• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kraujagyslių ligos vargina ne vieną lietuvį. Šiais laikais egzistuoja daugybė būdų, kaip su jomis tvarkytis, tačiau pirmiausia svarbu šią liga suprasti ir atpažinti. Apie tai šiandien pasakoja šeimos gydytojas Irmantas Aleksa.

Kraujagyslių ligos vargina ne vieną lietuvį. Šiais laikais egzistuoja daugybė būdų, kaip su jomis tvarkytis, tačiau pirmiausia svarbu šią liga suprasti ir atpažinti. Apie tai šiandien pasakoja šeimos gydytojas Irmantas Aleksa.

REKLAMA

„Kraujas turi krešėti, tai yra normali būklė. Kitu atveju žmogus nukraujuotų, – kalba I. Aleksa. – Viduje krešuliai taip pat susidaro nuolat. Žmogaus organizmas yra įpratęs juos skaidyti ir naikinti, jame veikia harmonija – kiek organizme krešulių susidaro, tiek jų ir išskaidoma.“

Kita vertus, kraujo krešuliai organizme gali kelti nemažų sveikatos negalavimų. „Kai susidaro krešuliai – trombai, jie užkemša kraujagysles, dažniausiai venas“, – teigia gydytojas. Anot jo, pacientai įprastai skundžiasi venų varikoze ir giliųjų venų tromboze.

Pirmieji simptomai

„Kraujas iš kojų atgal į širdį turi grįžti padedamas pakankamos venų vožtuvų veiklos. Kai vožtuvų darbas sutrinka, kraujui sunkiau keliauti, susidaro kraujo sąstovis, o venos ima plėstis. Ilgainiui kraujagyslės yra pažeidžiamos, aktyvuojamas kraujo krešėjimas ir susidaro trombas.

REKLAMA
REKLAMA

Žmonės, kuriems nustatoma venų varikozė, dažnai skundžiasi blauzdų arba šlaunų, o kartais ir visos kojos skausmu, apimties padidėjimu, spalvos pasikeitimu“, – pasakoja specialistas.

REKLAMA

„Baltijos–Amerikos klinikos“ interneto puslapyje taip pat pastebima, kad dažnai pirmieji simptomai yra kapiliarai ir neišnykstančios mėlynės ant kojų. Jau šiais atvejais galima rasti pakitimų kraujotakoje. Ypač akivaizdu, kad venų darbas sutrikęs, yra tada, kai venos ant kojų matosi aiškiai, kai atsiranda guzai.

Svetainėje teigiama, kad venų varikozės gydymas įvairus: galima atvira arba tausojanti chirurgija. Pastarosios metu, „venos uždaromos lazeriais, užklijuojamos bio klijais, kartais klijuojama vaistais, pasitelkus skleroterapiją“ (į pažeistą veną gydytojai suleidžia sklerozuojančias putas, ir per kelias savaites pažeista kraujagyslė užanka, iki joje sustabdomas kraujo tekėjimas).

REKLAMA
REKLAMA

„Susidarę trombai gali trūkti. Tuomet žmogui gresia giliųjų venų trombozė. Trombo gabalo, dar vadinamo embolu, dydis priklauso nuo kraujagyslės ir paties trombo dydžio. Su sistemine kraujotaka jis nukeliauja toliau į organizmą – plaučius, smegenis ar kitus organus. Dažniausiai giliųjų venų trombozės komplikacija – tai plaučių venos embolija“, – sako gydytojas.

Plaučių venos embolijos gydymas

Specialistas pabrėžia, kad plaučių venos embolija pasireiškia ūmiu dusuliu, kuris yra nepaaiškinamas. Galimas ir krūtinės skausmas. „Daug kas gali tai maišyti su miokardo infarktu, tačiau to daryti nereikėtų. Sveikatos priežiūros specialistai tokiu atveju neskiria miokardo infarkto gydymo“, – sako I. Aleksa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastebėjus šiuos simptomus gydytojas ragina kuo skubiau kreiptis į šeimos daktarą ar artimiausią gydymo įstaigą. Pasak jo: „Jei yra įtarimas plaučių embolijai, pacientas siunčiamas į trečio lygio kraujagyslių centrą. Priklausomai nuo embolijos masto, skiriamas atitinkamas gydymas.

Jei embolija yra smulki, pacientas stebimas, jam skiriamas palaikomasis gydymas kraujo krešėjimą veikiančiais vaistais. Masyvesnės embolijos yra gydomos tirpinant trombą, o labai dideli embolai, kurie užkiša net pačias stambiausias plaučių kraujagysles, turi būti pašalinami invaziniu būdu.“

REKLAMA

Priežastys ir prevencija

Anot svetainės „anteja.lt“, kraujo krešumo funkcijos gali sutrikti dėl kontraceptinių vaistų vartojimo, rūkymo, nutukimo, dehidratacijos. Trombai susidaro dėl sulėtėjusios kraujotakos, nejudrumo, kraujo sienelės pažeidimų.

„Dažniausiai nuo venų varikozės kenčiantys žmonės tai paveldi iš artimųjų, – teigia I. Aleksa. – Kad palaikytų tinkamą venų veiklą, žmogus turi būti fiziškai aktyvus – kas valandą reikia nors penkias minutes pastovėti ir pajudėti.

REKLAMA

Taip pat svarbus pakankamas skaidulų vartojimas. Tą galima užtikrinti ir su maisto papildais, tačiau geriausia į racioną įtraukti bent 400 gramų vaisių ir daržovių per dieną, tada tikrai pasieksite skaidulų normą, – tvirtina I. Aleksa. – Žinoma, kad neišsivystytų giliųjų venų trombozė, būtina gydyti varikozines venas.“

Autorė: Orinta Sereičikaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų