Buvęs Amerikos viceprezidentas Alas Goras, kartu su žmona Taiper visuomenėje niekada neparodė byrančios šeimos ženklų, dėl to pareiškimas, jog jie po 40-ties metų santuokos išsiskiria, daugeliui tapo siurprizu.
„Nors kiekviena santuoka yra nepanaši į jokią kitą, tačiau skyrybos po 40 metų bendro gyvenimo nėra tipiškas reiškinys“- teigia psichologas Robertas Levensonas, tiriantis porų šeimyninį gyvenimą (Kalifornijos universitetas).
Santuoka patiria sunkumų, kai pasikeičia tarpusavio santykiai poroje ir partneriai nesugeba prisitaikyti prie pokyčių, pavyzdžiui, po vaiko gimimo.
Įtampa santykiuose išauga ir dėl buitinių, finansinių, vaikų auklėjimo sunkumų. Be to, pabrėžia Levensonas, skyrybos, dėl susikaupusių sunkumų, būna kupinos pykčio, pagiežos ir dar didesnio partnerių nepakantumo vienas kitam.
Bet jei pora sugeba įveikti visus sunkumus, santykiai dar labiau sustiprėja. Daugelis žmonių prisipažįsta, jog gyvenimo viduryje jaučia didesnį pasitenkinimą gyvenimu santuokoje, ypač kai vaikai užauga ir palieka namus: „Daugelis sutuoktinių iš naujo vienas kitą atranda.“
„Tai faktas, jog žmonės dažnai tampa laimingesni, kai sulaukia 35-ųjų santuokos metinių“, - pasakoja Mičigano universiteto profesorius T. Orbach.
Gorų šeimos draugų teigimu, pora išsiskyrė dėl to, jog per daug atitolo vienas nuo kito.
„Tai yra viena pagrindinių skyrybų priežasčių santuokos eigoje – santuoka tiesiog atsibosta. Sutuoktiniai tiesiog pamiršta rodyti vienas kitam pagarbą, o tai sukelia nusivylimus ir vienatvę.“,- teigia Orbach
Orbacho atlikti tyrimai parodė, jog santuokos, kuriose vyrai nejautė, jog juos vertina, subyrėjo du kartus greičiau: „Viskas prasideda nuo menkniekių, kurie nėra lengvai pastebimi. Tačiau bėgant laikui, jie kaupiasi ir tampa vis didesni ir reikšmingesni.“
Norint įveikti tokius sunkumus, būtina išmokti „kariauti sąžiningai“ ir aptarinėti viską, ko sutuoktiniai santuokoje tikisi vienas iš kito.
O tam, kad pavyktų susitvarkyti su nuoboduliu, ir vyrui, ir žmonai reikia į santykius įvesti naujovių, pavyzdžiui, tiesiog pakeisti mylimą restoraną arba išvykti pailsėti kažkur kitur nei yra įprasta.
„Laimingos poros, kurios ilgus metus gyvena kartu, bėgant laikui keičiasi. Jose partneriai vienas kitą tiesiog kartas nuo karto provokuoja“, - paaiškina psichologas.