Prancūzijos sostinės pietuose slepiasi rajonas, kuris anksčiau buvo tik pilkas pramonės ir fabrikų užkaboris. Dabar vietoj pilkų ir nykių fabrikų pastatų, čia išdygo pagodos (daugiaaukštis, bokšto formos pastatas, kurio aukštus vieną nuo kito skiria išsikišę karnizai arba stogeliai. Paplitę Kinijoje, Japonijoje, Korėjoje, Nepale, Vietname ir kitose Azijos šalyse.), vietnamiečių restoranai, rytietiškų prekių parduotuvėlės ir užrašai kiniškais hieroglifais...tai paryžietiškasis Chinatown.
Kelionė į Aziją neišvykus iš Paryžiaus(france-for-visitors.com nuotr.)
Tai nėra masiškai turistų lankomas kvartalas, kurie kiekvieną dieną šturmuoja Paryžių. Tačiau šį, kvartalą, tokį nepanašų į „Šviesų miestą“, reikėtų įtraukti į turistinius miesto gidus, kaip būtinai aplankyti rekomenduojamą vietą, bent jau dėl kontrastų, kuriuos čia galima išvysti. Paryžietiškasis Chinatown, vietinių gyventojų žinomas kaip 13 kvartalas, tęsiasi nuo Ivry ir Choisy prospektų iki sostinės pietryčių, ir kaip jau minėta, prieš tapdamas daugybės azijiečių namais, buvo industrinis fabrikų rajonas.
Kelionė į Aziją neišvykus iš Paryžiaus (commons.wikimedia.org nuotr.)
Atvykus į šį kvartalą, pirmiausia dėmesį prikausto aukšti, 30 aukštų bokštai, kurie visiškai iškrenta iš tipinės paryžietiškos architektūros fono. Taip vadinamose Les Olympiades 70 metais pradėjo kurtis pirmieji azijiečiai – vietnamiečiai, Kambodžos, Laoso gyventojai ir pastaruoju metu kinai. Pastatų kiemuose, jau įprasta matyti vyresniuosius nuo pat ankstaus ryto užsiimančius taiči, kartu su jaunimu, kuris sparčiai žingsniuoja į kaimynystėje esantį Tolbiac universitetą. Šioje aikštėje stovi dvi kvartalo pagodos.
Tailandietiškas čiobrelis
Chinatown arba paryžietiškame „Kiniečių mieste“, kur visi užrašai skelbiami kinų kalba, azijietiškas verslas klesti – parduotuvės, restoranai, kirpyklos ir netgi McDonalds restoranas yra pagodos formos! Viena iš įdomiausių vietų, kurias būtinai turėtumėte aplankyti, tai brolių Tang (Frères Tang, 44 avenue d'Ivry) parduotuvė: ryžių lapai, tailandietiškas čiobrelis, įvairiausių tipų pupelės, prieskoniai, alkoholis pagamintas iš ryžių, azijietiškos wok keptuvės, bambukiniai krepšeliai, porcelianas, vakariečiams nepažįstami vaisiai, dovanos...
Kelionė į Aziją neišvykus iš Paryžiaus (resto-de-paris.com nuotr.)
Prekybos centras „Gaidelis“ (parduotuvės įkūrėjo, senelio horoskopo ženklas), yra šio miesto, viena svarbiausių institucijų.
Legenda pasakoja, kad Tang, kadaise buvo turtinga šeima Azijos pietryčiuose, kol užklupus karams nuskurdo. Todėl Tang klano nariai nusprendė vykti laimės ieškoti užsienyje ir taip įsikūrė Paryžiuje, kur vėl praturtėjo, įkūrę savo verslą.
Kelionė į Aziją neišvykus iš Paryžiaus (alvinet.com nuotr.)
Prekybos centras „Gaidelis“ yra ypatingas paryžietiškame Chinatown, kaip ir Naujųjų metų sutikimas, per kurį raudonasis drakonas įsilieja į pagrindines „Kinietiškojo miesto“ gatves. Į renginį susirenka ne tik kvartalo gyventojai, bet ir patys paryžiečiai, kuriems toks renginys, be abejo yra įspūdinga atrakcija.
Kiti du traukos centrai šiame kvartale, tačiau neturintys nieko bendra su rytiečių kultūra, yra Butte aux Cailles ir François Mitterrand biblioteka. Pirmasis išsidėstęs vakariniame kvartalo krašte yra tarsi kaimas sostinėje, su savo gatvelėmis ir mažais namais su sodais. Šio „kaimelio“ vardas kilęs iš pono Caille, kuris 1540 ten buvo pasodinęs vynuogyną, dabar ši vieta yra geriausiai žinoma dėl savo naktinės dvasios: barų ir restoranų.
Biblioteka yra įsikūrusi dešiniajame Senos krante, jos bokštai, kuriuos sumanė Dominique Perrault, simbolizuoja atverstas knygas. Futuristinis pastato dizainas, pradžioje buvo labai stipriai kritikuojamas, tačiau niekas neabejoja, kad šiam įvairialypiui kvartalui suteikė dar vieną kontrastą.
Kelionė į Aziją neišvykus iš Paryžiaus (Flikr Alain Akael nuotr.)/span>/span>/span>/span>/span>