• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar verta vaikus krūtimi maitinti iki pat mokyklinio amžiaus? Savo penkiametę dukrą ir dvimetį sūnų kartais net tuo pačiu metu žindanti mama sako, kad tai naudinga jų sveikatai, nes jos vaikai beveik neserga. Emma Shardlow Hudson (29) sako esanti įsitikinusi, kad tai „dėl piene esančių antikūnių.“

Ar verta vaikus krūtimi maitinti iki pat mokyklinio amžiaus? Savo penkiametę dukrą ir dvimetį sūnų kartais net tuo pačiu metu žindanti mama sako, kad tai naudinga jų sveikatai, nes jos vaikai beveik neserga. Emma Shardlow Hudson (29) sako esanti įsitikinusi, kad tai „dėl piene esančių antikūnių.“

REKLAMA

Pagal oficialiais Didžiosios Britanijos rekomendacijas mamos gali vaikus žindyti tol, kol jos ir vaikai to nori, rašoma bbc.com.

Didžiosios Britanijos sveikatos tarnyba tiksliai nenurodo amžiaus, kurio sulaukus reikėtų nustoti žindyti. Tik motinos pienu maitintis, be jokio kito maisto ar gėrimų, rekomenduojama kūdikiams iki šešių mėnesių amžiaus, o vėliau motinos pienas rekomenduojamas greta kitų maisto produktų.

Motinos pienas – geriausias

Ekspertai sutinka, kad tai teikia naudą tiek vaiko, tiek motinos sveikatai. Žinoma, kad motinos pienas kūdikius apsaugo nuo infekcijų, viduriavimo ir vėmimo, o taip pat manoma, kad vėliau gyvenime tai užkerta kelią nutukimui ir kitoms ligoms. Žindančios mamos mažiau rizikuoja susirgti krūties ir kiaušidžių vėžiu.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kaip ilgai?

Šiuo metu Didžiojoje Britanijoje neturima pakankamai duomenų, kad būtų galima rekomenduoti tikslų amžių, iki kurio geriausia žindyti, todėl rekomendacijos yra apytikrės. „Žindyti kūdikį antraisiais jo gyvenimo metais, greta kitų maisto produktų, yra idealus variantas.“ – rašoma Didžiosios Britanijos sveikatos tarnybos tinklapyje. Taip pat pridedama: „Mama ir vaikas žindymo teikiama nauda gali džiaugtis tiek, kiek norisi.“

REKLAMA

Pasaulio sveikatos organizacija taip pat pritaria, kad žindymas turėtų tęstis „iki dvejų metų amžiaus ar ilgiau.“ Tačiau dr. Maxas Davie iš Karališkojo Pediatrijos ir vaikų sveikatos koledžo sako, kad maistinės naudos iš motinos po dvejų metų amžiaus įrodymai yra labai riboti.

„Dvejų metų amžiaus vaikas turėtų gauti visas reikalingas maistines medžiagas iš mitybos, todėl didelės naudos iš žindymo po šios amžiaus ribos nėra.“

Tikrai nepakenks

Vis dėlto, kiekvienos moters pasirinkimą ir toliau žindyti, žindyti mažiau ar nustoti žindyti nulemia daugelis faktorių. Tai – poreikis grįžti į darbą, šeimos ir draugų palaikymas, o taip pat nusiteikimas žindymo atžvilgiu. Dar yra ir emocinis ryšys tarp motinos ir vaiko, kurį žindymas gali sustiprinti.

REKLAMA
REKLAMA

„Žindymas yra labai asmeniškas dalykas.“ – sako dr. M. Davie. – „Tai gali sustiprinti motinos ir vaiko ryšį ir tai tikrai negali pakenkti, todėl kiekviena šeima turėtų šį sprendimą priimti savarankiškai."

Tačiau šiuo metu realybė tokia, kad vaikui gimus žindyti pradeda 80% moterų Didžiojoje Britanijoje, bet daugelis nustoja tai daryti pirmosiomis kūdikio gyvenimo savaitėmis. Tik trečdalis šešių mėnesių amžiaus kūdikių gauna motinos pieno, o 12 mėnesių amžiaus vaikų tarpe šis skaičius sumažėja iki 0,5%.

Anot 2016 metais paskelbto tarptautinio tyrimo, žindymo rodikliai Didžiojoje Britanijoje yra vieni žemiausių pasaulyje. Vaikų sveikatos ekspertai teigia, kad moterims dažnai sunku pradėti žindyti, jos taip pat dažnai negauna reikiamų praktinių patarimų ir palaikymo. Dėl visuomenės požiūrio į žindymą mamos taip pat dažnai jaučiasi nepatogiai ir yra gėdinamos dėl žindymo viešose vietose, todėl ir nustoja žindyti. Kai kurios moteris žindyti negali arba dėl įvairių priežasčių nusprendžia to nedaryti – taip pat ir toks sprendimas turi būti gerbiamas, sako ekspertai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų