Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), tymų ir raudonukės virusų cirkuliavimui sustabdyti reikia didesnių nei 95 proc. skiepijimo dviem MMR vakcinos dozėmis aprėpčių. Norint išvengti tymų protrūkių, būtina palaikyti dideles skiepijimo aprėptis kiekvienoje savivaldybės teritorijoje ir visoje šalyje.
Tačiau dėl plintančių antivakcininių judėjimų daugelyje šalių skiepijimų apimtys, taip pat ir Lietuvoje, pastaraisiais metais turėjo mažėjimo tendenciją, todėl šalys susidūrė su tymų protrūkiais.
ULAC stebėsenos duomenimis, Lietuvoje pernai dvejų metų vaikų skiepijimų aprėptys siekė (92,7 proc.), o septynerių metų amžiaus vaikų grupėse – 93,2 proc. Be to, pernai Lietuvoje registruotas tymų protrūkis – susirgo 834 asmenys, iš kurių 196 vaikai ir 638 suaugusieji. Daugiausiai susirgimų registruota Kauno ir Vilniaus miestuose.
Pagal amžiaus grupę, daugiausia tymais sirgo suaugę, nuo 30 m. iki 44 m. amžiaus ir mažiau nei penktadalis susirgimų registruota vaikų iki ketverių metų amžiaus grupėje. Daugumos suaugusiųjų tymais skiepijimo būklė buvo nežinoma, o dauguma vaikų – neskiepyti.
Daugiau nei trečdalis susirgusių asmenų buvo gydyti ligoninėje. Šiemet Lietuvoje užregistruoti du tymų atvejai, vienas iš jų – įvežtinis. Abu susirgusieji – suaugę asmenys, kurių skiepijimo būklė nežinoma. Skiepijimų nuo tymų, raudonukės tikslas – Europos regione ir pasaulyje likviduoti tymų ir raudonukės sukėlėjus bei pasiekti, kad šalyje nebūtų vietinių susirgimo atvejų ir sukėlėjai negalėtų plisti. PSO duomenimis, Europos regione pernai registruoti 104 248 tymų atvejai ir tai beveik 20 tūkst. atvejų daugiau nei ankstesniais metais (84 462 atvejai).
Nors vakcina nuo tymų infekcijos yra prieinama visuomenei, tačiau tymai vis dar yra viena iš dažniausių vaikų mirties priežasčių pasaulyje dėl vakcinomis valdomų ligų: 2018 m. pasaulyje nuo tymų infekcijos mirė daugiau nei 140 000 žmonių. Didžiausias mirštamumas buvo registruojamas jaunesnių nei 5 metų amžiaus vaikų grupėje. PSO duomenimis, 2000–2018 m. pasaulyje, vakcinacija nuo mirties dėl tymų infekcijos padėjo išgelbėti apie 23,2 mln. asmenų.
Tymai – tai ūminė, itin užkrečiama infekcija plintanti oro lašeliniu būdu bei per kvėpavimo takų sekretais suterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus. Tymų infekcijos šaltinis – tik sergantis žmogus, kuris tymų virusą į aplinką išskiria 4 dienas iki ir 4 dienas po išbėrimo.
Asmenys, paskiepyti nuo tymų, kitų asmenų užkrėsti negali.ULAC medikai primena, kad tėvai ar globėjai, pageidaujantys paskiepyti savo vaikus, kurie dėl įvairių priežasčių nebuvo paskiepyti, turi kreiptis į šeimos gydytoją, kuris sudarys individualų skiepijimo planą, atsižvelgiant į tuo metu galiojusį Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, amžių bei kitas aplinkybes.Karantino laikotarpiu Lietuvoje planiniai skiepijimai nėra atidedami ir turi būti vykdomi, numatant pacientų srautų valdymą.