Tai dažniausia mirties nuo užkrečiamųjų ligų priežastis, kasmet nusinešanti apie 3 mln. gyvybių pasaulyje.
Plaučių uždegimas pavojingas vaikams
Plaučių uždegimas pražudo daugiau vaikų iki penktojo jų gimtadienio nei bet kuri kita liga, skelbia PSO. Plaučių uždegimas nėra viena liga, šią būklę gali sukelti daug skirtingų bakterijų ar virusų.
Kai vaikas yra gerai prižiūrėtas, maitinamas ir auga švarioje aplinkoje, jo imuninė sistema geriau kovoja su infekcijomis, kurios sukelia plaučių uždegimą.
Nors 99 proc. vaikų, kurie miršta nuo plaučių uždegimo, gyvena besivystančiose šalyse, tačiau apie ligos pavojus turėtume nepamiršti ir gyvenantys geresnėmis sąlygomis.
Plaučių uždegimą sukelia:
Bakterinė infekcija apatiniuose kvėpavimo takuose. Dažniausi sukėlėjai: Haemophilus influenzae B tipo infekcija (Hib), pneumokokinė infekcija, kokliušas.
Virusinė infekcija, įskaitant gripą, kuris dažnai komplikuojasi pneumokokine infekcija ir yra labai užkrečiamas.
Imuniteto susilpnėjimas arba nepakankamas plaučių audinio išsivystymas naujagimiams ir vaikams, dažniausiai gimusiems prieš laiką, padidina riziką susirgti pneumonija.
Ką galime padaryti, kad Lietuvoje vaikai rečiau sirgtų plaučių uždegimu?
PSO rekomenduoja žindymą krūtimi iki 6 mėn., tinkamą mitybą, rankų plovimą, patalpų oro apsaugą nuo tabako dūmų, tinkamą antibiotikų vartojimą ir kt.
Priemonės aktualios Lietuvai – skiepijimai nuo Haemophilus influenzae B tipo infekcijos (Hib), pneumokokinės infekcijos, gripo, kokliušo ir tymų, kurie gali padėti išvengti didžiosios dalies plaučių uždegimo atvejų.
Lietuvoje nuo 2014 m. dviejų mėnesių amžiaus vaikai valstybės biudžeto lėšomis skiepijami nuo pneumokokinės infekcijos.
Skiepai ne tik vaikams
Plaučių uždegimas, sukeltas pneumokokinės infekcijos, gali būti labai pavojingas ir kai kuriomis ligomis sergantiems asmenims, pavyzdžiui lėtine obstrukcine plaučių liga, kai kuriomis cukrinio diabeto būklėmis, ar kitomis ligomis, pabloginančiomis imunitetą. Pneumokinės infekcijos sukeltas plaučių uždegimas – dažniausia gripo komplikacija.
Nuo 2015 m. pneumokokinės infekcijos vakcina skiepijami rizikos grupėms priklausantys vaikai ir suaugusieji taip pat valstybės biudžeto lėšomis.
Rizikos grupių sąrašas yra patvirtintas sveikatos apsaugos ministro įsakymu pagal tam tikras ligas, todėl pačiam asmeniui gali būti sudėtinga įsivertinti nemokamų skiepijimų poreikį.
Dėl skiepijimų reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris gali įvertinti nemokamų skiepijimų galimybę arba nustatyti kitas rizikas, kai skiepijimai rekomenduojami paciento lėšomis.
Nors pneumokokas yra dažnas sveiko žmogaus mikrobiomo (mikroorganizmų visuma, kurie natūraliai gyvena žmogaus kūne ar ant jo) dalyvis, tačiau gali sukelti ne tik sunkią pneumoniją, bet ir meningitą bei sepsį.
Pasiskiepiję nuo pneumokokinės infekcijos būsime saugesni patys ir apsaugosime savo artimuosius.