Lietingą rytmetį moteris pietums nusprendė pasirinkti grybų miške. Vieną po kito ji rodo savo laimikius. Visgi moteris sako, jog dėl šaltų naktų šiais metais grybų – mažokai, tačiau nors kiek tą skonį pajausti norisi kasmet.
„Skrandį pradeda skaudėti, turiu tabletę tada išgerti, nu žinote, aš jau pagyvenusi, jau man tai nelabai sveika, ale ir padžiovinti gerai grybus“, - sako grybautoja
Taip yra dėl didelės gausos sunkiai virškinamos medžiagos – chitino. Vilniaus universiteto docentė, mikologė Jonė Rukšėnienė pataria grybų valgyti mažiau vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms. Nepaisant to, mokslininkė pareiškia, jog grybai – sveika.
„Visi grybai turi mažiausiai devynis vertingus žmogaus organizmui vitaminus“, - sako VU docentė Jonė Rukšėnienė.
Daugumos grybų sudėtyje - daug vitamino D, kalcio, kalio, šiek tiek fosforo. Mineralinių medžiagų kiekiu grybai nenusileidžia vaisiams ir daržovėms. Grybų karalius ir pagal maistingumo skalę – tikrinis baravykas. Pastebėti ir dėti į krepšį mikologė pataria ir lepšes, raudonviršius, voveraites, kazlėkus, ūmėdes.
„Vieni yra labiau vertingi, kiti – menkaverčiai. Visai negalima valgyti grybų, kurie pasirodo šalikelėse, ypač asfaltuotose, prie geležinkelio, jokiu būdu negrybauti miesto parkuose“, - moko VU docentė Jonė Rukšėnienė.
Tokie grybai sukaupia daug transporto išskiriamų sunkiųjų metalų ir žmogaus sveikatai nėra naudingi. Grybų ieškoti patariama kuo toliau nuo miestų, kelių, transporto.
Mikologai ironizuoja, jog visi grybai yra valgomi, bet kai kurie – tik vieną kartą. Tad svarbu neimti nė vieno nepažįstamo grybo, valgyti saikingai, tuomet produktas bus ne tik skanus, net ir naudingas organizmui.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.