LRT radijo laida „Ryto garsai“, LRT.lt
Jei nenorite turėti sveikatos problemų, skirtumas tarp kondicionuojamos patalpos ir lauko temperatūrų neturėtų viršyti 8 laipsnių. Taip teigia Vilniaus visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė Ela Gurina. „Tarp lauko temperatūros ir kondicionuojamos patalpos arba automobilio salono temperatūros turi būti 6–8 laipsnių skirtumas“, – tvirtina ji.
Kondicionierius – populiari atsivėsinimo priemonė. Dar populiaresnė ji tampa, kai karštis apie 30 laipsnių laikosi ilgiau nei tris dienas, pastebi kondicionierių verslu užsiimančios įmonės vadovas Tadas Vildžiūnas. „Tada tikrai padidėja pirkimai“, – tvirtina specialistas. Jis pastebi tendenciją, kad šiemet žmonės kondicionierius dažnai įsirenginėja butuose. Ir gana didelė jų dalis esą – senos statybos namuose.
T. Vildžiūno teigimu, jau trečius metus gaminami kondicionieriai, turintys 3D valdymą. „3 D valdymas reiškia, kad vienu metu oro srautas juda aukštyn, žemyn, į kairę ir į dešinę ir dar „išsukinėja“, – aiškina specialistas. Dar viena naujiena – kondicionieriai, turintys skenavimo akį. Jei žmogus vaikšto, kondicionierius gali arba pūsti, arba nepūsti. „Jau kaip jūs norite – galite pasirinkti“, – sako T. Vildžiūnas.
O paprastą kondicionierių, pasak jo, reikia montuoti ne tiesiai prieš žmogų ir ne už jo. Tai pabrėžia ir Vilniaus visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė E. Gurina. Jos teigimu, jei kondicionierius įmontuotas netinkamai ir nustatyta netinkama temperatūra, žmogus gali išsyk susirgti sloga, jam gali pradėti perštėti gerklę. Antraip tariant, kondicionierius tokiu atveju sukelia neigiamą kvėpavimo organų reakciją.
Anot E. Gurinos, svarbiausia, kad temperatūrų skirtumas tarp lauko ir patalpos arba automobilio salono temperatūros nebūtų didesnis už 8 laipsnius. „Turi būti [...] 6–8 laipsnių skirtumas“, – teigia specialistė. Tačiau ne mažiau svarbu oro drėgmė bei judėjimo greitis. E. Gurina sako, kad patalpose reikėtų vengti skersvėjo.
„Jei padarysime didžiulį skersvėjį ir oro judėjimo greitis bus didesnis negu 0,25 m/s, jausime labai nemalonų skersvėjį, ir tai taip pat gali atsiliepti mūsų sveikatos kokybei. Galima gauti nervų uždegimą, gali perpūsti sprandą, imti skaudėti strėnas“, – įspėja E. Gurina.
Vis dėlto kalbos, kad kondicionierius – tik sargdina žmonės, tėra mitas, tvirtina moteris. „Jei kondicionieriumi bus naudojamasi teisingai, jis tikrai nesusargdins. Jis iš tiesų palengvina mūsų medžiagų apykaitą, oro apykaitą ir pagerina gyvenimo kokybę“, – įsitikinusi specialistė.