„Ką daryti – ar palikti tokį vaikiną? Tiesą sakant, jis man jau atsibodo. Vakarais, kai sutemsta – verkia. Jei kažką pasakai, ar šiek tiek griežčiau ar pikčiau, vėl verkia. Jei vėluoju 15 minučių susitikti – verkia. Jei liepiu iš vonios išeit, nes per ilgai būna – verkia. Jei namo pasikviečiu drauges – verkia. Atsibodo!! Verkia ir verkia…“ – viename interneto forume dalinosi patirtimi moteris.
Verkimas ir vyriškumas
Psichologė Genovaitė Petronienė tv3.lt sakė, kad esminė problema šitoje situacijoje yra ne lyčių stereotipai, kad štai, vyras verkia, o to verkimo dažnumas. Šią problemą, pažymi ji, jau reikia spręsti.
„Chemikai yra nustatę, kad pravirkti kartą per savaitę yra normalu, netgi naudinga yra tiek paverkti, nes ašaros yra chemiškai kenksmingos. Dažnesnis verkimas – nenormalu nei vyrui, nei moteriai, nebent būna kažkokios didelės bėdos, todėl jam reikia išsiaiškinti, kodėl jis toks nelaimingas.
Jeigu merginą erzina vyro verkimas, jos sąmonėje tai yra nevyriška (kaip ir dažno iš mūsų sąmonėje), tada tokie vyrai nebetraukia ir t.t. Todėl merginai reikia pasvarstyti: ar ji nepriima tokio netipiško vyriškumo. Jeigu ne – reiškias, ji neteisingai pasirinko“, – nurodė G. Petronienė.
Visgi psichologė nurodė, kad merginai šiuo atveju netinka ne vaikino ašaros, o didelis jų kiekis, ir tokiu atveju problemą reikia spręsti – arba pokalbiais, arba psichologo konsultacijomis, arba antidepresantais.
Manipuliacija
Ašaromis, pastebi G. Petronienė, kai kurie žmonės linkę ir piktnaudžiauti.
„Čia kaip ir moterys: jeigu nėra rimtos bėdos, o jos stilius – kas vakarą verkti, tai kenkia aplinkiniams, jie visą laiką turi ja rūpintis. Su šitomis problemomis žmogus turi susitvarkyti pats: jei jam taip bloga, tegu nueina ir pamedituoja pusvalandį, o ne kankina merginą savo ašaromis, arba tegu paverkia vienas, kad niekas nematytų, jei tai vienintelis būdas jam spręsti problemas.
Blogiau užspausti
Visgi psichologė pažymi, kad dažnai verkiančio vyro nesinorėtų sumenkinti, nes didesnė problema būna tada, kai vyras neleidžia sau verkti ir užspaudžia tas emocijas.
„Vyrams labai kenkia ašarų užspaudimas, o tai labai dažnai vyksta: jau geriau tegu verkia dažniau, nei visai neverkia. Vyrai paprastai slopina liūdesį ir baimę. Kadangi ta neigiama emocija yra viduj, ji tuomet išlenda per tą leidžiamą emociją – pyktį. Kadangi ne tuo būdu išlenda, visų pirma juos būna sunku suprasti ir jiems padėti“, – sakė G. Petronienė.
Remiantis tarptautine statistika, moterys vidutiniškai verkia 30-64 kartus per metus, o vyrai – vos 17 kartų. Be to, moterų verkimas trunka vidutiniškai šešias minutes, o vyrų – tris.
Gal palikti?
Psichologė Ramunė Murauskienė tv3.lt nurodė, kad merginai teks pačiai nuspręsti, su kuo jai leisti laiką, o su kuo – ne.
„Verta atkreipti dėmesį, kad individų jautrumas yra visada subjektyvus. Mes negalime įlįsti nei į kito žmogaus širdį, nei į protą. Gal tuomet galėtume pasakyti, kas tame žmoguje vyksta. Mums, paprastiems mirtingiems, užtenka fakto – žmogus yra labai jautrus. Ir tas fakto žinojimas galėtų paskatinti partnerį atitinkamai ir elgtis. Pvz. jei draugas susijaudina, išgirdęs grubesnį toną, vadinasi, grubesnio tono galėtų ir nebūti. Jei draugas išgyvena įtampą vėluojant, kodėl neįspėjus apie vėlavimą? Mes sau daug leidžiame, nors akivaizdžiai stebime savo elgesio pasekmes. Ir vietoj to, kad liautumėmės, mes keliame klausimą: gal man tokį va netikusį vaikiną palikti?“ - nurodė psichologija.
Todėl R. Murauskienė siūlo šiai jaunai moteriai pirmiausia giliau pažvelgti į save.
„Ką reiškia, kai ji liepia kitam suaugusiam žmogui išeiti iš vonios, nes jis jau ten per ilgai užsibuvo? Ką reiškia griežtesnis tonas? Ar moteris suvokia, su kuo bendrauja? Jei ji prieš save matytų vyrą, sunkiai galėtų sau leisti tokį netinkamą elgesį. O jei nemato prieš save vyro, tai turi kuo greičiau liautis daryti žmogui žalą ir eiti savais keliais. Nėra nieko blogiau vyrui už moterį, kuri jį niekina, nuvertina, menkina ir nepagarbiai elgiasi. Net mintyse.
Galime susimąstyti, kaip verta reaguoti į kito žmogaus ašaras. Daug kas priklauso nuo žmogaus amžiaus, vietos, laiko ir aplinkybių. Kai žmogus yra suaugęs ir dar vyras, guodimo reakcija gali jį gluminti. Išmintinga moteris leidžia vyrui ramiai išgyventi visokius jausmus, linkėdama jam mintyse atrasti nusiraminimą. O ori paguoda vyrui galėtų būti: aš tikiu tavimi, tu viską, ką tau reikia, įveiksi“ - kalbėjo psichologė.
R. Murauskienė nurodo, kad jautrumo priežasčių yra labai daug, tačiau net neverta gilintis į tai, su kuo po to nežinosime, ką daryti.
„Verta išmokti su tokiu žmogumi gyventi. Arba ne. Verta įsisąmoninti, kad žmogus keičiasi, auga, bręsta ir jo siela turi įveikti jos kelyje svarbius iššūkius. Mes atpratome matyti jautrų vyrą, nors dauguma moterų širdingo jautrumo yra labai išsiilgę. Verkimas – tai viena iš jautrumo išraiškų. Tikiu, kad tame žmoguje yra kur kas daugiau jo jautrumo aspektų nei mes sužinojome iš pasipasakojimo. Juk tas žmogus ne tik verkia. Ir išlieti tai, kas, galbūt, yra prisikaupę, yra geriau nei užgniaužti ir po kelių metų atsidurti ligoninėje arba susirgti depresija“, - teigia psichologė.