Klasikinė relaksacija arba raumenų atpalaidavimo technika – tai nuoseklaus raumenų įtempimo ir atpalaidavimo procesas, kai paeiliui įtempiami ir atpalaiduojami viso kūno raumenys. Atliekant tokį atsipalaidavimą reguliariai, jūs vis geriau pažinsite ir jausite savo kūną. Subtilesnis kūno pažinimas leidžia anksčiau pastebėti kylančias įtampas ir atpažinti pirmuosius fizinius streso signalus.
Jei jūs esate turėję raumenų spazmų, kartais kamuoja mėšlungis, raumenų ar sąnarių skausmai, yra stuburo problemų, nesenų traumų, prieš pradedant praktikuoti raumenų atpalaidavimo relaksaciją, reikėtų pasitarti su gydytoju ar kineziterapeutu. Papildomas raumenų įtempimas gali pabloginti jūsų būklę.
Jei jūsų kūnas sveikas, galite pradėti dabar. Tam reikės ramios vietos, kur jūs galėtumėte atsigulti ar atsisėsti taip, kad galva būtų atremta ir šiek tiek laiko. Pralaisvinkite drabužius, kur jie jus spaudžia: atsekite švarko ar apykaklės sagas, atleiskite kaklaraištį ir diržą, nusiaukite batus ir įsitaisykite patogiai. Kelias minutes tiesiog ramiai pabūkite, kvėpuokite natūraliai ir laisvai. Galite atlikti keletą gilių įkvėpimų. Pajauskite savo kūną, įsitaisykite dar patogiau.
Kai pajusite, kad pasiruošėte pradėti, nukreipkite savo dėmesį į dešinę pėdą. Lėtai įtempkite pėdos raumenis suspaudžiant taip stipriai, kaip galite. Palaikykite įtempę apie 5-10 sekundžių ir atleiskite. Pajuskite kaip įtampa atslūgsta ir pėda tampa minkšta, atpalaiduota. Truputį pabūkite atsipalaidavę, kvėpuokite ramiai ir laisvai. Tuomet perkelkite dėmesį į kairiąją pėdą ir padarykite tą patį.
Judėkite savo kūnu aukštyn, paeiliui įtempdami ir atpalaiduodami visas raumenų grupes. Per kojas ir rankas kilkite į viršų simetriškai, pradžioje atpalaiduokite dešinės kūno pusės raumenis, paskui – kairės. Kairiarankiai gali pamėginti pirmiau viską atlikti su kairiąja puse.
Štai tokia seka yra rekomenduojama:
Dešinė pėda Kairė pėda Dešinė blauzda Kairė blauzda Dešinė šlaunis Kairė šlaunis Klubai ir sėdmenys Pilvas Krūtinė Nugara Dešinė ranka (galite sugniaužti kumštį) Kairė ranka (galite sugniaužti kumštį) Pečiai Kaklas Veidas (suraukite veidą į „raziną“) Pabaigus „kelionę“ per kūną keletą minučių tiesiog pasėdėkite ramiai, jausdami atsipalaidavimo būseną, kvėpuokite natūraliai. Greičiausiai pajusite, kad kai atpalaiduotas kūnas, atsipalaiduoja ir protas.
Raumenų atpalaidavimą galima derinti su kvėpavimu. Įtempiant kiekvieną raumenį ar raumenų grupę reikia įkvėpti, atpalaiduojant – iškvėpti, bet pradžioje tai gali būti sunku, todėl pirmiausiai išmokite atlikti tik įtempimo-atpalaidavimo seką ir tuomet pradėkite derinti tai su kvėpavimu.