Tačiau net toks paprastas dalykas, kaip šašlykų kepimas, yra reglamentuojamas teisės aktais. Pasirodo, ne visur galima juos kepti, be to, reikia laikytis tam tikrų taisyklių. O ką svarbu žinoti prasidėjus grilių ir kepsninių sezonui, pasidalinsime žemiau.
Kepsninių ir šašlykinių naudojimo taisyklės
Visų pirma, reikia žinoti, kad kepsninės, šašlykinės bei laužai negali būti kūrenami atliekomis. Kadangi ypač dažnai dar pasitaiko, jog žmonės mėgsta įvairias žolės ar kitas organines atliekas tiesiog sudeginti savo sklypo ribose.
Kepsninės, šašlykinės ir laužai gali būti kūrenami tik medžiu arba medžio anglimis. Juk šiaip ar taip ir nenorėtume kepti gardžiųjų šašlykų ant atliekų. Norisi to tikro, gero medžio dūmo.
Taip pat reikia žinoti, kad kepsninės ar šašlykinės gali būti naudojamos ne bet kur. Pagal bendrosios gaisrinės saugos taisykles jų negalima kūrenti balkonuose, lodžijose, erkeliuose, terasose, išskyrus atvejus, kai tai leidžiama įrenginio gamintojo. Tokiu atveju tai nurodoma šašlykinės ar kepsninės instrukcijoje.
Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad net ir atvirame lauke, savo sklype, kepdami kepsnius, šašlykus, turime laikytis nustatyto saugaus atstumo nuo pastatų. Bendrosiose gaisrinės saugos taisyklėse numatyta, kad kietuoju kuru kūrenamos šašlykinės, kepsninės, rūkyklos, židiniai, buitinės krosnelės ir ugniakurai turi būti naudojami ir statomi ne arčiau nei 6 metrai nuo pastatų.
Šis reikalavimas netaikomas dujiniams kepimo įrenginiams.
Reikalavimų kepsninių, šašlykinių bei laužų naudojimui nesilaikymas užtraukia baudą nuo 30 iki 230 eurų.
Reikalavimai laužavietėms
Laužų kūrenimui taikomos dar griežtesnės taisyklės. Jų susikurti kur sugalvojus tikrai neįmanoma.
Laužai gali būti kūrenami tik specialiai įrengtose laužavietėse. Asmuo laužavietę pats gali įsirengti tik savo sklype, jeigu to nedraudžia vietos savivaldos teisės aktai.
Laužavietė gali būti įrengiama ne arčiau nei 30 metrų nuo pastatų.
Bendros atsargumo priemonės
Tiek kilnojamieji maisto kepimo įrenginiai, tiek laužavietės turi būti kūrenami ar pastatomi / įrengiami taip, kad nenukentėtų žolinė augalija, greta augantys medžiai ar krūmai.
Baigus naudoti įrenginį ar baigus kūrenti laužą, pelenai turi būti visiškai užgesinami, negalima palikti nei menkiausios žarijos. Geriausiai užgesinti užpilant vandeniu ar žemėmis. Pelenus rekomenduojama išbarstyti ant dirbamos žemės. Beje, pelenai taip pat yra puiki trąša bei padeda šarminti dirvą.
Iškyla gamtoje ir šašlykų kepimas
Jeigu šašlykus kepsite ne savo ar artimųjų sklype, o vyksite iškylauti į gamtą, atminkite, jog kepsninę ar šašlykinę galite kūrenti tik specialiai tam įrengtose vietose. Paprastai laužavietės būna įrengiamos viešojo naudojimo poilsio objektuose: poilsiavietėse, atokvėpio vietose, stovyklavietėse, kempinguose, rekreacinės paskirties inžineriniuose statiniuose.
Vietose, kuriose įrengtos laužavietės, taip pat galima suskurti ir nedidelį laužą.
Tačiau visada, palikdami poilsio vietą, ją turime palikti ne tik tvarkingą, susirinkti visas šiukšles, tačiau ir būti visiškai tikri, jog gerai užgesinome ugnį ir neliko jokio gaisro pavojaus.
Dar atsargesni turime būti sausomis, karštomis dienomis. O paskelbus sausrą, laikytis nurodymų, ir apskritai vengti kūrenti ugnį miškuose, netoli sausų žolių ir pan.
Šašlykų kepimas, naudojant degųjį skystį
Labai dažnai kepsninėms ir šašlykinėms įkurti naudojamas degusis skystis. Tačiau jį naudoti būtina griežtai laikantis instrukcijos. Vienų gamintojų degųjį skystį galima kurti iš karto, kitų – reikia užpilti ir palaukti, kol įsigers.
Įspėjimas! Niekada nepilkite degiojo skysčio tiesiai į ugnį. Taip pat nepilkite daugiau nei nurodyta gamintojo instrukcijoje. Neteisingai naudojant degųjį skystį, kyla pavojus susidaryti vadinamajam liepsnos pliūpsniui, kuris gali apdeginti šalia stovinčius žmones.
Pilant degųjį skystį, stebėkite, kad šalia nebūtų vaikų, gyvūnų, kitų asmenų. Apskritai kūrenant kepsnines, šašlykines, laužus ir pan., reikėtų labai atidžiai stebėti ir saugoti vaikus.
Taip pat nelaikykite degiojo skysčio arti kaitros šaltinių bei laikykite vaikams nepasiekiamose vietose.
Kodėl svarbu laikytis taisyklių?
Kai linksminamės, ilsimės, smagiai leidžiame laiką gamtoje, mažiausiai norime galvoti apie visas taisykles ir reikalavimus. Vis dėlto jos sukurtos ne veltui ir laikytis šių taisyklių yra būtina. Ne tik dėl galimų baudų ar piktų kaimynų, tačiau labiausiai dėl savo ir kitų saugumo.
Tikrai dažnas atvejis, kai aplaidžiai, neatsargiai, neatsakingai naudojant kepsnines, šašlykines, kūrenant laužus, sukeliami miško, pastatų gaisrai. Nekalbant, kiek yra nukentėjusių nuo nudegimų žmonių.
Kepant šašlykus per arti pastatų, medžių, aukštų krūmų ir pan., kyla didelis pavojus liepsnos liežuviams pasiekti, pvz., tujas, o toliau plisti į pastatus ar kitus medžius. Ypač atsargūs turime būti sausuoju periodu, kai mažiausia kibirkštėlė gali sukelti didžiausią gaisrą. Tokiomis dienomis būtų protingiausia nuo kepimo susilaikyti. Arba bent jau aplink kepsninę iškasti žemės, palaistyti vandeniu.
Niekada nepalikime kepsninių ar laužų be priežiūros. Įvertinkime ir vėjo stiprumą bei kryptį. Laikykimės taisyklių bei rekomendacijų.
Baigus kepti, būtinai viską užgesinkime. Pvz., anglys kepsninėje pačios pilnai užgęsta tik maždaug po paros laiko. Tad neskubėkime jų išpilti. Arba būkime tikri, jog tikrai gerai užgesinome.
Šašlykų kepimas ir maisto higiena
Ne mažiau svarbu ne tik laikytis kepsninės, griliams bei laužavietėms keliamų reikalavimų, tačiau ir paisyti maisto higienos taisyklių. Pažeidus jas, baudos namie nesulauksite, tačiau, deja, galite sulaukti ir ligoninės priimamojo.
Tad trumpa maisto higienos taisyklių apžvalga, kurios laikymasis svarbus jūsų sveikatai:
- Visuomet prieš ruošiant maistą ar veriant šašlykus ant iešmo, reikia kruopščiai nusiplauti rankas.
- Šašlykams ar kepsniams rinkitės tik patikimų pardavėjų parduodamą mėsą. Jeigu perkate jau paruoštus, išėmę iš pakuotės įvertinkite mėsos kvapą, spalvą, konsistenciją. Nepamirškite, kad mėsa itin greitai gendantis produktas. Ypač karštomis vasaros dienomis. Todėl paruoštą kepimui nedelsiant dėkite ant kepsninės.
- Jokiu būdu nelaikykite mėsos (žalios ar iškeptos) ant žemės ar nešvarių paviršių.
- Mėsą reikia tinkamai iškepti. Per nepakankamai termiškai apdorotą mėsą dauginasi daugybė bakterijų ir ligų sukėlėjų. Mėsa laikoma iškepusia, kai viduje pasiekiama ir 10 min išlaikoma 80 °C temperatūra.
- Po šašlykų kepimo likusią mėsą laikykite tik šaldytuve. Būtinai atskirkite žalią mėsą nuo termiškai jau apdorotos. Taip pat ir nuo kitų termiškai apdorotų arba paruoštų valgyti produktų.
Mėgaukimės laiku su draugais, šeima, skaniu maistu ir visais vasaros malonumais, tačiau tuo pačiu išlikime sąmoningi ir saugokime save bei kitus.
Šaltinis: derlingas.lt
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!