Ar vaiko imunitetas bus pakankamai stiprus – priklauso nuo daugelio faktorių: paveldimumo, dienos režimo, mitybos raciono, užsigrūdinimo ir t.t. Apie visus šiuos faktorius ir norėtume pakalbėti šiame straipsnyje.
Kokią įtaką imunitetui turi paveldimumas? Paveldimumas – svarbus veiksnys, kai kalbame apie imunitetą. Taip jau yra, kad mažyliai iš tėvelių paveldi ne tik charakterio savybes, bet ir polinkį į ligas. Taigi, jei tėveliai dažnai persišaldydavo ir sirgdavo, labai tikėtina, kad tas pats laukia ir jų vaiko, mat jau nuo gimimo jo kvėpavimo takai bus jautresni, nei tų vaikų, kurių tėveliai buvo sveiki. Imuninės sistemos išsivystymo greitis taip pat priklauso nuo paveldimumo, todėl kai kurie vaikai labai anksti sugeba savaime įveikti peršalimo ligas, tuo tarpu kitiems vaikystėje tokių problemų pasitaiko nuolatos.
Kokią įtaką imunitetui turi dienos režimas? Gera žinia ta, kad paveldimumas – tai dar ne viskas. Didžiąja dalimi vaiko imunitetas priklauso nuo aplinkos. Viena iš tos aplinkos sudedamųjų dalių – tai vaiko užimtumo ir poilsio suderinimas. Tikriausiai tu puikiai žinai, kad stresai ir nuovargis silpnina organizmą, todėl pažeidžiamas žmogaus imunitetas. Kad stresų būtų kuo mažiau, mažyliui reikia daug ilsėtis. Būtent dėl to kiekvieno vaiko gyvenime turėtų galioti dienos režimas, aiškiai nustatantis, kada metas žaisti ir dūkti, o kada – ilsėtis. Nepamiršk, kad miegas labai svarbus augančiam organizmui: jo metu atsipalaiduoja visi raumenys ir pasiilsi smegenys, o juk mažam vaikui, kuriam pasaulis kol kas atrodo toks didelis ir neįprastas, tikrai reikia pailsėti nuo daugybės dienos įspūdžių.
Kokią įtaką imunitetui turi tinkama mityba? Subalansuota mityba yra vienas iš pagrindinių stipraus imuniteto faktorių. Mažo vaiko vystymasis paremtas tinkama mityba ir iš jos gaunamais mikroelementais, todėl bendrą racioną turi sudaryti įvairūs produktai: grūdiniai produktai, daržovės, vaisiai, mėsa ir pieno produktai. Daugiausiai dėmesio norėtume atkreipti į daržoves ir vaisius, kurie yra pagrindinis vitaminų ir mikroelementų šaltinis.
Kokią įtaką imunitetui turi užsigrūdinimas? Šilumos ir šalčio kaita treniruoja ir lavina vegetacinę nervų sistemą, kuri yra neatsiejama imuninės sistemos dalis, todėl grūdinimasis ir sugebėjimas prisitaikyti prie įvairių sąlygų stiprina organizmo atsparumą. Dauguma tėvelių stengiasi visais įmanomais būdais laikyti savo mažylį šiltnamio sąlygomis: namuose visuomet turi būti karšta, einant į lauką reikia apsirengti tiek, kad žandukai užkaistų ir t.t. Suprantame, jie nori apsaugoti vaiką nuo peršalimo, tačiau laiku neužgrūdintas organizmas pripras prie tokių sąlygų ir vėliau sunkiai pasipriešins pokyčiams.