Nugaros skausmo priežasčių gali būti ne viena
Tobulėjančios diagostikos priemonės, šiomis dienomis, gydytojams leidžia lengviau nustatyti nugaros skausmo priežastis. Teigiama, kad net 80 - 90 proc. atvejų skausmą sukelia raumenų ir raiščių patologijos – patempimai, uždegimai, fibromialgijos. Neretai, skausmo priežastimi tampa stuburo pakenkimai: įgimta stuburo deformacija, tarpslankstelinių diskų išvaržos, patirtos traumos, infekcija, onkologiniai susirgimai. Ūmus nugaros skausmas gali kilti ir dėl tarpšonkaulinių nervų uždegimo. Taip pat, labai svarbu atkreipti dėmesį ir įvertinti laikyseną, stuburui tenkančią nuolatinę apkrovą, pasirinkti patogią avalynę. Gydant skausmą negalima užmiršti ir gretutinių lydinčių ligų, jį sukelti gali kepenų ir kasos ligos, inkstų akmenligė, šlapimo takų infekcija.
Kaltas gali būti sėdimas darbas
Ilgos darbo valandos sėdimoje padėtyje palaipsniui priveda prie rimtų sveikatos problemų. Ilgą laiką sėdint yra išvarginami nugarą stabilizuojantys raumenys, todėl patogiau tampa sėdėti susikūprinus, palinkus į priekį, tuo tarpu nugaros raiščiai yra pertempiami, atsiranda skausmas. Sėdint stuburo linkis išsitiesina, dubuo pasvyra į priekį, todėl didžiausia apkrova atitenka stuburo slanksteliams. Nustatyta, kad pakanka dvidešimties minučių netaisyklingo sėdėjimo, jog atisirastų raiščių ir tarpslankstelinių diskų pakenkimai. Ydinga, pakumpusi laikysena paveikia ir kaklo, apatinės nugaros dalies slankstelius ir raumenis, atsiranda stuburo nestabilumas. Ilgainiui, spaudžiamų tarpslankstelinių diskų sienelė silpnėja, išsigaubia, branduolys ima slinkti už disko ribų, pradeda formuotis disko išvarža.
Svarbu stiprinti raumenis
Netaisyklinga laikysena, daugeliu atvejų, yra raumenų disbalanso kūne pasekmė. Raumenų disbalansas atsiranda, kai vieni raumenys yra silpni ir pertempti, o kiti yra sutrumpėję, stiprūs. Ilgai sėdint pradeda trumpėti dubens ir priekiniai šlaunies raumenys, dubuo svyra į priekį, atsiranda netaisyklinga stuburo padėtis, padidėja stuburo išlinkimas juosmens srityje. Šiuo atveju, stiprinti vertėtų tiesujį pilvo, sėdmenų, šlaunies užpakalinės grupės raumenis. Kalbant apie stuburo stabilumą, labai svarbus yra skersinis pilvo raumuo, kuris kontroliuoja ir atlieka liemens judesius. Geriausias sprendimas prieš pradedant stiprinti raumenis, kreiptis į kineziterapeutą, kuris įvertins raumenų jėgos pusiausvyrą ir jums sudarys individualią programą.
Kada reikėtų skubiai ieškoti pagalbos
Varginantis nugaros skausmas užkerta kelią į pilnavertį, kokybišką žmogaus gyvenimą, todėl šios problemos sprendimo būdo vertėtų pradėti ieškoti kuo anksčiau. Tačiau, yra požymių, kurių ignoruoti negalima, o juos pastebėjus reikėtų nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos. Pirmiausia, reikia įvertinti skausmo pobūdį ir trukmę. Vienas iš požymių – nuolat besitęsiantis, greitai smarkėjantis skausmas, ypač jei jis užklumpa miego metu naktį. Reikia stebėti ar neatsirado karščiavimas, nesutriko dubens organų būklė. Suklusti turėtų ir asmenys, jaunesni nei 20 ir vyreni, nei 50 metų amžiaus. Į gydytojus būtina kreiptis jei buvo patirta stuburo trauma, intensyvus nugaros skausmas atsirado po didelės fizinės apkrovos, jis plinta į galūnes, sutrinka jutimas kojose.