Kodėl susergama
Statistikos duomenimis, net 40–50 proc. daliosios lyties atstovių per gyvenimą nors kartą yra sirgusios inkstų, šlapimtakių, šlapimo pūslės ar šlaplės uždegimu.
Gydytojas ginekologas Mindaugas Balnys įspėjo, kad pajutus pirmuosius simptomus galima gydytis savarankiškai, bet, jei per keletą dienų savijauta nepagerėja, būtina kreiptis į specialistus.„Negydoma infekcija gali išplisti, apimti inkstus, peraugti į inkstų geldelių uždegimą, dėl kurio ima kilti aukšta temperatūra, varginti skausmai, –sakė M.Balnys. – Ypač šlapimo pūslės uždegimas pavojingas nėščioms moterims.“
Svarbu ne tik laiku kreiptis į gydytoją, bet ir jam išrašius vaistų suvartoti visą paskirtą gydymo kursą. Jei vaistų paskirta dešimčiai dienų, būtina juosgerti visas dešimt dienų – ne trumpiau. Kitu atveju infekcija gali pasikartoti.
„Jeigu uždegimas pasikartoja, gydymo kursas gali trukti net keletą mėnesių, – sakė gydytojas. – Tokiu atveju galioja ta pati taisyklė –gydytis visą numatytą laiką.“
Šlapimo pūslės uždegimu, kaip ir daugeliu kitų ligų,neretu atveju susergama nusilpus imuninei sistemai, peršalus ar pasėdėjus ant šaltos žemės. Vis dėlto, pasak M.Balnio, dažniausiai šią ligąsukelia iš makšties arba tarpvietės į šlapimo takus patekusi infekcija.
Gydytojo teigimu, imuniteto stiprinimas, sveika gyvensena, pakankamas skysčių vartojimas ir streso vengimas yra puiki apsauga nuo bet kokių ligų, be abejo, ir nuo šlapimo pūslės uždegimo.
Kitas svarbus dalykas – tinkama higiena. Kartais uždegimą sukelti gali ir parfumuoti higieniniai įklotai. Jei organizmas jautresnis, patartina ieškoti kuo natūralesnės sudėties įklotų, mūvėti tik natūralius, medvilninius apatinius. Jei uždegimas kartojasi labai dažnai, kaip prevencinę priemonę galima naudoti probiotikus – gerąsias bakterijas.
Infekcijos simptomai gali būti įvairūs: dažnas noras šlapintis net esant tuščiai šlapimo pūslei, lytinių organų perštėjimas, deginimas šlapinantis, tamsus, drumstas, nemalonaus kvapo šlapimas, šlapinimasis po truputį, kraujas šlapime, karščiavimas, skausmai juosmens ar pilvo apatinėje dalyje.
Panašūs simptomai gali varginti ir į organizmą patekus lytiniu keliu plintančiomis infekcijomis, esant inkstų ir šlapimo takų navikams, sergant tuberkulioze, pilvo organų ligomis bei ginekologiniais uždegimais, todėl geriausia kreiptis į specialistus, kurie ir nustatys negalavimo priežastį.
Gydymas
Šlapimo pūslės uždegimą ne visada pavyksta išgydyti žolelių arbatomis ir šiltais kompresais. Gydytoja urologė Aušra Černiauskienė sakė, kad gydant šią ligą didelę reikšmę turi ir paciento mityba: iš raciono reikėtų išbraukti aštrų maistą (pipirus, krienus, garstyčias), marinatus, sūrius patiekalus bei alkoholinius gėrimus (įskaitant alų).
„Šiuose produktuose yra komponentų, kuriegali dar labiau sustiprinti šlapimo pūslės uždegimą, o patekę į šlapimą dirginti šlaplę.Tokiomis sąlygomis bus neįmanoma gydyti ligos, – teigė medikė ir pridūrė, kad kai kurios Lietuvoje augančios uogos ir vaistažolės gali palengvinti šlapimo pūslės uždegimo simptomus.–Pastebėjus pirmuosius uždegimo požymius, reikia gerti daug skysčių, kad ligą sukėlusios bakterijos iš organizmo būtų išplautos.
Geriausiai tinka bruknių arba meškauogių arbatos, spanguolių sultys. Uždegimą slopina medetkos, šalavijai, jonažolės, miškinių sidabražolių šaknys, rozmarinų lapai, kadagių vaisiai. Į šlapimo takuspatekus infekcijai, svarbu vartoti ir vaistažolių, pasižyminčių šlapimą varančiu poveikiu: beržų lapų, rykštenių žolės, petražolių, asiūklių, dilgėlių lapų.“
Remiantis Rytų medicina, arbatas, skirtas šlapimo takų infekcijų profilaktikai ar joms gydyti, geriausia gerti 5–7 val. ryto arba 17–19 val. vakaro. Šiomis valandomisaktyviausiai veikia inkstai ir šlapimo pūslė.
Skausmą malšina garų vonelės arba šilta pūslė, kuria reikia šildyti apatinę pilvo dalį. Tačiau svarbu nepersistengti – šios procedūros turi trukti ne ilgiau kaip 15 min. per dieną, o vanduo ir garai neturi būti per aukštos temperatūros. Ilgas gulėjimas vonioje kaip tik gali būti uždegimo priežastis, nes į šlapimo pūslę gali patekti bakterijų.
Šlapimo nelaikymas
Dažnos šlapimo takų infekcijos gali atsiliepti vėliau– žmogų gali imti varginti šlapimo nelaikymo problema. Pasak gydytojo urologo Edmundo Štarolio, šlapimo nelaiko 10–30 proc. vyresnių kaip 65-erių moterų ir 1,5–5 proc. to paties amžiaus vyrų. Operžengusių 80 metų amžiaus ribą šlapimą nelaikančių abiejų lyčių santykis panašus.
Gydytojas išskyrė dvi šlapimo nelaikymo rūšis. Pirmoji – šlapimo nelaikymas dėl dirglios šlapimo pūslės sindromo. Dažniausiai šis sindromas vargina dailiosios lyties atstoves.Dėl dirglios šlapimo pūslės moteris pajunta staigų, nesuvaldomąnorą šlapintisir vos spėja arba nesuspėja nubėgti įtualetą.
Kai vargina šis sveikatos sutrikimas, operacija nerekomenduojama, nes ji neefektyvi. Priežasčių, kodėl susergama dirglios šlapimo pūslės sindromu, gali būti įvairių: persirgtos infekcinės šlapimo pūslės arba ginekologinės ligos, įvairios intervencijos.
Taip pat kartais šlapimo nelaikoma dėl jautrių šlapimo pūslės receptorių. Dėl šio sveikatos sutrikimo bet koks aplinkos pasikeitimas, net iš čiaupo bėgantis vanduo (vadinamasis psichogeninis veiksnys) gali sukelti nevalingą šlapinimąsi. Liga gydoma specialiais vaistais, kurie mažina šlapimo pūslės receptorių jautrumą.
Antroji rūšis – šlapimo nelaikymas fizinio krūvio ar įtampos metu.„Šiuo atveju tokio staigaus noro šlapintis, kaip varginant dirglios šlapimo pūslės sindromui, nėra, – sakė gydytojas. – Šlapimo nelaikymo priežastys gali būtisusijusios su šlaplės raiščių, šlapimo pūslės kaklelio, raumenų apie šlaplę bei išeinamosios angos pakeliamųjų raumenų pažeidimais. Patologiją gali sukelti nutukimas, aktyvus sportas, sunkus fizinis darbas, senėjimas, vidurių užkietėjimas.“
Kėgelio gimnastika
Pasak gydytojo E.Štarolio, jei šlapimo nelaikoma dėl fizinio krūvio, ligos pradžioje, kai stanga stipri, tačiau šlapimo išbėga nedaug, dar gali padėti fiziniai pratimai, kuriuos pasiūlė vokietis medikas Arnoldas Kėgelis. Jo tikslas buvo padėti moterims atsikratyti tokių rimtų problemų, kaip nusileidusi gimda ar šlapimo nelaikymas kosint, čiaudint, juokiantis ir esant sunkiam fiziniam krūviui.
Pratimai aprašyti dar Kamasutroje. Moterys juos atlikdavo norėdamos tobulai įvaldyti meilės meną ir suteikti palaimą ne tik sau, bet ir partneriui.
Gydytojo teigimu, pratimai padeda, jei moteris yra fiziškai aktyvi, stipri, iš prigimties sportiška ir neturi kitų sveikatos problemų, pvz., neserga širdies ligomis. Tačiau jei šlapimo nelaikymas sparčiai progresuoja ir moteris negali gyventi normalaus gyvenimo, verčiau ryžtis operacijai. Ji gali būti atliekama bet kokio amžiaus moterims.