„Kol magnetinio lauko sutrikdymas nesiekia 5 balų, galima miegoti visiškai ramiai ir apie nieką negalvoti.
Štai rugsėjo 30-osios naktį sutrikdymas pasieks penkis balus, spalio 1-osios naktį laikysis 5-6, ryte taip pat bus apie 6, o spalio antrąją sumažės ir grįš į normos ribas.
Tokie skaičiai rodo, kad tai – vidutinis arba vos didesnis magnetinio lauko sutrikdymas.
Praktiškai tai niekaip neatsiliepia. Pastebima, kad jeigu sutrikdymas būtų daugiau nei 9 balai, galbūt galėtų sutirštėti kraujas – tokiu atveju rekomenduočiau išgerti arbatos“, – šypsosi N.Šulija.
Pakelkite akis į dangų
Jo teigimu, daugiau dėmesio šiomis naktimis reikėtų skirti reginiams danguje. „Jei nenorėsite miego, spalio 1-osios rytą, apie 5 valandą ryte, rekomenduoju nuvažiuoti už miesto ir pasižvalgyti, gal pamatysite šiaurės pašvaistę.
Nusimato giedra naktis, todėl ir reginiai danguje bus labai gražūs.“
N.Šulija ramina – pernelyg stipriai į tokius vidutinius pasikeitimus regauoti nereikėtų. „Tokie dalykai gali paveikti nebent tuos, kurie grūmiasi tarp gyvybės ir mirties, bet ir tai esminės įtakos tai neturi.“
Veikia žmogaus sveikatą
Naujienų portalui tv3.lt kardiologė prof. dr. Olivija Dobilienė anksčiau yra sakiusi, kad geomagnetinės audros neabejotinai veikia žmogaus sveikatą. Jos yra susijusios tiek su didesniu miokardo infarktų skaičiumi, tiek padidėjusiu pacientų, kurie jau serga išemine širdies liga, mirčių dažniu.
Ji pridūrė, kad magnetinė audra ne tik pati savaime turi įtakos žmogaus savijautai, svarbu dar ir tai, kokiu metų laiku ji vyksta.
„Tai atskleidė labai įdomus mūsų Kardiologijos instituto mokslininkų, profesoriaus Ričardo Radišausko atliktas Kauno miesto gyventojų tyrimas. Jis parodė, kad pavasarį ir rudenį geomagnetinės audros yra labiausiai žalingos ir labiau pavojingos nei vasaros laikotarpiu. Tai aiškinama tuo, kad žmonių adaptaciniai mechanizmai skirtingais metų laikotarpiais yra nevienodi“, – paaiškino O. Dobilienė.
Vienu metu pasipila pacientai ir nusiskundimai
Gydytojos pastebėjimu, geomagnetinių audrų metu stebimi pasikeitimai tiek žmogaus fiziologijoje, tiek ir psichologijoje, ir esama įvairių mechanizmų, kuriais aiškinamas šis poveikis.
„Tuo metu stebimi ir serotonino bei melatonino koncentracijos pokyčiai, pasikeičia širdies ritmo dažnis, jis padidėja, tai yra atsakas į sustiprėjusį stresinį dirgiklį – magnetinio lauko aktyvumą. Pažymima, kad tuo laiku sunkiau reguliuoti kraujo spaudimą pacientams, kurie jau serga arterine hipertenzija. Taigi yra labai daug veiksnių, kurie yra susiję ir gali sąlygoti dažnesnius miokardo infarktus ir pačias blogiausias komplikacijas – didesnį mirčių dažnį“, – sakė O. Dobilienė.
Kaip pasiruošti?
Pašnekovė pabrėžė, kad sustiprėjus geomagnetinėms audroms patariama laikytis sveikos gyvensenos principų – stengtis valgyti sveiką, visavertį maistą mažesnėmis porcijomis, vengti sunkaus, kepto, sūdyto, aštraus maisto. Svarbu suvartoti pakankamai skysčių, vengti nesaikingo alkoholio vartojimo.
„Vis tai labai svarbu, nes padeda sumažinti neigiamą magnetinio lauko poveikį. Ne mažiau, aišku, svarbu gerai išsimiegoti, vengti didelio streso. Iš esmės reikia imtis viso to, ką galime pakeisti patys“, – patarė O. Dobilienė.
Jau sergantiems pacientams svarbu nenutraukti vartojamų medikamentų, atkreipti dėmesį į padidėjusį kraujo spaudimą ir jį koreguoti.