• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienoje Radviliškio gimnazijoje kilęs tuberkuliozės protrūkis sukėlė nerimą ne tik vietos gyventojams, tačiau ir daugeliui Lietuvos žmonių. Šiuo metu šia liga serga 3 gimnazistai, vienas jų – ligoninėje. Dėl galimo tuberkuliozės užkrato tiriami maždaug 700 mokyklos mokinių bei mokytojų.

Vienoje Radviliškio gimnazijoje kilęs tuberkuliozės protrūkis sukėlė nerimą ne tik vietos gyventojams, tačiau ir daugeliui Lietuvos žmonių. Šiuo metu šia liga serga 3 gimnazistai, vienas jų – ligoninėje. Dėl galimo tuberkuliozės užkrato tiriami maždaug 700 mokyklos mokinių bei mokytojų.

REKLAMA

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Gabriela Wiktoria Hartwig ramina, kad laiku užkirtus ligai kelią – galima nesunkiai apsisaugoti.

Apie tai, kuo ši liga yra pavojinga ir kokiais požymiais ji pasireiškia NVSC vyriausioji specialistė G. W. Hartwig sutiko pasidalinti su naujienų portalo tv3.lt skaitytojais.

Tuberkuliozės simptomai

Anot Gabrielos Wiktorios Hartwig, tuberkuliozė yra lėtinė infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Dažniausiai ligos sukėlėjas pažeidžia plaučius, tačiau tuberkuliozė gali atsirasti bet kurioje kitoje kūno vietoje.

REKLAMA
REKLAMA

„Tuberkuliozės sukėlėjai plinta per orą su dalelėmis. Sergantis atvira plaučių tuberkulioze žmogus išskiria bakterijas kosėdamas, čiaudėdamas, kalbėdamas“, – aiškina specialistė.

REKLAMA

Liga, kuri yra pažeidusi plaučius, dažniausiai pasireiškia kosuliu, kuris trunka ilgiau nei tris ar daugiau savaičių. Taip pat kosulys yra lydimas atsikosėjimu krauju, skrepliais. Kankina silpnumas, nuovargis, pasireiškia gausus naktinis prakaitavimas, sumažėjęs apetitas, svorio kritimas.

Tuberkuliozę išduoti gali ir skausmas krūtinėje, padidėjusi kūno temperatūra, kuri ligos pradžioje yra apie 37,5 °C.

REKLAMA
REKLAMA

Paklausta kurie asmenys turi didžiausią pavojų apsikrėsti čia lėtine infekcine liga, NVSC vyriausioji specialistė atsako:

„Didesnę riziką susirgti turi asmenys, kurie yra užsikrėtę ŽIV, serga lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip cukrinis diabetas, lėtinis inkstų nepakankamumas, turėjo artimą sąlytį su atvira plaučių tuberkulioze sergančiu asmeniu bei esant kitoms imunitetą slopinančioms būklėms.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sergamumas

Tuberkuliozės gydymas – ilgas procesas, trunkantis mažiausiai apie pusę metų. Norint pasveikti nuo šios ligos, įprastai pacientai turi griežtai laikytis gydymo reikalavimų – nustatytu laiku apsilankyti pas gydytoją, gerti vaistus, nes priešingu atveju ligonis nebus išgydomas ir platins infekciją toliau.

„Be to, gali išsivystyti vaistams atspari tuberkuliozė, kurios gydymas yra dar sunkesnis ir gali trukti keletą metų. Taigi sergantysis turi atsižvelgti į šiuos ypatumus ir stengtis ne tik apsaugoti save, bet ir aplinkinius“, – perspėja pašnekovė.

REKLAMA

Šiuo metu tuberkuliozės protrūkis yra fiksuotas vienoje Radviliškio gimnazijoje, kur liga nustatyta 3 žmonėms.

Pasiteiravus, koks apskritai yra stebimas sergamumas tuberkulioze, NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė G. W. Hartwig teigia, kad preliminariais įstaigos duomenimis, 2022 m. Lietuvoje buvo užregistruota 640 atvejų (22,6 atvejai 100 tūkst. gyventojų):

„2019 m. – 889 atvejai (31,8 atvejai 100 tūkst. gyventojų). Lyginant 2022 m. duomenis su 2019 m. (priešpandeminiu laikotarpiu) Lietuvoje stebimas sergamumo mažėjimas. Šiemet daugiau protrūkių neužregistruota.“

REKLAMA

Visgi, nors sergamumas šia liga šalyje pastaruosius kelerius metus ir mažėja, tačiau jis vis dar išlieka vienas didžiausių Europoje.

„Tuberkuliozė dažniausiai pažeidžia plaučius, bet taip pat gali pažeisti ir kitus organus ar audinius – smegenis, kaulus ir sąnarius, inkstus ir kt.  Negydomas tuberkulioze sergantis žmogus gali mirti.

Daugeliu atvejų tuberkuliozė yra išgydoma, ypač jeigu gydymas pradedamas anksti ir baigiamas visas vaistų kursas. Kuo anksčiau bus pradėtas gydymas, tuo mažesnė tikimybė susirgti sunkesne forma ar užkrėsti kitus.

Svarbiausia pradėjus gydymo kursą jį užbaigti, nes kitu atveju vystosi atsparios vaistams tuberkuliozės formos, kurias išgydyti ypač sunku ir gydymas trunka keletą metų“, – priduria vyriausioji specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų