Prieš einant pirkti pirmųjų sėklų ir pradedant planuoti, kas šį sezoną augs jūsų daržuose, L. Liubertaitė pataria pasitarti su šeima ir pagalvoti, ką mėgstate ir ką valgote dažniausiai. Tokiu būdu išvengsite prisiauginti daržovių, kurių vėliau neturėsite kur dėti.
„Tikrai labai smagu užsiauginti moliūgų, jie gerai atrodo ir per Helovino šventę, bet kas suvalgys didelius moliūgus po to, jeigu šeimoje jų iš tikrųjų niekas nemėgsta. Arba galima prisiauginti gausybę prieskoninių žolelių, tačiau vėliau suprantate, kad nežinote, ką daryti su mairūnu, kur dėti peletrūną, o kalendros kvapas išvis erzina.
Pirmas dalykas – pagalvokite, ką mėgstate, ką perkate parduotuvėje ar turguje, ko norėtumėte užsiauginti ir visada turėti po ranka. Tada ir pasirodys. Jeigu jums aptinka bazilikai, pagalvokite, gal vertėtų išbandyti kelias jų veisles ir skonius, ko parduotuvėje galbūt negausite. Taip atsiranda ir įvairiausi pomidorų skoniai ir spalvos, dydžiai. Jeigu jums tikrai patinka pomidorai, bus vienas džiaugsmas juos auginti.
Tad pirmiausiai stenkitės išsiaiškinti, kas jums tinka ir patinka. Aišku, dėmesio augalams skirti reikės, tačiau žinant, kaip skanu bus vėliau, tai motyvuoja prieiti, pasirūpinti, apravėti ir palaistyti kada to reikės“, – sako tinklaraštininkė.
Atkreipkite dėmesį į galiojimo laiką
Taip pat, prekybos centrai gali siūlyti puikių akcijų įsigyti sėkloms, tačiau tai nebūtinai padės jums sutaupyti, jeigu neatkreipsite dėmesio į sėklų galiojimo laiką. Pasak „Geltono karučio“ apželdinimo kursų organizatorės, kiekvienais metais sėklų daigumas prastėja, tad nusipirkę pigesnes sėklas, nebūtinai sutaupysite.
„Kitoje pakuotės pusėje visuomet nurodomas sėklų galiojimo laikas, tačiau dažnai į tai nekreipiame dėmesio, o ypač tada, kai susižavime akcijomis. Atrodo, koks skirtumas, jeigu galioja iki šių metų balandžio, juk spėsite pasėti. Tačiau kiekvienais metais prastėja sėklų daigumas. Tad jeigu tai brangios sėklos, gali būti, kad sumokėsite porą eurų, o iš tų 5 sėklelių išdygs tik viena ar dvi. Šioje vietoje nesutaupysite.
Jeigu yra nuolaidos, jūsų pirmasis žvilgsnis turėtų užkliūti už galiojimo laiko. Įvairios sėklos galioja skirtingus metus, vienos gali būti daigios ir kelis metus, kitos gana trumpai, tad čia vienos taisyklės nėra. Svarbiausia pasižiūrėti galiojimo laiką ir pirkti tas, kurios galioja ilgiausiai“, – aiškina ji.
Su darbais neskubėkite
Įsigiję sėklų tikriausiai nekantraujate, kada galėsite jas sėti, tačiau L. Liubertaitė nurodo, kad verčiau nedaryti to per anksti:
„Pomidorus ar prieskonines žoleles sėti dar per anksti, nes paprasčiausiai neturėsite, kur jų persodinti, jeigu planuojate jas auginti lauke arba šiltnamyje. Nereikia per anksti pradėti to daryti. Reikia stengtis, kad daigai neperaugtų. Todėl vėliau pasėję, galite greičiau užauginti ir gauti derlių. Kai kurios daržovės reikalauja ilgesnio laiko.
Su pomidorais dar siūlyčiau palaukti. Jeigu ketinate pomidorus auginti paprastame, nešildomame šiltnamyje, tuomet siūlyčiau nedaryti to anksčiau nei kovo vidurys. O jeigu planuojate auginti lauke, tuomet ne anksčiau nei kovo pabaiga“.
Visgi, jeigu mėgstate paprikas ir šias daržoves ketinate sodinti ir savo darže ar šiltnamyje, jas galite sėti jau dabar. Paprikų dygimo laikas yra ganėtinai ilgas, todėl jas pasėjus dabar, atėjus laikui persodinimui į gruntą turėsite puikius jų daigus.
Visgi nekantraujantiems pradėti darbus sode ir darže, L. Liubertaitė pataria dar pailsėti prieš prasidedant didžiajai sėjai.
„Kol kas žmonės dar gali visiškai ilsėtis, nes žemė dar miega ir per anksti kažką daryti. Vienintelis dalykas, kurį žmonės dažnai daro turėdami šiltnamius nekeičiama danga, pavyzdžiui, polikarbonatinius arba stiklo šiltnamius, būna, kad prideda sniego į šiltnamio vidų, nes į jį nepatenka drėgmė. Sakoma, kad to reikia, kad gyventų mikroorganizmai ir palaikytume gyvybę.
Tačiau kiti sako, kad tai nėra būtina, nes dabar dirvožemis ilsisi ir jokie procesai aktyviai nevyksta. Todėl pakaks, jeigu dosniai sulaistysime šiltnamį pavasarį, prieš pradedant sėti pirmąsias daržoves. Tik reikia nepraleisti to momento ir gerai sudrėkinti šiltnamio dirvožemį“, – pataria tinklaraštininkė.