Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras savo socialinio tinklo paskyroje išvardijo, kokie yra tuberkuliozės simptomai ir kaip apsisaugoti šios klastingos ligos.
Tuberkuliozės simptomai
Tuberkuliozė plinta, kai sergantis šia liga žmogus kosėja, dainuoja ar kalba, o šalia esantis asmuo įkvepia tuberkuliozės bakterijomis užteršto oro.
Tuberkuliozės požymiai priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dauginasi ligos sukėlėjas. Liga dažniausiai pažeidžia plaučius ir pasireiškia šiais požymiais:
- sunkus kosulys, trunkantis ilgiau kaip 3 savaites;
- skausmas krūtinėje;
- skreplių, kraujo atkosėjimas;
- silpnumas, nuovargis;
- svorio mažėjimas;
- apetito stoka;
- drebulys;
- karščiavimas;
- naktinis prakaitavimas.
Didesnė rizika susirgti tuberkulioze kyla neskiepytiems nuo šios ligos, taip pat bendraujant su sergančiais tuberkulioze šeimoje ar kolektyve, dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo takų ar lėtinėmis ligomis.
Taip pat į rizikos grupes patenka asmenys, gydomi kortikosteroidais, infekuoti žmogaus imunodeficito virusus (ŽIV) arba turintys kitas imunodeficitines būkles, asmenys iš socialinės rizikos šeimų, gyvenantys sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, migrantai.
Nors ši liga pavojinga, jos galima išvengti. Tuberkuliozės profilaktikai rekomenduojama pasiskiepyti nuo tuberkuliozės – pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, Lietuvoje nuo tuberkuliozės skiepijami naujagimiai 2–3 dieną po gimimo.
Taip pat reikia vengti kontaktu su sergančiais atvira plaučių tuberkulioze, sergančiam šeimos nariui nuolat dėvėti vienkartines kaukes. Patariama ir stiprinti organizmo imunitetą, laikytis asmens higienos, visavertės mitybos ir sveikos gyvensenos principų bei vėdinti ir ventiliuoti patalpas.
Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras įspėja, kad pastebėjus požymius, kurie leidžia įtarti tuberkuliozę, būtina nedvejoti ir kreiptis į gydytoją/