Kaip ir dauguma kitų paslaugų sričių, taip ir laidojimo paslaugos šiemet tikėtina, jog pabrangs. Šias paslaugas teikiančios įmonės tikina, kad tam labiausiai įtakos gali turėti augančios įmonių išlaidos resursams.
„Šarvojimo salės nuomos, transportavimo paslaugų kainos priklauso nuo energetinių resursų. Ženkliai padidėjo elektros kaina, kuras, šildymo paslaugos. Tiekėjai didina karstų, urnų, žvakių, rūbų ir kitų prekių kainas. Padidėjus minimaliai mėnesinei algai, padidėjo ir atlyginimai darbuotojams. Atsižvelgiant į tai, atitinkamai didės ir laidojimo paslaugos“, – teigia Radviliškyje laidojimo paslaugas teikiančios įmonės „Atjauta“ administracija.
Kaune įsikūrusių „Rekviem“ atsisveikimo namų vadovė Karolina Lukošienė tikina, kad net ir didėjančios išlaidos, susijusios su darbo užmokesčiu ir energetika tiesiogiai teikiamų paslaugų – salių nuomos, atsisveikinimo ceremonijų organizavimo, transportavimo – kainų šiemet kelti įmonėje neplanuoja.
„Keistis gali tik karstų ir urnų kainos, nes tai prekės, kurias mes patys perkame iš gamintojų, o tiekėjai yra priversti reaguoti į kylančias žaliavų kainas ir kelia jas tokiems užsakovams kaip laidojimo namai. Skaičiuojame, kad pagal dabartines tendencijas, 2022 metais mūsų paslaugų kainos ženkliai į viršų nešoks, bendras krepšelis gali pakilti 2-5 procentais“, – dalinasi įžvalga Kaune esančių „Rekviem“ atsisveikinimo namų vadovė K. Lukošienė.
Panašias prognozes numato ir Vilniaus laidojimo rūmų „Ritualas“ direktorė Jolanta Sprainaitienė. Pasak moters, laidojimo paslaugų sektorius yra ne išimtis, kurį paveikė padidėjusios šildymo, elektros energijos, kuro kainos ir augantys atlyginimai darbuotojams.
„Nors kol kas su laidotuvėmis susijusių paslaugų kainos kilo nežymiai, negalima atmesti tikimybės, kad tęsiantis bendroms kainų augimo tendencijoms, tai atsilieps ir laidotuvėms“, – teigia J. Sprainaitienė.
Kokios laidojimo prekės ir paslaugos brangs labiau?
Iki šiol už karstą, kuriame laidojamas velionis amžino poilsio, tekdavo pakloti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų. Urnų kainos rinkoje šiek tiek pigesnės, dažniausiai nesiekia ir tūkstančio eurų. Tačiau tikėtina, kad šiemet už šias laidojimui skirtas reikmes teks sumokėti šiek tiek daugiau nei buvo įprasta.
„Dėl brangstančių žaliavų šiuo metu didėja karstų ir urnų kainos, tačiau savo teikiamų paslaugų kainas šiemet išlaikysime tokias pačias, kaip pernai“, – tikina Kaune esančių „Rekviem“ atsisveikinimo namų vadovė Karolina Lukošienė.
Karstų pabrangimui įtakos turėjo 2021 metais išaugusios medienos kainos. „Kadangi tai medžiaga, iš kurios gaminami karstai, didžiausia rizika ženkliau pabrangti yra būtent šiems daiktams“, – priduria Vilniaus laidojimo rūmų „Ritualas“ direktorė J. Sprainaitienė.
Visgi, kremavimo paslaugų kainas reguliuojančio „Lietuvos krematoriumo“ planuose nenumatoma, jog kils kremavimo kainos. Atvirkščiai, įmonė matydama šios paslaugos paklausą ir populiarėjimą, planuoja diegti trečiąją liniją.
„Dėl augančio darbo užmokesčio, energetikos ir aptarnavimo išlaidų bendri paslaugų kaštai išauga, tačiau AB „K2 LT“, valdanti „Rekviem“ atsisveikinimo namus ir jau dešimtmetį kremavimo paslaugas teikiantį „Lietuvos krematoriumą“, kremavimo paslaugų kainų kelti taip pat neketina.
Atvirkščiai – matydama, kad kremavimo paslaugos Lietuvoje vis labiau populiarėja ir jų pageidauja vis didesnė dalis su mirusiaisiais atsisveikinančių artimųjų, bendrovė planuoja investuoti iki 2 milijonų eurų ir Kėdainiuose įkurtame „Lietuvos krematoriume“ diegti trečiąją kremavimo liniją. Trečioji linija, kurios projektavimo darbai baigiami šiuo metu, leis dirbti efektyviau ir sumažinti paslaugos savikainą bei galutinę kainą vartotojui“, – sako „Rekviem“ atsisveikinimo namų vadovė K. Lukošienė.
Laidojimo kainų skirtumai regionuose skiriasi
Radviliškyje esančiuose laidojimo namuose „Atjauta“ paslaugos kainuoja apie 1000 eurų, o dar papildomai apie keturis šimtus eurų tenka sumokėti nešikams, duobkasiams ir giesmininkams.
Didmiesčiuose tokias paslaugas teikiančiose įmonėse kainos šiek tiek didesnės nei mažesniuose regionuose. Tačiau, kiek teks patirti išlaidų priklauso ir nuo laidojančio asmens artimųjų pageidavimų.
„Kaune veikiančiuose „Rekviem“ atsisveikinimo namuose per beveik metus nuo veiklos pradžios teko organizuoti ir kuklesnių, ir puošnesnių laidotuvių. Iki šiol surengtų atsisveikinimų kaina svyruoja nuo tūkstančio eurų, kuomet salė užsakoma kelioms valandoms, iki daugiau kaip 3 tūkstančių, kai artimieji daug dėmesio skyrė salės papuošimui, papildomai nuomojosi banketinę salę, į kurią sugrįžo po ceremonijos kapinėse“, – pasakoja Kaune esančių laidojimo namų vadovė Karolina Lukošienė.
Pasak moters, 2021 metais, įmonės klientai laidotuvėms išleido vidutiniškai apie 1800-1900 eurų. „Netgi atsižvelgiant į dabartines tendencijas tikėtina, kad 2022 metais ši suma neviršys 2 tūkstančių eurų“, – priduria K. Lukošienė.
Vilniuje esančių laidojimo rūmų „Ritualas“ laidojimo paslaugos kainuoja panašiai kaip ir Kauno mieste. Čia vidutiniškai klientai skiria apie 1600 eurų, tačiau į šią kainą neįtraukiamos gedulingų pietų, paminklo ir mokesčio šventikui išlaidos.
„Visgi suprasdami, kad teikiame bene didžiausio jautrumo paslaugas, socialiai remtiniems žmonėms taikome nuolaidas, o esant poreikiui suteikiame galimybę už laidotuves atsiskaityti išsimokėtinai. Taip pat taikome ir įvairias išlygas, pavyzdžiui, vaikiškus karstus parduodame gamintojo kainomis“, – teigia Vilniaus laidojimo rūmų „Ritualas“ direktorė Jolanta Sprainaitienė.
Taip pat dalį laidotuvių išlaidų galima padengti ir gaunant laidotuvėms skirtą pašalpą, kuri 2022 metais 5 procentais ir šiuo metu siekia 336 eurus.
„Galiausiai, laidojant pensinio amžiaus asmenį priklauso kompensacija – vieno mėnesio senatvės pensijos dydžio suma išmokama jį laidojančiam asmeniui arba laidojimo bendrovei pagal įgaliojimus“, – paaiškina J. Sprainaitienė.