• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ilgas laukimas sausakimšuose oro uostuose, sėdėjimas ankštose lėktuvų sėdynėse ir ilgalaikiai skrydžiai gali būti šios mirtinos ligos vystymosi veiksniai – atostogos gali padidinti mirtino tylaus žudiko riziką

Ilgas laukimas sausakimšuose oro uostuose, sėdėjimas ankštose lėktuvų sėdynėse ir ilgalaikiai skrydžiai gali būti šios mirtinos ligos vystymosi veiksniai – atostogos gali padidinti mirtino tylaus žudiko riziką

REKLAMA

Giliųjų venų trombozė (GVT) – tai kraujo krešulys venose, kuris negydomas gali turėti mirtinų pasekmių. Paprastai krešulys būna kojoje, bet jis gali persimesti į plaučius ir sukelti gyvybei pavojingą plaučių emboliją.

Keliaujant ši būklė gali labai paūmėti, todėl GVT kartais vadinama „ekonominės klasės sindromu“. Kai kurie tyrimai rodo, kad ši liga dažniau pasireiškia tiems, kurie sėdi lėktuvo gale, tačiau ji gali pasireikšti bet kur.

Mokslininkai teigia, kad iš tikrųjų šią būklę gali nulemti sėdėjimo poza, ankšta sėdėjimo vieta ir ilgalaikis nejudrumas, dėl kurių užspaudžiamos kraujagyslės ir susikaupia kraujas. Viename 2021 m. atliktame tyrime nustatyta, kad ilgiau nei aštuonias valandas trunkančios kelionės lėktuvu padidina riziką susirgti giliųjų venų tromboze, rašo mirror.co.uk.

REKLAMA
REKLAMA

Kūno masės indeksas (KMI), amžius, chirurginės operacijos, geriamieji kontraceptikai, pakaitinė hormonų terapija (PHT) ir vėžys taip pat padidina polinkį į šią ligą. Nacionalinės sveikatos tarnybos duomenimis, giliųjų venų trombozė Jungtinėje Karalystėje kasmet išsivysto maždaug vienam iš 1000 žmonių.

REKLAMA

Tai gali nutikti bet kuriam, tačiau didžiausia rizika kyla vyresniems nei 40 metų žmonėms.

„Kasmet daugiau nei 300 milijonų žmonių keliauja tolimais skrydžiais (paprastai ilgesniais nei keturios valandos), – teigia Ligų kontrolės ir prevencijos centras. – Kraujo krešuliai, dar vadinami giliųjų venų tromboze, gali kelti rimtą pavojų kai kuriems tolimųjų reisų keleiviams. Jie gali susidaryti giliosiose kojų venose kelionės metu, kai ilgai sėdima nejudant uždaroje erdvėje. Kuo ilgiau nejudama, tuo didesnė rizika.“

REKLAMA
REKLAMA

Nacionalinė sveikatos tarnyba išvardija šiuos giliosios venų trombozės simptomus:

  • pulsuojantis vienos kojos (retai abiejų kojų), dažniausiai blauzdos ar šlaunies, skausmas     einant ar atsistojus;
  • vienos kojos (retai abiejų kojų) patinimas;
  • oda aplink skausmingą vietą yra šilta;
  • oda aplink skausmingą vietą yra raudona arba patamsėjusi – tai gali būti sunkiau pastebima ant rudos arba juodos odos;
  • patinusios venos, kurios yra kietos arba skausmingos jas palietus.

Šie simptomai taip pat gali pasireikšti rankoje arba pilve, jei ten yra kraujo krešulys. Laimei, yra keletas dalykų, kuriuos galima padaryti prieš kelionę, jos metu ir po jos, kad sumažinti riziką.

Prieš kelionę nereikėtų rūkyti ir kuo mažiau valgyti greito maisto. Kelionės metu būtina gerti pakankamai vandens, mūvėti kompresines kojines, būti aktyviems ir netgi paprašyti, kad pakeistų sėdimąją vietą.

Grįžus namo labai svarbu judėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų