Žiemą valytuvai tampa nepakeičiamais pagalbininkais – purvas, druskos likučiai ir drėgmė greitai nusėda ant stiklo. Jei valytuvai nebevalo tinkamai, net ryškiausi LED žibintai nepadės išvengti pavojingų situacijų.
Daugelis vairuotojų tikisi, kad brangesni valytuvai yra kokybės ir ilgaamžiškumo garantas, tačiau net ir patys geriausi valytuvai pasaulyje, anksčiau ar vėliau, ant priekinio stiklo paliks dryžius ar net pradės braižyti priekinį stiklą.
Vis dėlto, kiekvienas vairuotojas gali imtis papildomų priemonių, kurios padės prailginti valytuvų tarnavimo laiką. Štai keletas iš jų.
Neapsiribokite tik valytuvais
Ant stiklo susikaupę nešvarumai – purvas, smėlis, druskos ar vabzdžių likučiai – ilgainiui pažeidžia valytuvų gumeles.
Dėl to gumelės pradeda trūkinėti, tampa mažiau lanksčios, ant priekinio stiklo palieka dryžius ar netolygiai nuvalo stiklą.
Kaip to išvengti? Neapsiribokite vien valytuvais. Reguliariai valykite stiklą ir valytuvų gumeles rankiniu būdu. Taip ne tik pailginsite valytuvų tarnavimo laiką, bet ir užtikrinsite gerą matomumą bet kokiomis oro sąlygomis.
Neleiskite valytuvams prilipti prie stiklo
Jei automobilis kasdien nakvoja lauke, šaltą žiemos rytą galite rasti automobilį su prišalusiais valytuvais. Atrodytų savaime suprantama, tačiau jiems tikrai ne į naudą.
Ankstyvą rytą, ypač jei skubate, galite nepastebėti, kad valytuvai prišalę prie stiklo, ir tiesiog juos įjungti. Tokiu atveju ne tik pažeisite valytuvų gumą, bet ir galite sugadinti visą valytuvų mechanizmą.
Vis dėlto, šių nemalonių incidentų galima išvengti. Pavyzdžiui, prieš palikdami automobilį nakvoti, pakelkite valytuvus, kad jie neprišaltų prie stiklo.
Jei jūsų automobilis yra naujesnis ir valytuvų kojelės yra paslėptos po variklio dangčiu, aktyvuokite serviso režimą – ši funkcija pakelia juos į aukščiausią padėtį ir apsaugo nuo prišalimo.
Nenaudokite valytuvų kaip ledą gramdančio įrankio
Vienas greičiausių būdų sugadinti valytuvus – bandyti su jais nuvalyti apledėjusį stiklą.
Valytuvai nėra skirti gramdyti ledą, todėl, švelniai tariant, toks veiksmas yra pats greičiausias būdas sutrumpinti jų tarnavimo laiką. Ypač žiemą.
Pirmiausia pašalinkite ledą rankiniu būdu – naudokite ledo grandiklį arba specialų atitirpinimo purškalą.
Jei automobilis turi priekinio stiklo šildymo funkciją, prieš įjungdami valytuvus, palaukite, kol ledas pradės tirpti.
Naudokite tinkamą apipurškimo skystį
Kai temperatūra nukrenta žemiau nulio, būtina ne tik pakeisti vasarinį apipurškimo skystį į žieminį. Svarbu užtikrinti, kad visas vasarinis skystis būtų pašalintas iš sistemos, kad išvengtumėte jo užšalimo tiekimo žarnelėse.
Pakeitę langų skystį, kelis kartus aktyvuokite galinio stiklo purkštuką – dažniausiai ilgiausia žarnelė yra ilgiausia, todėl joje gali likti užšąlančio skysčio likučių.
Rinkitės žieminį langų apipurškimo skystį, kuris išlieka veiksmingas net esant dideliems šalčiams – ypač jei gyvenate atvirose vietovėse, kur stiprus vėjas dar labiau sustiprina šalčio poveikį.
Turėkite atsarginį skysčio bakelį
Esant prastoms oro sąlygoms ar leidžiantis į ilgesnę kelionę skystis gali baigtis greičiau, nei tikitės.
Žinoma, esant poreikiui galite bet kada sustoti degalinėje ar prekybos centre, tačiau kam rizikuoti? Iškart turėkite atsarginį skysčio bakelį bagažinėje.
Tai itin aktualu automobiliams su priekinių žibintų apipurškimo sistema, kuri sunaudoja gerokai daugiau skysčio.
Esant poreikiui tiesiog sustosite, papildysite atsargas ir galėsite judėti toliau.
Keiskite valytuvus laiku ir nesirinkite pigiausių
Valytuvų tarnavimo trukmė priklauso nuo naudojimo intensyvumo ir oro sąlygų – tai savaime suprantama. Dauguma gamintojų deklaruoja, kad jų produktai gali atlaikyti iki 500 000 valymo ciklų, tačiau realybėje susidėvėjimas dažnai pasireiškia anksčiau. Todėl rekomenduojama juos profilaktiškai keisti bent kartą per metus.
Jei, vis dėlto, nenorite laikytis šios rekomendacijos, valytuvus reikėtų keisti pastebėjus pirmuosius nusidėvėjimo požymius: dryžius ant stiklo, trūkčiojantį judėjimą ar keistus garsus.
Renkantis naujus valytuvus svarbu ne tik maža kaina – pigiausi variantai dažniausiai tarnauja trumpiausiai. Geriausia pasidomėti kainomis keliose parduotuvėse, nes kartais kokybiškus valytuvus galima įsigyti su nuolaida.
Nors daugelis vairuotojų turi savo nuomonę apie konkrečius gamintojus, visuomet verta pradėti nuo vidutinės klasės prekių ženklų, tokių kaip „Alca“, „Champion“ ar „Oximo“, o vėliau išbandyti brangesnius „Bosch“ ar „Valeo“.