Tai vaizdai reportaže ne iš Prancūzijos, dėl levandų populiaraus Provanso regiono, o mažo kaimelio Lietuvoje, Dzūkijos pakraštyje, netoli Lazdijų. Verstaminai pastaraisiais metais garsėja kaip levandų kraštas.
Nederlingas Dzūkijos žemes paversti levandų rojumi sumanė Loreta Zajankauskienė. Prieš septynerius metus moteris suprato, kad nori auginti šiuos kvapius, gražius ir daugeliui su romantika siejamus augalus.
Iš pradžių Loreta pasodino dešimt krūmelių, po to kelis arus, bet greit suprato, kad to – negana. Prieš dvejus metus moteris su vyru nusipirko seną sodybą ir 30 arų apsodino levandomis. Šiuo metu čia auga keli tūkstančiai krūmelių.
Moteris šiuos augalus augina ne tik dėl grožio, bet ir kaip žaliavą. Iš levandų spaudžia eterinį aliejų, jį parduoda, be to, daro ir drėkinamuosius purškiklius – hidrolatą. Šis ypač praverčia karštą vasaros dieną – atgaivina odą. Loreta su mama augina ir kitokių vaistažolių. Iš jų taip pat daro aliejų ir purškiklius. Tačiau labiausiai moteris vertina levandas.
„Šiaip, visas augalas man stebuklas. Tiesiog, ir žaizdoms gydyti, ir nudegimams, ir ramina. Pavyzdžiui, arbata ramina. Labai daug gydančių savybių turi. Pagal kvapą jeigu imant, tai yra kvapų karalienė. Vienintelė levanda, kuri įeina į daugelio kvepalų sudėtį“, – sako ji.
Loreta juokauja, kad jei kam atrodo, jog 30 arų levandų yra nedaug, tegu patys pabando jas prižiūrėti, ravėti, skinti ir kitus darbus dirbti.
Vos tik pradėjusi auginti levandas, moteris buvo pasišovusi jomis apsodinti visą kaimą. Tačiau entuziazmas kiek priblėso, kai Lietuvoje žiemos pasikeitė. Sniego beveik nėra, todėl Loretos augalai antri metai iš eilės negailestingai nušąla. Reikia ir daug saulės. Šiemet vasara spindulių negaili, tačiau nežinia kaip bus kitąmet.
Loreta sako, kad Lietuvoje levandų augintojus galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Moteris sako, kad nemažai žmonių yra įsitikinę, jog levandos yra be galo lepios ir mūsų šalyje augti negali. Levandų augintoja pasakoja, kad šie augalai anaiptol – nereiklūs, jiems tinka net ir nederlinga žemė, nereikia laistyti, tik nuo žiemos šalčių reiktų labiau pasaugoti
Išsamiau žiūrėkite TV3 žinių reportaže.