„Šių metų pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymo projekto „Misija Sibiras'11" dalyvių keliai nusidrieks iki tolimosios Tadžikistano Respublikos (Tadžikijos) ir Rusijos Federacijos, Tomsko srities," - informuoja organizatoriai Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LiJOT).
„Skirtingos ekspedicijų vietovės leis geriau suvokti lietuvių tremties geografiją, bei primins, kad Sibiras – tai ir buvusių Tarybų Sąjungos respublikų teritorijas apimanti metafora“, - sako Šarūnas Frolenko, LiJOT Prezidentas. Abi ekspedicijos planuojamos liepos mėnesį.
Šią savaitę prasidėjo „Misija Sibiras'11" dalyvių atranka - norintieji dalyvauti projekte, anketas iki gegužės 8 d. kviečiami pildyti internete, projekto tinklalapyje www.misijasibiras.lt.
Projekto dalyviai, vyksiantys į Tadžikiją, turės ypatingą užduotį – pastatyti paminklą čia kalėjusių tautiečių atminimui. „Misijos Sibiras“ ekspedicijai skirtą paminklą projektavo architektas prof. Algis Vyšniūnas, jis ir vadovaus ekspedicijos darbui statant atminties simbolį lietuviams Tadžikijoje.
Į Tadžikiją prieš 66 metus su mama ir broliais ištremta Elena Pėkytė, sugrįžusi į Lietuvą po vienuolikos metų, džiaugiasi, kad „Misija Sibiras" ekspedicijų dalyviai turi galimybę išvysti tautiečių tremties vietas: „Lietuvoje yra giminės, artimieji, kurie čia gali prižiūrėti, sutvarkyti kapus, o Sibire kapai netvarkomi nyksta. Gerai, kad jaunimas pasirūpina ir mato, kaip jų seneliai kažkada gyveno – galės papasakoti ir savo vaikams, anūkams".
Į Tomsko sritį (Rusijos Federacijoje) vyksianti ekspedicija lankys lietuvių tremties vietas: tvarkys lietuvių kapines, susitiks su tose vietovėse vis dar gyvenančiais tautiečiais. Žygius 20-30 kilometrų pėstute, nešant sunkias kuprines, apsunkins dar ir tai, kad keletas numatytų aplankyti kapinaičių glūdi giliai taigoje, kur nebelikę patogaus priėjimo prie apleistų ir nebeprižiūrimų tautiečių palaidojimų vietų.
Projektas „Misija Sibiras" vykdomas jau 6 metus iš eilės. Iki šiol 8-ių jaunimo ekspedicijų dalyviai sutvarkė apie 70 lietuvių kapinių, susitiko su Sibire iki šiol likusiais gyventi tautiečiais, surengė apie 1000 susitikimų-pristatymų visoje Lietuvoje ir užsienyje.
Projekto organizatoriai: Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LiJOT) 1992 m. įkurta didžiausia nevyriausybinių jaunimo organizacijų sąjunga Lietuvoje, šiuo metu vienijanti 62 nacionalines jaunimo organizacijas ir regionines jaunimo organizacijų sąjungas, o tai yra daugiau kaip 200 000 jaunų žmonių po vienu skėčiu.
Globėjai: a.a. Prezidentas Algirdas Brazauskas ir Europos parlamento narys prof. Vytautas Landsbergis.