Galbūt jau esate girdėję apie matchos naudą sveikatai, tačiau kokie jos pranašumai, lyginant su kava?
Ir kava, ir matcha turi nedaug kalorijų, jei gėrimai ruošiami be papildomų ingredientų, pavyzdžiui, pieno, cukraus, grietinėlės ar aromatizuotų sirupų. Viename puodelyje kavos yra dvi kalorijos, matcha arbatoje – penkios kalorijos.
Įprastai matcha ruošiama sumaišius arbatinį šaukštelį, apie du gramus, matchos miltelių su 60 mililitrų karšto vandens. Kava ruošiama taip pat, tačiau dažnai maždaug du šaukšteliai kavos užpilami didesniu kiekiu verdančio vandens.
Kavą pakeiskite šiuo gėrimu
Lyginant šių gėrimų panašumus ir skirtumus, ir kavoje, ir matcha arbatoje nėra cukraus, viename puodelyje matcha arbatos yra gramas baltymų, kavoje jų – tik 0,3 gramo. Be to, kavos puodelyje yra 0,5 gramo riebalų, matcha arbatoje jų nėra, rašo healthline.com.
Be to, vidutiniame 250 ml talpos puodelyje kavos yra apie 96 miligramai kofeino, o viename grame matcha arbatos miltelių – 19-44 miligramų.
Tad jei šią arbatą ruošiate įprastu būdu, maždaug 2 gramus miltelių užpildami 60 mililitrų karšto vandens, gaunate 38-88 miligramus kofeino iš mažesnio kiekio gėrimo.
Skirtumas tas, kad kava suteikia greitą energijos pliūpsnį, o arbata energijos lygį padidina kiek lėčiau. Taip yra todėl, kad matcha arbatoje esantis kofeinas lėčiau ima blokuoti adenozino – miegą skatinančių savybių turinčio junginio – receptorius.
Greičiausiai pastebėjote, kad kofeino kiekis matcha arbatoje gali labai skirtis, tačiau tai priklauso nuo gėrimo gamybai naudojamo miltelių kiekio, miltelių gamybai naudojamų arbatos lapų rūšies ir šviežumo, vandens temperatūros ir kitų faktorių.
Įdomu tai, kad matcha arbatoje esantis kofeinas gali padėti numesti svorio, nes suaktyvina rudąjį riebalinį audinį ir padidina energijos sąnaudas bei riebalų oksidaciją.
Be to, keli tyrimai rodo, kad kofeinas gali padidinti medžiagų apykaitos greitį iki 13 proc., padidėjęs poveikis stebimas maždaug tris valandas po gėrimo suvartojimo.
Matcha nauda sveikatai
Be kofeino, matchoje gausu epigalokatechino galato (EGCG). Tyrimai su gyvūnais rodo, kad šis junginys skatina svorio mažėjimą, slopindamas riebalų susidarymą ir aktyvindamas jų skaidymą.
Matcha arbatoje yra ir antioksidantų – naudingų junginių, kurie mažina žalingą oksidacinio streso, kuris gali sukelti įvairių ligų, įskaitant vėžį, atsiradimą ir progresavimą, poveikį organizmui.
Polifenoliai yra stiprių antioksidantų grupė, jie aptinkami vaisiuose, daržovėse, matcha arbatoje ir kavoje. EGCG gali užkirsti kelią auglių augimui ir plitimui, apriboti tam tikrų kraujagyslių, maitinančių auglius, formavimąsi ir skatinti vėžinių ląstelių žūtį.
Minėtoje arbatoje taip pat yra daug rutino, vitamino C ir chlorofilo, kurie pasižymi antioksidacinėmis savybėmis.
Be to, gėrime esantys polifenoliai gali mažinti trombocitų agregaciją, o tai gali padėti išvengti arterijų užsikimšimo ir sumažinti infarkto riziką. Polifenoliai taip pat skatina kraujagyslių atsipalaidavimą ir padeda sumažinti aukštą kraujospūdį.
Taip pat arbatoje esantis EGCG gali mažinti ir bendrąjį bei „blogojo“ cholesterolio, trigliceridų kiekį, blokuodamas riebalų absorbciją iš žarnyno.
Kitos matcha arbatos naudos sveikatai yra pagerėjusi nuotaika ir smegenų funkcija, ją vartojant gerėja ir inkstų būklė.