„Parenkamas kapavietės dizainas priklauso nuo klientų poreikio, kurių yra net keli. Būna, kreipiasi ir tokie, kuriems nesvarbu, kaip atrodys kapas, svarbiausia, jog būtų pigiai ir nereikalautų priežiūros, pavyzdžiui, neaugtų žolės ar būtų lengva nušluoti lapus. Tokie klientai dažniausiai kapą pageidauja užkloti trinkelėmis, virtuvinėmis akmens masės plytelėmis ar tiesiog paprastu betonu.
Taip pat būna ir tokių klientų, kurie visko nori daug ir kartais net atvirai pasako, jog reikia kapavietės, į kurią pažvelgus matytųsi, jog tam išleista nemažai pinigų. Dažnai tokiais atvejais pageidaujama, kad būtų naudojama kuo daugiau akmens, ryškūs ir išraiškingi dekoro elementai, piešiniai, kitos išskirtinės detalės ir nesvarbu, jog tarpusavyje niekas nederės.
Na ir paskutinis, bet dažniausiai jau priėmęs sprendimą į mus kreiptis yra klientų tipas, kurie nori, kad kapavietės sutvarkymas būtų paprastas, praktiškas, bet tuo pačiu ir modernus, turėtų vieną akcentą ar idėją. Taip pat tokiais atvejais atsižvelgiama ir į racionalų finansų panaudojimą. Būtent pastarasis variantas ir yra mūsų klientai, kadangi pritariame tokiai kapų tvarkymo idėjai“, – sako Eglė Balčiūnienė.
Gėlės ir kiti augalai
Pastebima, kad šiomis dienomis rengiant kapavietę žmonės vis dažniau ieško įdomesnių ir išskirtinių sprendimų, tačiau nepriklausomai nuo pasirinkimų, visus vienija pagrindinis lūkestis – galimybė kaip įmanoma rečiau lankyti ir tvarkyti kapus.
„Kalbant apie gėlių pasirinkimus, šiandien merkiamų gėlių poreikis itin mažėja, kas anksčiau būdavo labai populiaru. Dirbtines gėles taip pat mažai kas renkasi. Tvarkant ir prižiūrint kapus dažniausiai sodinami daugiamečiai augalai ar daugiametės nereiklios gėlės. Jei norisi rinktis sezonines gėles, taip pat sodinamos tos, kurioms nereikės nuolatinės priežiūros, pavyzdžiui, saulės gėlės – gazanijos, kaulenės, jurginai.
Taip pat tinkama rinktis ir tradicines kapų gėles, pavyzdžiui, serenčius, kurios nereiklios ir ilgai žydi. Jas galima pateikti įdomiau, draugijoje su kitais augalais ir gausime šiuolaikišką, įdomų bei nestandartinį sprendimą“, – pataria pašnekovė.
Žvakių pasirinkimas
Renkantis žvakes, E. Balčiūnienė skatina ant kapo uždegti vieną, ilgiau degančią žvakelę, nei stengtis sudaryti įspūdį ir pridegti jų kuo daugiau.
„Yra žvakių, kurios dega net 90 valandų ir jos nebūtinai turi būti didžiulės, kadangi degimo ilgumas priklauso nuo vaško, kuris yra įdėkle. Taigi, vizualiai žvakė gali atrodyti didelė, bet jei jos viduje nebus kokybiškas vaškas, žvakė degs trumpiau, negu mažesnė kokybiška, todėl perkant žvakes būtina atkreipti dėmesį, koks degimo laikas ant jų nurodytas.
Dažnai žmonės mėgsta, ypač per Vėlines, pridegti kuo daugiau paprastų mažų žvakių, kurios geriausiu atveju dega 8 valandas, tačiau dažnas atvejis, kad jos išsilydo, vaškas išbėga ant skaldos ar akmens, apgadina kapavietę. Uždegta viena žvakelė tikrai atrodys kur kas estetiškiau, bus praktiškesnis ir ekonomiškesnis variantas, o norimą rezultatą tikrai pasieksime – nunešime jaukumą ir gyvą atminimo ugnelę.
Be to, viena žvakė ir ekologiškas pasirinkimas, kadangi prie kapinių tenka matyti labai daug stiklo, plastiko, o to didelio kiekio galėtume tikrai išvengti apsiribojant tik viena žvakute“, – teigia Eglė Balčiūnienė.