SOS vaikų kaimai Multidimensinės šeimos terapijos (MDFT) programos vadovė Roberta Avramenko teigia, jog paauglių suformuotas suvokimas apie tai, kas yra vyras, dažnai gali būti paveiktas socialiniuose tinkluose apie toksišką vyriškumą kalbančių influencerių arba suformuotas aplinkos, kurioje vaikas auga.
„Žiūrėdami serialą mes iš pradžių ieškome priežasčių, jog tėvai ar aplinka bloga, bet seriale viskas susiję su toksišku vyriškumu. Berniukas nužudęs mergaitę, negalvoja, kad padarė kažką blogo, nes ji jį atstūmė. Jis nori būti vyriškas, nori būti priimtas.
Serialo esmė yra ne kodėl, bet dėl ko berniukas nužudo mergaitę. Tai yra susiję su male validation (vyrišku pripažinimu, aut. p). „Adolescence“ serialas yra paremtas būtent Andrew Tate'o judėjimu ir ką tai daro jauniems vaikinams bei vyrams”, – pasakojo R. Avramenko.
Specialistė apie vyriškumo stereotipus paaugliams: jie negali atitikti tokių standartų
Anot R. Avramenko, internete vyriškumo influenceriai skelbia turinį, kuris skatina žalingas nuostatas ir regresyvias vyriškumo formas. Amerikoje itin populiarus Andrew Tate'as, kuris šiuo metu susiduria su išžaginimo, smurto ir žmonių prekybos moterimis kaltinimais, turi kelis milijonus sekėjų. Jo turinys socialiniuose tinkluose svyruoja nuo motyvacinių vaizdo įrašų iki tiesiogiai žalingo turinio, kuris yra misogeniškas, homofobinis, seksistinis ir susijęs su sąmokslo teorijomis.
„Mes esame pirma karta, kurioje moterys turi daugiau galimybių nei vyrai, nes jos yra baigusios mokyklą bei turi išsilavinimą. Amerikoje ta atskirtis didėja, nes berniukai renkasi tikėjimą ar įvairius judėjimus.
Šiuo atveju, judėjimas, kuris yra rodomas seriale, prasidėjo su Andrew Tate'u. Jis kuria iliuziją, koks vyras turi būti – aukštas, raumeningas, sportuojanti, daug uždirbantis, turintis gražiausias merginas ir jeigu tu toks nesi – esi pralaimėtojas.
Seriale berniukas neatitinka šių vyriškumo standartų ir jis ieško to patvirtinimo. Tačiau tai nėra realu, trylikametis negali atrodyt, kaip suaugęs vyras, kuris sportuoja ir uždirbti daug pinigų”, – sakė SOS vaikų kaimai MDFT programos vadovė.
Kodėl socialiniame darbe turėtų būti daugiau vyrų?
R. Avramenko nuomone, vaikui kuris namuose mato sveikos šeimos pavyzdį, kuomet tėtis kalba apie savo emocijas, myli savo šeimą, yra skatinama saviraiška. Tačiau į terapiją ateinantys jaunuoliai, ne retai būna iš itin kompleksiškų šeimų, todėl svarbu, jog socialiniame darbe ir mokyklose dirbtų daugiau vyrų, nes kai kuriems vaikams, anot specialistės, nėra galimybės pabendrauti su kitokiais vyrais.
„Savo praktikoje pastebėjau, jog jaunuoliai vyro įvaizdį ima iš aplinkos, kuri juos supa. Jei tėvas yra koncentruotas į šeimą – vaikas dažniausiai nori to paties. Būna atvejų, kuomet vyrai namuose yra itin toksiški ir smurtaujantys.
Manau, kad socialiniame darbe bei mokyklose, turėtų būti daugiau vyrų, vien dėl to, jog kai kurie vaikai neturi galimybės pabendrauti su kitokiais vyrais ir suprasti, kad jie gali verkti, būti žaismingi ir kalbėtis apie savo emocijas garsiai”, – dėstė mintis R. Avramenko.
Rožinė – mergaitė, o mėlyna – berniukas?
Pasak specialistės, paauglystės laikotarpiu tėvams ypač svarbu ugdyti kritinį mąstymą ir atvirai kalbėtis apie tai, ką paaugliai mato internete. Nors tėvai dažnai stengiasi apsaugoti vaikus nuo žalingos įtakos, svarbu ne tik jiems skirti pamokas, bet ir užmegzti atvirą dialogą, kuris kuria ryšį.
„Tyrimai rodo, kad mergaičių ir berniukų stereotipai yra pradedami kurti nuo gimimo. Paauglystė yra tas laikas, kuomet ieškoma tapatumo. Aš berniukas, tai ką reiškia būti berniuku?
Šis serialas išryškina labai svarbią temą – ar mes mokome paauglius kritinio mąstymo? Ar kalbame su jais apie tai ką jie mato internete? Atrodo, kad taip, tačiau vedu paauglių grupes ir nuolat pastebiu, jog jie skundžiasi, kad vietoj tikro pokalbio dažniausiai gauna moralizavimą arba skaidres apie saugumą internete. Dėl to jie tarsi atsitraukia ir galvoja, kad jiems tai tikrai neatsitiks. Labai skatinu tėvus, mokytojus, specialistus turėti atvirus pokalbius, klausti jų nuomonės apie Andrew Tate'ą ir panašius asmenis, išgirsti, kaip jie mato pasaulį, užuot primetant vien savo požiūrį. Tik taip galime padėti jiems išmokti kritiškai vertinti informaciją ir apsisaugoti nuo neigiamos įtakos”, – sakė ji.
Vaikui užaugti reikia viso kaimo – skirkime 1,2% GPM paramą
SOS vaikų kaimai jau 30 metų Lietuvoje teikia pagalbą vaikams ir jaunuoliams patiriantiems krizines situacijas. Dėl nuolatinio emocinio streso – tėvų konfliktų, skyrybų, psichologinio smurto ar jausmo, kad niekas jų nesiklauso, kasmet daugiau nei 1,4 tūkst. nepilnamečių jaučia, kad dingimas yra vienintelė išeitis iš krizinės situacijos. Dauguma šių vaikų jaučiasi nereikalingi, vieniši, be vilčių ir be pagalbos. Tai ne tik fizinė, bet ir psichologinė krizė, kurios pasekmės gali būti ilgalaikės.
1,2% parama padės užtikrinti vaikų psichologinę ir fizinę gerovę. Surinktos lėšos bus skiriamos psichologinei pagalbai, globai ir specialistų darbo stiprinimui. Ši parama yra daug svarbesnė negu galima įsivaizduoti, – ji padės užtikrinti reikiamą pagalbą ir priežiūrą vaikams, kuri būtina jų augimui ir vystymuisi.
1,2% GPM paramą galima skirti SOS vaikų kaimai Lietuvoje adresu nedingo.lt.
Straipsnį parengė: „Labdaros paramos fondas SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugija“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!