojimas dekorui
Kad Velykų stalas atrodytų gražus yra svarbios ne tik spalvos, tačiau netikėtumą svečiams gali sukelti ir tam tikri kūrybiški tvarūs sprendimai. Pavyzdžiui, panaudotų medžiagų panaudojimas stalo dekoro detalėms.
Pavyzdžiui, tam puikiai pasitarnauti gali ir likusi nuo kiaušinių dėžė arba kiaušinių lukštai.
„Likusias kiaušinių dėžutes siūlyčiau panaudoti svečių vardo kortelėms pasigaminti. Nesvarbu, mažai ar daug žmonių sėdės prie Velykų stalo, tačiau gražus svečio vietos apipavidalinimas visuomet šiltai nuteikia jį asmeniškai“, – pataria Roberta.
Prekyboje kiaušinių dėžučių galima rasti įvairiausių spalvų: žalių, geltonų, mėlynų, mėtinių. Kaip ją reikėtų panaudoti dekoratorės siūlytoms vardinėms kortelėms pagaminti yra labai paprasta:
„Dėžutė lengvai plyšta sušlapinus ją vandeniu, tad siūlyčiau panaudoti tą dėžutės pusę, kuri atlieka dangtelio funkciją. Tuomet vertėtų išnaudoti tiesiąją jos dalį: nulupti gamintojo etiketes ir pasitelkus į pagalbą vandenį, plokštumą padalinti į kelias menamas „korteles“.
Beliks tik užrašyti vardus plunksna, flomasteriu, smulkiu markeriu, pakomponuoti tokią kortelę kartu su gėlės žiedu ir jau turėsite, kuo nustebinti svečią (šypsosi).“
Be to, stalui suteikti daugiau Velykų tematikos padės ir putpelių arba net ančių kiaušiniai, kurių išvaizda yra itin palanki dekorui.
„Jie taip pat gali tapti puikiu dekoru ant stalo. Tereikia pašalinti kiaušinio turinį, o likusį kiaušinio lukštą palikti riedėti ant stalo prie gėlių ar indų“, – priduria vestuvių dekoratorė Roberta Drasutė.
Gėlės ir kelios dekoro taisyklės
Papuošti šventinį stalą taip pat padės ir gyvybės suteikiantis pasirinkimas – skintos gėlės arba jų puokštės. Nors šiuo metu ir galima rasti žydinčių krokų, scylių arba žibučių, tačiau, deja, jos vazoje ilgai neišsilaikys.
„Siūlau „pasiimti“ šią spalvą iš gamtos ir Velykų stalą dekoruoti, tarkime, mėlynais hiacintais, kurių šiuo metu rasite bet kurioje gėlių parduotuvėje ar turgelyje. Šių gėlių išsilaikymas vazoje yra apie dvi savaitės, tad džiugins net ir iki Atvelykio“, – vietoje anksčiau minėtų gėlių alternatyvą siūlo dekoratorė.
Be to, kad Velykų stalas neatrodytų tarsi vienas didelis margutis, vertėtų gerai apgalvoti ir nedaryti tam tikrų klaidų, pavyzdžiui, privengti dažytų arba džiovintų gėlių, auksu purkštų žvakidžių ar mažų vazų:
„Geriau jau rinktis besiskleidžiančias medžių ar krūmų šakas, natūralių medžiagų rekvizitą – stiklą, keramiką. Visi metalai apsunkina stalą, o tuo tarpu stiklo faktūra suteikia gaivos ir švaros pojūtį arba kitaip „palengvina“ visą dekorą.“
Nesuklysti bei stalo neapkrauti įvairiausiomis skirtingomis dekoracijomis padės ir kelios taisyklės. Viena jų dalinasi ir pati vestuvių dekoratorė Roberta Drasutė:
„Aš visuomet laikausi taisyklės „3,2,1“ arba floristikoje dar vadinamos „8,5,3“. Jei tarkime, Velykų stalui perkate gėlių, nepirkite daug vienos rūšies, o geriau rinkitės trijų skirtingų dydžių. Komponuokite tarpusavyje didelius, vidutinius ir smulkius žiedus.
Tas pats galioja ant stalo dėliojant indus. Trijų skirtingų dydžių dubenėliai vienas šalia kito visuomet atrodys gražiau nei trys vienodo dydžio dubenėliai.“