Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Žalų administravimo departamento direktorius Audrius Pilčicas sako, kad pernai bendrovės klientams dėl patirtų traumų iš viso išmokėta daugiau kaip 850 tūkst. eurų kompensacijų, o iš viso fiksuota 4 300 su traumomis susijusių draudžiamųjų įvykių. Anot A. Pilčico, dalis šių įvykių nelaimėlius ištiko ganėtinai neįprastomis aplinkybėmis.
„Turėjome atvejį, kai stresinį rankos kaulų lūžį mergina patyrė šokių aplink stulpą treniruotės metu. Kitas įsimintinas atvejis nutiko vienam vyrui žiemą lipant į obelį nusiskinti obuolių. Tąkart iškritęs iš medžio žmogus susilaužė šonkaulius“, – mažiau įprastus traumų atvejus prisimena A. Pilčicas.
Anot draudimo eksperto, dažniausiai pasitaikančios traumos, už kurias išmokamos draudimo išmokos yra kaulų lūžiai, o dažniausiai jos nutinka dėl gyventojų neatsargumo ar tiesiog nelaimingo atsitiktinumo. Be to, daug traumų ir kitų sužalojimų lietuvius ištinka eismo nelaimių metu ir sportuojant.
Kreipiasi dėl smulkesnių traumų
Tuo metu Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Skubios traumatologinės pagalbos skyriaus vedėjas gydytojas Artūras Zubrickas sako, kad maždaug 70 proc. visų pacientų į medikus kreipiasi dėl smulkesnių traumų – įvairių sumušimų ir patempimų. Likę 30 proc. gyventojų patiriamų traumų yra rimtesnės. Tai kaulų lūžiai, stiprūs galvos sutrenkimai, plėštinės žaizdos.
„Pacientų su įvairiomis traumomis visuomet daugiau sulaukiame šiltuoju metų laiku, kuomet gyventojai daugiau juda, keliauja, sportuoja, dirba atvirose erdvėse. Pavasarį taip pat padaugėja įvairių įrankių ir mechaninės technikos sukeltų traumų – kirstinių, pjautinių, plėštinių žaizdų“, – sako A. Zubrickas.
Be to, gydytojo teigimu, pacientų su traumomis visuomet padaugėja savaitgaliais ir jų išvakarėse. Tokios traumos dažnai būna susijusios su neatsakingu pramogavimu.
„Sportuojant, imantis tam tikrų fizinio pasirengimo ar įgūdžių reikalaujančių darbų, ką nors taisant didesniame aukštyje visuomet reikia gerai pasverti savo galimybes, pasirūpinti būtinomis apsaugos priemonėmis, neprarasti budrumo ir vadovautis sveiku protu. Didelė dalis traumų patiriama eismo įvykių metu, todėl prie vairo taip pat visuomet būtina elgtis atsakingai ir stengtis nekelti grėsmės eismo saugumui“, – pažymi A. Pilčicas.