Vienas tokių grybų, randamų net žiemą, yra ryškiai geltona spalva traukiantis raukšlinis žiūrytis.
Žiemą miške galima rasti grybų
Šio grybo nuotraukomis ir trumpu aprašymu apie šią gamtos gėrybę socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo Varnių regioninis parkas.
„Vaikštinėjant miške galima pamatyti ryškiaspalvį, drebutinį grybą, tai raukšlinis žiūrytis. Dažniausiai pastebimas ant negyvos medienos.
Pavadinimas labai įdomus. Kodėl raukšlinis kaip ir aišku, o žiūrytis gal dėl to, kad gražiai žiūrisi.
Valgomas, tačiau beskonis.
Anglakalbės šalys šį grybą vadina geltonosiomis smegenimis“, – dalijosi Varnių regioninis parkas.
Nors raukšlinis žiūrytis valgomas, jį mažai kas renka, tačiau yra grybavimo entuziastų, kurie net žiemą į miškus traukia ieškoti gėrybių.
Žiemą ieško šių grybų
Apie grybus, miškuose randamus ir galimus rinkti žiemą, anksčiau naujienų portalui tv3.lt pasakojo gamtininkas Deividas Makavičius.
Pasak jo, yra tokių grybų, kurie yra valgomi bei pradeda dygti vėlyvą rudenį arba ankstyvą pavasarį. Pašnekovas atskleidė dvi rūšis tokių grybų.
Pirmasis grybas, kurį pokalbio metu paminėjo gamtininkas, – juodkotė ugniabudė. Pasak jo, šį pavadinimą grybas yra įgavęs ne veltui, nes jis miške išsiskiria savo spalva.
„Viena populiariausių grybų rūšių yra juodkotė ugniabudė, kuri auga ant lapuočių medžių žiemos laikotarpiu. Šie grybai auga paupiuose, prie vandens telkinių pakrančių, tad jas galima aptikti tokiose įdomesnėse vietose.
Liaudyje jos dar yra vadinamos „žieminiais kelmučiais“, nes iš toli atrodo kaip kelmučiai“, – atskleidė gamtininkas.
Jis pridėjo, kad geriausias laikas augti juodkotėms ugniabudėms yra tas, kuomet temperatūra apytikriai yra pakilusi iki penkių laipsnių šilumos.
Pasak jo, juodkotės ugniabudės taip pat pasižymi įdomybe – joms atlydžiai taip, kaip kitiems grybams, nepakenkia:
„Įdomu tai, kad per atlydžius šie grybai nežūva, jų ląstelės toliau pilnai funkcionuoja. Tad kitas grybas, pakąstas šalčio, sutęžta, būna netinkamas vartoti maistui, o jos gali augti toliau.“
Dar vienas įdomus faktas, kurį pateikė D. Makavičius, šių grybų vaistinės savybės. Jis pridėjo, kad juodkotės ugniabudės yra vertingos net ir medicininiu požiūriu, nes turi priešvėžinių savybių.
Vieno grybo nesiryžta rinkti
Kitas grybas, kurį galima aptikti žiemą ir kurį paminėjo gamtininkas, – ankstyvoji guotė. Pasak jo, vien šio grybo pavadinimas nurodo, kad šis grybas dygsta anksti.
„Kuomet ugniabudė pradeda augti labai vėlai rudenį, šis grybas pradeda augti labai anksti, dar vasario mėnesį, vos nutirpus sniegui. Jo galima aptikti nuo vasario iki gegužės mėnesio“, – pasakojo jis.
Šis grybas yra panašesnis į tuos, kuriuos įprastai grybautojai renka rudens metu. Jis auga ne medžių drevėse, o miško paklotėje.
D. Makavičius pasakojo, kad šis grybas pasižymi aukšto lygio maistinėmis savybėmis, visgi, lietuviai grybautojai vis dar neretai jį aplenkia.
„Mūsų žmonės, aptikę tokį grybą, nesiryžta jo rinkti, nes jis dygsta neįprastu laiku ir yra nepažįstamas. Visgi, užsienio gastronomijoje šis grybas yra labai vertinamas“, – sakė jis.
Kaip saugiai grybauti žiemą?
Pašnekovas pridėjo, kad šie grybai auga nedidelėmis grupėmis po kelis vienoje vietoje. Jiems taip pat nereikia tokių ypatingų sąlygų augimui, kaip juodkotei ugniabudei, ankstyvųjų guočių galima aptikti spygliuočių ir mišriuose miškuose.
Paklaustas, kokie yra grybų rinkimo žiemą niuansai, iš pradžių D. Makavičius išryškino tai, kad šiuos grybus kartais rinkti yra netgi saugiau nei rudenį.
Pasak jo, žiemą augantys grybai nekirmija, nes nėra vabzdžių, kurie ant grybų padėtų kiaušinėlius. Tai padeda išvengti kirmėlių. Visgi, tam tikrais patarimais gamtininkas pasidalijo. Jis akcentavo tai, kad patižusių grybų imti nevertėtų.
„Patižusių grybų geriau neimkite, nes jų vartoti negalima. Tas pats galioja ir rudeniniams grybams“, – pasakojo jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!