Lauke darosi vis šalčiau, todėl dėl namų šilumos ant vėsių paviršių gali pradėti kauptis drėgmės perteklius, kuris gali tapti pelėsio priežastimi. Dabar – namų pelėsio mėgstamiausias metų laikas, bet ką daryti, kad dėl kondensacijos jo neatsirastų?
Ar juodojo pelėsio gali atsirasti dėl kondensacijos?
Pelėsis yra gerai žinomas alergenas, kuris gali atsirasti bet kurioje drėgnoje ir tamsioje namų vietoje. Kenksmingos šių bakterijų sporos tokiose vietose gali daugintis labai greitai, todėl būtina atkreipti dėmesį į ant langų besikaupiančią kondensaciją.
Nors kondensacija kartais yra visai nekaltas šalto ryto oro ir namų šilumos santykio šalutinis poveikis, kai kuriais atvejais ji gali sukelti visai nepageidaujamų pasekmių. Rytinę kondensaciją sustiprina prasta langų izoliacija arba šildymo sistemos sutrikimai – taip daug labiau tikėtina, kad namuose atsiras pelėsio.
Kaip atsikratyti dėl kondensacijos atsiradusiu pelėsiu?
Aplink langus pradėjęs veistis pelėsis nėra vienintelė vieta, kurioje dėl kondensacijos jo gali atsirasti. Drėgmės perteklius nuo langų gali lašėti ant palangių – tai jau rimtas ženklas, namuose yra problemų su temperatūros pusiausvyra ir oro cirkuliacija. Pelėsis dažnai užsiveisia kampuose prie grindjuosčių, ant sienų ar lubų. Tam užkirsti kelią galima įvairiais būdais, bet svarbiausia namuose palaikyti gerą temperatūros pusiausvyrą ir ventiliaciją.
Perstumkite baldus
Viena iš pagrindinių pelėsio atsiradimo priežasčių namuose – tai prasta oro cirkuliacija. Kai žiemos metu namus šildote, glaudžiai sustatyti baldai gali neleisti tolygiai sušildyti visos kambario erdvės, todėl kampuose bus drėgniau ir šalčiau. Jei baldus atitrauksite nuo sienų ir vienus nuo kitų, oras cirkuliuos laisviau, o tai padės išvengti ir kondensacijos ant langų. Išorinės namo sienos dažniausiai būna drėgnos ir ten labiausiai mėgsta veistis pelėsis, todėl būtent greta jų nestatykite spintų ar kitų sunkių baldų.
Namus šildykite pastoviai
Žinoma, šildymas kainuoja brangiai, ir gali būti ne taip lengva namuose visą laiką palaikyti pastovią temperatūrą. Nepaisant to, net ir kainos atžvilgiu labiau apsimoka ilgesnį laiko tarpą laikyti šildymą įjungtą žemesne temperatūra, kad išvengtumėte staigaus namų atvėsimo ir tada nereikėtų jų šildyti iš naujo.
Jei visų namų paviršių temperatūra bus reguliuojama, kondensacijos atsiras daug mažiau, nes vėsesni paviršiai bus šildomi ir netrauks drėgmės kupino oro. Venkite trumpalaikių temperatūros užkėlimų – tai vis tiek nepadės pastoviai sušildyti vėsių vidinių namų paviršių.
Gerinkite ventiliaciją
Vienas iš efektyviausių būdų užkirsti kelią kondensacijos sąlygotam pelėsiui namuose yra šalinti namų kampuose susikaupusią drėgmę. Gamindami maistą keptuves ir puodus uždarykite dangčiais arba naudokite gartraukį, besimaudydami vonioje uždarykite vonios ir kitų kambarių duris – tai padės išvengti perteklinio oro prisisotinimo drėgme. Reguliariai ventiliuokite namus, kad oras viduje nebūtų per drėgnas – drėgmės perteklius skatina pelėsio augimą, o jį stabdo gera gryno oro cirkuliacija visuose namuose.
Kaip šalinti pelėsį
Gerai kvėpavimo takų sveikatai ir puikiai savijautai žiemos metu labai svarbu, kad namuose pelėsio nebūtų nė kvapo. Jei pastebėjote, kad kurioje nors namų vietoje pradėjo veistis pelėsis, kuo greičiau jį išvalykite valikliu su chloru, kuris pašalins pelėsio sporas. Valydami pelėsį būtinai dėvėkite kaukę ir pirštines ir naudokite tvirtą šveistuką. Nuskalaukite vandeniu, tuomet nuvalykite švaria šluoste ir palikite nudžiūti. Namuose palaikykite gerą ventiliaciją ir pastovią temperatūrą, kad ir vėl neatsirastų kondensacijos ant langų sąlygoto pelėsio.