Ne paslaptis, kiekviena moteris turi tvirtą ir nenuginčijamą nuomonę apie vyrus, tačiau argi nesmalsu, ką priešingos lyties atstovai mano apie mus, moteris... Savo požiūrį išsakė tie vyrai, kuriems profesinėje veikloje dažniausiai tenka dirbti su klientėmis moterimis, todėl jie sakosi neblogai išmanantys mūsų psichologiją... Pažiūrėkime, kas iš to išėjo.
Choreografas: moterys nepažinios
Ne su viena baleto žvaigžde dirbantis choreografas Jurijus Smoriginas įsitikinęs, kad neįmanoma visiškai pažinti moters ir jos dvasinio pasaulio. Dailiosios lyties atstoves garsus choreografas pirmiausia siūlo skirstyti į dvi kategorijas - paprastas moteris ir menininkes arba artistes. "Priėjimai prie šių moterų yra skirtingi. Meno moterys yra visai kitokios: jos labiau supranta humorą, mažiau turi kompleksų, nebent tik bijo sustorėti. Kad taptų neeilinėmis asmenybėmis, menininkės yra "operuojamos", į jas prileidžiama įvairių meninių užkratų". Choreografui su moterimis nesunku dirbti, nes jas Dievas apdovanojęs dideliais meniniais sugebėjimais, be to, jis žinąs slaptus priėjimus. "Moterys labai savarankiškos, jos greitai išvysto idėjas. O su vyrais tenka labiau paplušėti", - sako jis.
Choreografo profesija J.Smoriginui padeda geriau pažinti priešingą lytį, nes šokis, anot jo, - tai sielos analizės menas. Paklaustas, kaip vyrui suvilioti moterį artistę, choreografas pabrėžia, kad kiekvienas atvejis yra labai asmeniškas ir universalios taisyklės čia nepritaikysi: "Kiekviena moteris - tai atskiras pasaulis. Negalima į vieną lentyną sudėti blondines, o į kitą - brunetes, nes jos visos yra skirtingos. Nebent vyrams reikėtų daugiau subtilumo, nes iš prigimties jų pradas yra egoistiškas. Jau vien iš tautosakos žinome, kad jis, kaip koks gaidys, nori, kad jo klausytųsi. Tačiau tai yra prigimtiniai mūsų, vyrų, dalykai". Manantis, kad 29 metų dukra iš jo paveldėjo charakterį, J.Smoriginas kaskart nustemba, kai atranda ją turint vis kitokių būdo savybių.
J.Smoriginas įsitikinęs, kad choreografija padėtų moterims įveikti ne vieną kompleksą. Neseniai grįžęs iš Rusijos, kur vienoje privačioje choreografijos mokykloje šokio meno mokė labai turtingų verslininkų žmonas, J.Smoriginas prisipažįsta, kad tai nebuvo lengvas uždavinys, net savotiškas egzaminas. Iš savo turtuolių vyrų sulaukdamos mažai dėmesio, vienos nuobodžiaujančios žmonos buvo arogantiškos ir kaprizingos, kitos - kamuojamos depresijos ir pažeidžiamos, o protingų - Jurijui pavyko nedaug sutikti. Choreografas prisiminė, kad į šokių pamoką buvo atėjusi labai drovi moteris, kuri atrodė it kokia kompleksuota mokinukė: "Turtuolė, atvažiavusi su tokiu prabangiu automobiliu, kokių Lietuvoje net nepamatytume, buvo tokia drovi ir kompleksuota, kad mes ją praminėme bailiuke. Patikėjau, kad ji čia turi būti, nes gali išsikrauti ir jaustis lyg namie. Po pirmojo užsiėmimo ta moteris pradingo, tačiau po kelių dienų pasirodė... Supratęs, kad reikia pritaikyti jai tinkamą raktą, aš laimėjau prieš jos baimės demoną".
Choreografo nuomone, moterys yra stipresnės už vyrus, nes jos gamtos apdovanotos pakantumu, fiziniu ištvermingumu ir kitomis teigiamomis savybėmis. Kaip moters stiprybės pavyzdį J.Smoriginas paminėjo savo motiną, kuri sunkiai dirbo, kad galėtų užauginti du sūnus. Jis pastebi, kad moterys, lygiuodamosi į stipriosios lyties atstovus, dažnai perima ir neigiamų dalykų, tačiau choreografas viliasi, kad ši mada greitai praeisianti.
Jurijus Smoriginas moteris laiko stipresnes už vyrus.
Akušeris ginekologas: moterys nenori dominuoti
Akušeris-ginekologas Rolandas Žiobakas kiekvieną dieną bendrauja su daugybe moterų, todėl apie dailiosios lyties atstoves turi susidaręs nuomonę. Dėl nėštumo, gimdymo ir įvairių sveikatos sutrikimų moterims tenka dažniau lankytis pas gydytojus. Kaip pastebi R.Žiobakas, moterys labiau rūpinasi savo sveikata, nėra tokios jautrios sveikatos sutrikimams ir turi daug fizinės ištvermės: "Yra įvairių išimčių, tačiau paprastai moterys yra stipresnės negu vyrai. Jos prižiūri vaikus, rūpinasi buitimi, taip pat daro profesinę karjerą. Jos daugiau pasiekia, nes neturi stipraus noro dominuoti ir visko siekia subtilesniais būdais". Dažniausiai moterys yra kalbesnės, jos labiau stengiasi pasidalyti savo problema ir į viską reaguoja paprasčiau, o štai vyrams sunkiau pripažinti, kad jie turi kokių nors bėdų. Gydytojas svarsto, kad tai auklėjimo įtaka, kai laikoma gėdinga vyrui verkti ir pasirodyti silpnam.
Trylika metų ginekologu dirbantis vyras prisimena, kad šiokių tokių sunkumų iškildavo karjeros pradžioje: "Nežinau, ar dėl to, kad buvau jaunas daktaras, pasitaikydavo, jog moterys sutrikdavo mane pamačiusios. Kai jos sutrikdavo, ir aš jausdavausi nepatogiai. Bet dabar tokių problemų labai retai pasitaiko". Merginai gėdijantis ginekologo vyro R.Žiobakas pasiūlo savo kolegę. Jo dažnai teiraujamasi, kodėl jis pasirinkęs ginekologo darbą, tačiau gydytojas teigia, kad tik Lietuvoje nusistovėjęs stereotipas, kad šią profesiją dažniau renkasi moterys: "Jeigu pažiūrėtume atidžiau, ši profesija nėra labai moteriška, nes toks darbas fiziškai sunkus, nesuplanuojamas, tenka plušėti ir naktimis".
Gydytojas R.Žiobakas pastebi, kad daugelis moterų neturi kam pasipasakoti, joms norisi būti vien išklausytoms. Būna, kad pacientės ginekologui pasipasakoja ir apie labai asmeniškus dalykus. "Manau, kad vyrai turėtų daugiau dėmesio rodyti moterims. Didžiausia problemos kyla dėl dėmesio stokos, dėl nekalbėjimo ir nesusikalbėjimo. Tai yra universali situacija, kurią būtų galima daug kam pritaikyti. Kai išsipasakoji, nebijai kalbėti apie skaudžius dalykus, vis tiek pasieksi gerų rezultatų. Tylėjimas, užsidarymas ir mylimo žmogaus ignoravimas yra didžiulė klaida", - sako akušeris-ginekologas.
Kirpimo meistras: moterys greičiau atsiskleidžia
Kirpimo meistro Zbignevo Koliato didžiąją klientų dalį sudaro moterys. Daugiavaikėje šeimoje užaugęs Zbignevas su bendravimo sunkumais nesusiduria: "Be brolio, šeimoje augo dar trys vyresnės seserys, todėl, manau, bendravimo požiūriu tai man davė labai daug. Su moterimis reikia mokėti bendrauti, nes jos yra švelnios ir jautrios būtybės". Kirpimo meistras prisipažįsta, kad neretai su dailiosios lyties atstovėmis lengviau dirbti, nes vyrai yra konservatyvesnio ir uždaresnio būdo.
Visada domėjęsis psichologija Zbignevas neseniai baigė dvejus metus trukusį bazinį pozityviosios terapijos kursą, kuris padėjo geriau suprasti save ir pažinti kitą. "Mano manymu, psichologiją turėtų išmanyti ne vien kirpėjai. Moteris dažnai jaučiasi neišgirsta ir nesuprasta savo sutuoktinio, vaikų ar draugų, todėl jai svarbu išsipasakoti, pasidalyti savo patirtimi", - sako pašnekovas. Bendrauti mėgstantis Zbignevas džiaugiasi, kai klientės atsipalaiduoja ir pasidalija savo išgyvenimais ar įspūdžiais. Anot jo, tai ne tik įdomi, bet ir vertinga informacija: "Galbūt gyvenime moteris yra švelnesnė, todėl griežtas kirpimas jai netiktų. Kuo daugiau sužinai, tuo lengviau dirbti su klientu. Moterys - tai ne vyrai, jos greičiau atsiskleidžia, smulkiai ir aiškiai išdėsto savo nuomonę". Kirpimo meistrui svarbus ir pirmasis įspūdis: jis stebi, kaip klientas yra apsirengęs, kokia jo laikysena ar nuotaika. Stengdamasis kuo geriau pažinti klientą, Zbignevas savo pastebėjimus fiksuoja sąsiuvinyje.
Išklausęs klientės "išpažintį", kirpimo meistras kartais pataria ir asmeniniu klausimu, žinoma, tik tuo atveju, jeigu to yra prašomas. Pusantrų metų dukrą turintis Zbignevas su klientėmis mielai pasidalija vaikų auginimo džiaugsmais ir rūpesčiais. Neretai bendravimas su moterimis įneša naujovių ir į asmeninį gyvenimą, priverčia daugiau dėmesio skirti savo šeimai, žmonai: "Klientei pasidžiaugus, kad ją vyras nustebino gėlėmis ar kokia dovanėle, susimąstau, kad ir savo žmonai reikėtų padaryti staigmeną".