Tokia situacija išsispręstų, jei kalbas apie moterų įgalinimą pakeistų konkretūs veiksmai – teigia filantropė, moterų įgalinimą skatinančio fondo „The Ella Fund“ įkūrėja ir vadovė Erin Gainer-Grigaliūnė.
E. Gainer-Grigaliūnė pastebi, kad, nors mūsų šalis gali didžiuotis dešimtmetį vadovaujančia prezidente, kitose pozicijose moterų gebėjimai ir potencialas pilnai neišnaudojami.
„Versle ir renkamose pozicijose moterų yra nedaug. Matau, kad lietuviai savo moteris giria dėl pasiekimų kultūroje, akademinėje srityje. Tačiau kai reikia imtis konkrečių veiksmų ar skirti moterį į vadovaujančias pareigas, kalbos dažnai lieka kalbomis“, – sakė E. Gainer-Grigaliūnė.
Anot jos, kiekvienai mergaitei ir moteriai reikia suteikti galimybę pilnai išnaudoti savo potencialą.
„Atsikrausčiusi į Lietuvą pamačiau, kiek čia gyvena šviesių, puikų išsilavinimą turinčių nuostabių moterų. Tikrai galima tuo didžiuotis, tačiau reikia ir veikti“, – pastebėjo filantropė.
Tiesa, ji pabrėžia, kad moterų įgalinimo srityje Lietuvoje matomas aiškus progresas. Daugėja projektų, skirtų įkvėpti moteris studijuoti su informacinėmis technologijomis, matematika ir inžinerija susijusius mokslus.
Moters teigimu, kiekviena mergaitė turi matyti gerus, sektinus pavyzdžius. Jos daug ko galėtų išmokti savo šeimoje, pavyzdžiui, kodėl svarbi moters finansinė nepriklausomybė ar kaip reikėtų pasiskirstyti darbais.
„Daugelyje Europos šalių vyrai yra labiau linkę dominuoti, o tai kartais užgožia moterų profesines ambicijas. Ir nors jie šiandien dažniau prisiima naujas pareigas namuose, moterys, net ir dirbdamos pilną darbo dieną, vis dar daugiau prisideda prie namų ruošos“, – sakė E. Gainer-Grigaliūnė.
Teigiamas šeimos pavyzdys ir kitoks pasaulis už jos ribų
E. Gainer-Grigaliūnę moterų įgalinimo tema supo nuo pat ankstyvos vaikystės, o, kaip ji pati sako, geriausius pavyzdžius matė savo šeimoje.
„Augau kartu su keturiomis seserimis. Mūsų šeimoje ir bendruomenėje mergaitės visuomet buvo skatinamos siekti tikslų, džiaugiamasi jų pasiekimais. Tačiau palikusi tėvų namus ir pakeliavusi po pasaulį, pamačiau, kad daug mergaičių auga ir bręsta ne tokioje pozityvioje aplinkoje“, – pasakojo E. Gainer-Grigaliūnė.
Moterų gerovės tema E. Gainer-Grigaliūnei artima buvo ir karjeroje, kurios aukštumas ji pasiekė tapusi farmacijos kompanijos generaline direktore.
„Mano vadovaujama kompanija visuomet buvo susitelkusi į moterų sveikatos gerinimą. Versle, priimdama sprendimus, vadovavausi dviem principais: vertės kūrimu akcininkams ir pagalba moterims“, – teigė E. Gainer-Grigaliūnė.
Todėl, kai 2016-aisiais kompanija buvo parduota, verslininkė moterų įgalinimo klausimams nusprendė skirti daugiau savo asmeninio laiko – taip atsirado fondas „The Ella Fund“.
„Dvejus metus praleidau subsacharinėje Afrikos dalyje, kur savo akimis pamačiau kokias pasekmes moterų gyvenimams turi skirtingas požiūris į lytis. Pavyzdžiui, jei šeima neturi pakankamai pinigų leisti visus vaikus į mokyklą, išsilavinimo negauna būtent mergaitės“, – pasakojo E. Gainer-Grigaliūnė.
Nors investuoti „The Ella Fund“ pradėjo vos prieš porą metų, fondas jau gali didžiuotis pirmaisiais pasiekimais.
„Fondas dirba visame pasaulyje. Europoje skatiname galimybes moterims įsidarbinti tiksliųjų mokslų, duomenų analizės srityse. Šimtams moterų Tanzanijoje padėjome gauti geresnį gydymą, susijusį su gimdymo traumomis. Tūkstančius moterų Azijoje aprūpinome vandeniu ir higienos produktais“, – vardijo filantropė.
Geriausiai verslo idėjai – 20 tūkst. eurų
Prieš dvejus metus atvykusi gyventi į Lietuvą, E. Gainer-Grigaliūnė savo fondo veiklą pradėjo vystyti ir čia. Šiuo metu fondas bendradarbiauja su organizacija „Reach for Change“, padedančia augti socialinių pokyčių lyderiams ir skatinančia į vaikų gerovę nukreiptą socialinį verslą.
Organizacijos rengiamame konkurse „Talentas keisti“, kuriame pagrindinį 20 tūkst. eurų prizą geriausiai socialinio verslo idėjai įsteigė telekomunikacijų bendrovė „Tele2“, E. Gainer-Grigaliūnė šiemet prisideda atskiru apdovanojimu. Moters vadovaujamas fondas papildomus 20 tūkst. eurų skirs geriausiai mergaičių įgalinimą skatinančiai idėjai arba geriausiai moters verslininkės idėjai.
„Savo veikloje siekiu realių rezultatų – kad mergaitės išnaudotų visas savo galimybes, kad jų gyvenimuose neliktų praleistų progų. Orientuojuosi į veiklą ne tik sveikatos ir verslo srityse, bet ir švietime.
Todėl tokie projektai ir konkursai leidžia dar geriau įgyvendinti šias idėjas. Tikiuosi, kad fondo įsteigtas prizas prisidės prie geresnio mergaičių gyvenimo Lietuvoje“, – savo sprendimą komentavo E. Gainer-Grigaliūnė.