Beveik kiekviename prekybos centre dabar gausu įvairių grūdinių kultūrų, tarp jų ir egzotinių rūšių, tokių kaip bolivinė balanda. Pateikiame terminų žodynėlį, kuriuo pasinaudodami galėsite susipažinti su bene
visomis grūdinėmis kultūromis.
Burnočių (Amaranthus) sėklos – nedidi iš Meksikos atkeliavę grūdai. Tai viena nedaugelio neskaldytų grūdinių kultūrų, kuriose gausu amino rūgščių, todėl tai – idealus baltymų šaltinis. Jas galima dėti į sriubas, kad šios taptų tirštesnės, ir kepant blynus ar duonos gaminius.
Grikiai (Fagopyrum) nėra grūdai ir net su jais nesusiję. Galbūt nustebsite, bet jie priklauso rūgtinių šeimai, kaip ir rabarbarai. Grikiai – greitai paruošiami, turi daug ląstelienos ir magnio.
Bulgur kruopos prieš patekdamos į prekybos centrus termiškai apdorojamos, t. y. apverdamos ir išdžiovinamos. Joms paruošti namuose tereikia 15 minučių. Bulgur kruopos puikiai tinka salotoms, o Artimuosiuose Rytuose patiekiamos kaip užkandis ar pirmasis patiekalas, ypač vaikams. Šios kruopos neturėtų būti painiojamos su skaldytais kviečiais.
Perlinių (Farro) kruopų pavadinimas kilo nuo žodžio faraonas: senovės Egipto ir Romos valgiaraščiuose jos
buvo kulinarijos pagrindas. Pamažu jų vertė sumenko, nes valstiečiams nesukraudavo didelio pelno. Dabar jos auginamos Italijoje ir vadinamos farro kruopomis. Išbandykite jas virdami sriubas ar panaudokite kaip
alternatyvą ryžiams gamindami daugiaryžį. Bolivinė balanda (Quinoa) į Europą atkeliavo iš kitapus vandenyno – Pietų Amerikos. Pirmą kartą jos sėklos į dirvą buvo įmestos trys tūkstančiai metų prieš mūsų erą. Švelnias ir šiek tiek saldžias balandas prieš gaminimą būtina kruopščiai nuplauti, kad pašalintumėte kačią plėvelė. Šios kruopos turi daug baltymų ir dauguma kulinarų jomis jau keičia ryžius.
Daiginti kviečiai iš tiesų yra ne kas kita kaip kviečių branduoliai. Apdorojus, kai pašalinamos sėlenos ir gemalai, jie sumalami į miltelius ir taip gaunami kvietiniai miltai. Neapdoroti daiginti kviečiai – universalus
ingredientas salotoms, sriuboms ir kitiems patiekalams. Turėkite omenyje, kad juos virti reikia apie valandą, o norėdami sutrumpinti gaminimo laiką, palaikykite kviečių branduolius vandenyje per naktį.
Kaip išsirinkti?
Prekybos centruose surasti nesmulkintų ekologiškų grūdinių kultūrų gana painu, todėl pateikiame kelis patarimus, kaip atskirti sveikus kviečių grūdus nuo pelų.
Saugokitės populiarių terminų. Pavyzdžiui, ant duonos įpakavo dažnai rašoma: „Įvairių grūdų duona“, tačiau galite būti beveik tikri, kad sveikų grūdų ten nerasite. Tokie produktai dažniausiai gaminami iš perdirbtų
grūdų. Geriausias būdas patikrinti, ar produktas yra iš neskaldytų grūdų – atidžiai perskaityti jo sudėtines dalis. Jei gaminys iš nesmulkintų grūdų, tarp ingredientų turi būti to grūdo pavadinimas, pavyzdžiui, „neskaldyti rugiai“ ir kt.
Galite atsikvėpti kulinarijos skyriuje. Sausainiai ir pyragai dažniausiai gaminami iš apdirbtų grūdinių kultūrų. Jeigu gaminio sudėtyje rasite žodžius „neskaldytų kviečių miltai“ – cukraus, konservantų ir visų kitų
priemaišų kiekis neatpirks jų naudos.
Sveiki saldėsiai
Neskaldytų avižų sausainiai su šokoladu
Reikės:
270 g sveikų avižų kruopų
125 g kvietinių miltų
45 g kviečių sėlenų
šaukštelio geriamosios sodos
pusės šaukštelio kepimo miltelių
šaukštelio juoduotos druskos
225 g nesūdyto sviesto
185 g natūralaus rudojo cukraus
170 g tamsaus „Muscovado“ cukraus
2 didelių kiaušinių
2 šaukštelių vanilės aromato
285 g pusiau saldaus šokolado
Įkaitinkite orkaitę iki 180 °C temperatūros. Ant skardos patieskite kepimo popieriaus. Dubenyje sumaišykite avižas, miltus, kviečių sėlenas, geriamąją sodą, kepimo miltelius ir druską. Rankomis arba elektriniu
maišytuvu suplakite sviestą iki lengvos purios masės. Suberkite cukrų ir išmaišykite. Į gautą masę įmuškite kiaušinius, įpilkite vanilės ekstraktą ir suplakite iki vientisos masės. Viską sumaišykite su pagrindine tešlos mase. Įdėkite gabaliukais sulaužytą šokoladą ir išminkykite taip, kad jis ne vienodai pasiskirstytų tešloje. Naudokitės mažu ledų samteliu, kad suformuotumėte vienodo dydžio tešlos rutuliukus. Padėkite suformuotus sausainius ant skardos šešių centimetrų atstumu vienas nuo kito.
Kepdami jie gerokai padidės. Kepkite kol sausainių paviršius apskrus (apytiksliai 15 minučių ar šiek tiek ilgiau). Per šį laiką skardą nuleiskite tai žemiau, tai aukščiau, kad sausainiai apkeptų iš visų pusių. Jei norite ne traškios, o tąsesnės konsistencijos sausainių – kepkite trumpiau. Valgykite atvėsintus. Šiam desertui pagaminti užtruksite apie 35 minutes: 20 minučių paruošti, 15 minučių – kepti.