Jei butas ar namas yra bent dviejų aukštų, reikia pripažinti, kad namiškių gyvenimas sukasi aplink laiptus: juk kaip kitaip patekti į kitus pastato aukštus? Tačiau laiptai gali būti ir svarbiausias interjero akcentas.
Stiliaus dalis
Laiptai kartu su aplinka sukuria vientisą vidaus patalpų stilių. Todėl statant namus negali būti standartiškų laipų, nes kiekvieną kartą juos reikia pritaikyti konkrečiai erdvei. Architekto Roko Belevičiaus teigimu, iš anksto, dar prieš statant namą, reikia numatyti interjero, taigi, ir laiptų, stilių. Be to, būtina iš anksto žinoti, kur bus laiptai. Būna, kad šeimininkai sumano pakeisti laiptų vietą ar jų stilių, todėl gali būti didelių keblumų dėl namo konstrukcijų. Laiptus reikėtų įrengti, kai dar nepadaryta apdaila, nes įrengiant laiptus ją galima sugadinti.
Svarbiausia – saugumas
„Vis dėlto turėtumėte nepamiršti, kad laiptai pirmiausia turi būti patogūs ir saugūs, o tik po to – gražinti aplinką. Žinoma, geriausia, kai viskas dera“, – tikino architektas ir pridūrė, kad inžinieriai yra parengę reikalavimus, kurių turi laikytis laiptų statytojai. Anot jų, laiptai turi būti tokioje pastato vietoje, kad būtų nesunkiai pasiekiami iš įvairių namo patalpų. Šalia laiptų turi būti tinkama ventiliacija ir pakankamai šviesos. Laiptai neturėtų būti siauresni kaip 50 cm, nes kitaip jie bus nepatogūs, o ištikus nelaimei jais negalėsite greitai pabėgti iš namų.
Pasak architekto, labai svarbu tinkamai suprojektuoti pakopas, tik tada laiptais bus patogu lipti. Jų aukštis turėtų būti 16–19 cm, o visos pakopos privalo būti vienodo aukščio, vertikalus atstumas tarp pakopų – ne mažesnis kaip 2,15 m, kitaip aukštesnis žmogus lipdamas gali užsigauti galvą.
Laiptų statumas neturėtų būti didesnis kaip 45 laipsniai. Statesni laiptai gali būti įrengti nebent į mažai naudojamas patalpas, pavyzdžiui, į palėpę. Beje, tokių laiptų danga turi būti neslidi. Vertėtų gerai pagalvoti ir apie turėklus, nes jų reikia dėl saugumo. Saugūs turėklai turi būti 86–96 cm aukščio. Jie turi juosti visus laiptus. Geriau, kai turėklų strypai vertikalūs: tada saugiau, ypač mažiems vaikams. Turėklų ranktūrių skersmuo turi būti 2,5–5 cm.
Nuo norų priklauso kaina
Namie žmonės dažnai vaikšto basi, tad patogu, jei laiptų pakopos medinės, nes jos šiltesnės. Žinoma, tai labai priklauso nuo to, kokios yra grindys. Ir grindys, ir laiptų pakopos turi derėti. Dar geriau, jei prie jų priderintos ir vidaus durys bei palangės.
Laiptai gali būti įvairių formų – U, L, C raidžių ar spiralės formos. Nuo to labai priklauso estetinė jų išvaizda. Tačiau reikia turėti galvoje, kad sudėtingesni laiptai, pavyzdžiui, C formos, bus brangesni.
Dažnai žmonės nori panaudoti po laiptais esančią erdvę. „Nebandykite ten įrengti vietos šuniui. Jis ten negyvens“, – patarė specialistas. Ši vieta taip pat netinkama ir namo komunikacijų mazgams įrengti, nes bus nepatogu ten landžioti.
Tačiau po laiptais galima įrengti dėžes rečiau naudojamiems daiktams, drabužių spintą, dėžes sezoniniams batams, lentynas vynui ar knygoms ir net vietą dviračiams. Jei jūsų namas nedidelis, o laiptai uždari, po jais gali išsitekti ir virtuvinės spintelės. Žinoma, apie tai turėtumėte pagalvoti iki laiptų įrengimo. Alė Sima