Taigi, toliau tęsiame kelionę po pasaulyje pagarsėjusias katakombas, kurios jau ne pirmą amžių sulaukia didžiulio turistų dėmesio.
Kapucinų Šv. Mergelės Marijos bažnyčios katakombos
Kapucinų Šv. Mergelės Marijos bažnyčios katakomba (stanthejeep nuotr.)
Vienuolių kapucinų kripta yra po kapucinų vienuolių, Šv. Mergelės Marijos (Santa Maria della Concezione dei Cappuccini) bažnyčia, Romoje, esanti katakomba . Padalinta į penkias koplytėles, kripta saugo 4000 vienuolių palaikus, palaidotus nuo 1500 iki 1870 metų. Tam tikslui, žemė buvo atvežta iš Jeruzalės, o kūnus paprastai palaidodavo trisdešimčiai metų, o vėliau iškasdavo kaulus, iš kurių dėliodavo tokias keistas ir šiurpias ekspozicijas. Keletas skeletų, pranciškonų vienuolių rūbais, išstatyti aplink kambarius, kurie, kaip sakoma, įkvėpė Sedlecės katakombą (žr. nuotr. apačioje)
Kapucinų šv. Mergelės bažnyčios katakomba (tessier nuotr.)
Katalikų raštai teigia, kad kapucinų vienuolių kripta yra tylus priminimas apie greitai prabėgantį žemiškąjį gyvenimą, o ne turistų atrakcijai skirta, šiurpi paroda. „Frommer“ kelionių gidų serijos knygoje rašoma, kad tai vienas iš baisiausių krikščioniško pasaulio vaizdų. Nuomonės skiriasi, tačiau „memento mori“, parašytas trimis kalbomis virš įėjimo, yra neginčijamas: „Tokie, koks esi dabar, mes irgi kažkada buvome, kokie esame dabar, ir tu kažkada būsi“...
Sedlecės katakomba, Čekija
Sedlecės katakomba Čekijoje (zp, curious expeditions nuotr.)
Sedlecės katakombos kaulų koplyčia, nėra vien tik tvarkingai sudėliota kaulų krūva, 1870 m. medžio drožėjui Frantičekui Rintui buvo pavesta sutvarkyti kaulus, kuriais, jis dekoravo pastato sienas, iš jų suformavo Švarcbergų šeimos herbą ir sumontavo sietyną.
Įsikūrusi mažytėje Romos katalikų koplyčioje, po Visų Šventųjų bažnyčia, Sedlecė, tikriausiai yra viena žymiausių pasaulyje katakombų, o kalbant apie katakombas, turbūt ir viena šiurpiausių.
Kai 1278, vietinis abatas Henris, grįžo iš kelionės į Šventąją Žemę, su sauja žemių iš Golgotos, kurią jis išbarstė kapinėse, Sedlecės katakomba staiga tapo vidurio Europoje žymia, laidojimo vieta.
Sedlecės katakomba Čekijoje (Daniel Wabyick, curious expeditions nuotr.)
14 -15 amžiuje dėl maro ir husitų karų, kapinės buvo perpildytos. Ši, Sedlecės koplyčia, įrengta po nauja, 1400 metais statyta, bažnyčia. Iki 1870 ji nebuvo naudojama, kol medžio drožėjas Frantičekas Rint nepradėjo kurti jau minėtų šedevrų iš senų kaulų. Sakoma, kad Frantičekas Rintas šiek tiek persistengė, gal būt net ir per daug...
Jo sukonstruotas sietynas yra padarytas iš kiekvieno žmogaus kūne esančio kaulo, o parašas virš įėjimo, taip pat yra iš kaulų. Nepaisant to, kad tai krikščionių bažnyčia, Sedlecės katakomba įkvėpė režisieriaus Rob Zombie pastatytą, „Tūkstančio numirėlių namai“ filmą, kuriame tikrai nepasakojama apie šventuosius ir jų gyvenimą...
Pranciškonų vienuolyno katakombos Limoje, Peru
San Francisko vienuolynas, Lima, Peru (Eric Bronder, Latin America For Less nuotr.)
Pranciškonų vienuolynas Limoje, gali pasigirti ne tik pasaulyje pripažinta, garsia biblioteka ir į UNESCO pasaulio paveldą įtraukta vieta, bet taip pat ir katakombomis, esančiomis po bažnyčia. Kaukolės čia, sudėliotos į koncentrinius apskritimus, kuriuos atskiria kiti kaulai.
Manoma, kad katakombose yra palaidota apie 70 000 Limos mirusiųjų, o po vienuolynu yra iškasti požeminiai tuneliai, kurie jungia katedrą su kitomis vietinėmis bažnyčiomis.
Dumont katakombos Prancūzijoje
Dumont katakombos, Prancūzijoje (Harm Frielink, Maurice nuotr.)
Apie 230 000 žmonių žuvo Prancūzijoje per Verdeno mūšį 1916 metais. Dumont katakombos yra kaip paminklas visiems žuvusiems ir paskutinė poilsio vieta neatpažintiems, kare žuvusiems kareiviams.
Jeigu žvilgtelėtume į vidų, pamatysime 130 000 neatpažintų prancūzų ir vokiečių karių kaulų, kurie išdėlioti ant pastato langų nišų. Ant lentelių, dengiančių sienas ir lubas - prancūzų karių vardai, kurie žuvo Verdeno mūšyje. Bokšto viršuje, pakabintas raudonai baltas „mirties žibintas“, naktį apšviečia buvusio mūšio lauką.